sobota, 11 kwietnia 2009

Instalacja GNOME Global Menu - Menu z Mac OS

Autor: Adrian Nowak, 10:00, sobota, 11 kwietnia 2009


Interfejs zaprojektowany przez Apple dla systemu Mac OS jest przez wielu uznawany za niemal doskonały i wiele projektów czerpie z niego inspirację na przykład przy tworzeniu doków z narzędziami.

Pokażę, jak zainstalować GNOME Global Menu, które uwolni na naszym pulpicie nieco miejsca, wyświetlając pasek z menu aktywnego programu na panelu GNOME.

Instalacja

Program możemy własnoręcznie kompilować, pobrać nieoficjalną paczkę bądź też zainstalować go z repozytorium. Osobiście polecam tę ostatnią metodę. (Zobacz też: Podstawy dodawania repozytorium)

1) Dodajemy następujące linie:
Dla Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope:
deb http://ppa.launchpad.net/globalmenu-team/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/globalmenu-team/ppa/ubuntu jaunty main
Dla Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex:
deb http://ppa.launchpad.net/globalmenu-team/ppa/ubuntu intrepid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/globalmenu-team/ppa/ubuntu intrepid main
2) Następnie po zaktualizowaniu listy repozytoriów wydajemy polecenie instalacyjne:
sudo apt-get install gnome-globalmenu

Użytkowanie

Aby GNOME Global Menu zaczęło działać, dodajemy je do panelu GNOME jako aplet. Klikamy więc na wybrany prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy 'Dodaj do panelu...', a następnie zaznaczamy 'Global Menu Panel Aplet'.

Muszę przyznać, że już od jakiegoś czasu przymierzałem się do zainstalowania tego typu rozszerzenia. Jako że jestem wielkim fanem systemów Mac OS (nie tak wielkim jak Linuksa ;)) chciałem zobaczyć, jak podobna funkcjonalność będzie się sprawowała w GNOME.

Niestety pierwszą rzeczą, jakiej brakło mi po uruchomieniu apletu było miejsce na panelu. Paski narzędzi niektórych programów potrafią zająć naprawdę sporo miejsca. Po tym jak już udało mi się upchnąć nowy "gadżet" zaniepokoiło mnie to, że wygląda on identycznie jak menu, z którego uruchamiam programy czy popularne lokalizacje na dysku - niezbędna okazała się zmiana motywu graficznego.

Gdy już wszystko wyglądało mniej więcej tak, jak to sobie na początku zaplanowałem, przyszedł czas na test programów. W większości przypadków menu rzeczywiście znikało z danej aplikacji, a pojawiało się na panelu. Niestety jednak, nie wiedzieć czemu, na przykład w przeglądarce Mozilla Firefox, którą mam uruchomioną przez większość czasu, menu nawet nie drgnęło. W efekcie nie dość, że na pulpicie nie zrobiło się luźniej, to jeszcze miałem zaśmiecony cały "pasek systemowy".

Podsumowanie

Myślę, że GNOME Global Menu znajdzie swoje zastosowanie wśród zwolenników systemu Mac OS. Pozwala nieco bardziej przybliżyć się linuksowemu pulpitowi do tego ciekawego środowiska, co przez osoby zajmujące się zmianą wyglądu systemu powinny docenić. Dla mnie program jest jeszcze zbyt słabo dopracowany, abym mógł z niego wygodnie korzystać na co dzień, zatem będę obserwował jego rozwój i niewykluczone, że jeszcze w przyszłości spróbuję do niego wrócić.
Komentarze 15 comments
Anonimowy pisze...

co do niepojawiania się menu np. firefoksa... Gobal Mnu Bar działa tylko z aplikacjami opartymi o GTK

Anonimowy pisze...

hm... tylko jak to wywalić? to znaczy odinstalwoąłem pakiet, ale menu do programów nie wróciło :( ratunku!

Anonimowy pisze...

Domagam się od redaktorów UbuCentrum niezapominania o tym, że ktoś może używać wydania Hardy Heron 8.04 (opatrzonego przecież magicznym skrótem LTS!). I informuję niniejszym, że istnieją repozytoria zawierające wspomniany we wpisie program także dla Hardego:

deb http://ppa.launchpad.net/globalmenu-team/ppa/ubuntu hardy main
deb-src http://ppa.launchpad.net/globalmenu-team/ppa/ubuntu hardy main

Anonimowy pisze...

Proponuje zainstalowac jeszcze raz global-menu i z opcji global-menu przywrocic poprzednie ustawienia - mi jakies pol roku temu to pomoglo, jak ten program testowalem.

Pozdrawiam
Darek

EuGene Wolfe pisze...

Rzecz ciekawa, ale na górnej belce, to ja mam, proszę Szanownych, kalejdoskop skrótów, monitorów itd. Nie da się tego niestety pogodzić.

Marcin W pisze...

Gdyby to połączyć z cairo dock (lub podobnym), to można by się bardzo przybliżyć do OSX-a. Listę otwartych okien obsługiwałby dok, a na górnej belce zostałoby miejsce na menu programów.
Niestety, tak jak zostało napisane wyżej, programiści muszą jeszcze sporo popracować.

Enlik pisze...

GTK+ co innego i Qt co innego, i co innego też co innego. Tak więc ciężko będzie, by to dostosować do wszystkiego, ale kto wie.
Podobno takie rozwiązanie, że menu jest na górze jest bardziej ergonomiczne, czy coś tam.

Anonimowy pisze...

Ja myślę, że godne polecenia jest zintegrowanie global menu z listą ulubionych aplikacji. Gdy jakiś program wyświetla swe menu w tym czymś, to lista ulubionych jest zwijana do jednego przycisku. W przeciwnym wypadku nie marnujemy miejsca. Jest to jednak obejście problemu.

wojTrek pisze...

Hi wszystkim!
To dopiero jaja. Mam maca, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, by nazywać rozwiązania zawarte w tym systemie za doskonałe. Nie cierpię tego systemu, nie radze sobie z nim. Mam cztery komputery, a maca używam do czytania książek, do grania w Wesnotha (sadzam żonę przed stacjonarnym) i... Do niczego więcej.
Nie ma to jak GNOME!

Enlik pisze...

@Sławek
Moim zdaniem to rozwiązanie jest trochę do kitu... Bo wprowadza dezorientację - raz jest menu ulubionych programów, raz menu aplikacji w zależności od tego, jaki program mamy...
Ble. :)

Anonimowy pisze...

A jak ktos ma aplikacje uruchomiona nie na pelnym ekranie, ale w mniejszym oknie to w dodatku troche blizej srodka ekranu?

Czy wygodne i intuicyjne jest jezdzenie myszka z okienka na gore ekranu i z powrotem?

Czy nie lepiej jest wtedy miec menu pod reka w oknie aplikacji?

Jakub Rusinek pisze...

> Niestety jednak, nie wiedzieć czemu, na przykład w przeglądarce Mozilla Firefox, którą mam uruchomioną przez większość czasu, menu nawet nie drgnęło.

Ty serio nie masz zielonego pojęcia o niczym, czy tylko tak udajesz przed światem, żeby się pośmiać, jak załamują ręce?

Adrian Nowak pisze...

Przyhamuj trochę Livio. Wiem ile wiem i tym staram się dzielić z innymi. Nie byłem i nie jestem wszechwiedzący.

Anonimowy pisze...

w końcu udało mi się coś zainstalować nie z "repo" ;) tylko nie widze tego macowego paska, a mam tylko to "coś" w pasku;(

Anonimowy pisze...

ja mam cos takiego przy instalacji:
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
E: Nie udało się odnaleźć pakietu gnome-globalmenu

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety