czwartek, 9 kwietnia 2009

Instalacja HardInfo - informacje o podzespołach komputera

Autor: Adrian Nowak, 13:05, czwartek, 9 kwietnia 2009


W większości systemów operacyjnych domyślnie po instalacji znajdziemy program wyświetlający podstawowe parametry komputera i zainstalowanych urządzeń.

Niestety w Ubuntu zabrakło miejsca dla takiej aplikacji, pokażę więc, jak w kilka chwil wgrać HardInfo, który nie tylko wyświetli szczegółowe informacje o naszych podzespołach i systemie, lecz także pozwoli na dokonanie kilku testów wydajności i porównania ich z innymi komputerami.

Instalacja

Najszybszym sposobem instalacji jest wpisanie w konsoli:
sudo apt-get install hardinfo
Wgra się wtedy aplikacja z repozytorium. Jeśli jednak chcemy mieć najnowszą wersję HardInfo, należy pobrać paczki z GetDeb.net.

Po instalacji program znajdziemy w menu 'System=>Preferencje=>System Profiler and Benchmark'.

Użytkowanie

Pomimo że w programie umieszczono wiele zakładek, jest on bardzo przejrzysty i wygodny. Wszystkie karty zostały podzielone na cztery główne kategorie:

  • Komputer
  • Urządzenia
  • Sieć
  • Benchmarki (testy sprzętu)
Bez problemu sprawdzimy na przykład temperaturę dysku czy logi, w których zapisane są dokładne informacje o tym, kiedy uruchamialiśmy komputer.

Oprócz informacji o urządzeniach i systemie ciekawą częścią HardInfo są testy sprzętu. Domyślnie dostępnych jest jedynie kilka wyników testów porównawczych. Aby pobrać pełną listę, trzeba też dać coś od siebie, wysyłając swoje wyniki. Klikamy w tym celu na menu 'Information=>Network Updater' i w nowym oknie wybieramy 'Synchronize'. Teraz można porównać swoje wyniki z dość obszerną internetową bazą urządzeń.

Podsumowanie

HardInfo to bardzo przydatna aplikacja, szkoda, że nie znalazła się w domyślnej instalacji Ubuntu, gdyż może dostarczyć bardzo wielu ważnych informacji dla początkujących użytkowników szukających pomocy w internecie.
Komentarze 8 comments
blind pisze...

Jakiś czas temu szukałem takiego programu, więc wielkie dzięki. Muszę powiedzieć, że też mnie to dziwi, dlaczego taki program nie znalazł się w Ubuntu, pozwala on sprawdzić przecież podstawowe informacje o sprzęcie (także tym podłączonym) jak i przetestować procesor.

Anonimowy pisze...

gratki dla autora za wyłapywanie naprawdę przydatnych podpowiedzi/rozwiązań które bardzo się przydają w przesiadce na ubuntu - oby tak dalej!

Anonimowy pisze...

W Windowsie się przydaje, ponieważ tam trzeba do każdego podzespołu sterownik, więc info i sprzęcie jest podstawą. W Linuksie przeważnie dociągami sterowniki do grafiki, ale tu i tak sys. podpowiada co wybrać ;)

Sebastian pisze...

A mi to bardzo ułatwi życie.

Olbi pisze...

Czy to przypadkiem nie korzysta z informacji zawartych w /proc/xxx ??

Anonimowy pisze...

Witam.
Mam problem z czujnikiem temp etc... nic nie wyswietla, gdy wchodze w ta zakladke. Wiem, ze czujnik jest sprawny, gdyz mam jako 2 system windowsa i tam everest czyta wszystko pieknie... nie wiem o co chodzi, czyzby cos jeszcze doinstalowac trzeba bylo???

Anonimowy pisze...

to jest żal

Anonimowy pisze...

Zalosny wybrakoowany program, mi takze nie pokazje temperatur. Calosc wyglada jak twor z serii "moja pierwsza aplikacja". Potezbuje czegos na Linuxa, zeby sprawdzic sprzet, bo mam jakis problem. Normalnie uzyam Win 7 i probuje to zrobic spod Ubuntu 15 - tragedia. Jedyne programy jakie gdziestam niesmialo sa wymieniane, nie dosc ze nie byly czesto aktualizowane od dawna, to jeszcze sa ledwie namiastkami tego co jest na Windowsie.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety