Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

piątek, 1 maja 2009

Instalacja Java Runtime Environment (JRE) w Ubuntu 9.04

Autor: , 21:22, piątek, 1 maja 2009


Java Runtime Environment pozwala na uruchamianie na różnych platformach systemowych apletów Javy dzięki zastosowaniu maszyny wirtualnej. W praktyce jest czasem używana zamiennie z Adobe Flash do generowania niektórych elementów stron internetowych bądź też do uruchamiania osobnych aplikacji takich jak JDownloader.

Aby wgrać najnowszą wersję Javy w Ubuntu 9.04, musimy przede wszystkim aktywować repozytorium globalne, z którego pobierzemy zamknięte aplikacje i pakiety. Później wystarczy już tylko wydać w konsoli polecenie:
sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin sun-java6-fonts
Podczas instalacji akceptujemy postanowienia licencji, poruszając się strzałkami na klawiaturze i wciskając Enter.

Po instalacji możemy sprawdzić zainstalowaną wersję, wpisując w konsoli:
java -version
Bądź w przeglądarce Firefox:
about:plugins
Po przejściu do sekcji Javy możemy sprawdzić, czy jest ona poprawnie rozpoznawana przez program.

źródło: www.ubuntugeek.com

Tagi:

Komentarze 27 comments
Anonimowy pisze...

O Jezu!
Następny "poradnik" będzie z cyklu "Jak kliknąć w ikonkę?", a może "Profesjonalne opróżnianie kosza"?

Anonimowy pisze...

Powinny być takie teksty, mi też zabrakło javy i nie wiedziałam jak zainstalować.

Anonimowy pisze...

A mój sposób jest taki: wchodzę na strone ze skryptem Javy i Firefox proponuje instalację brakującej wtyczki

Marcin W pisze...

Powinieneś edukować początkujących w zakresie całego apt-geta (tudzież aptitude) a nie tylko jak zainstalować jeden program. Skąd początkujący ma wiedzieć dlaczego oprócz instalowania sun-java6-jre musi jeszcze wpisywać coś z "plugins"i "fonts". Faktycznie ten poradnik jest, jak ktoś wyżej to napisał, z serii "jak kliknąć w ikonkę?".

Anonimowy pisze...

A mnie się przydało - dziękuję.

t0m3k pisze...

Przecież sun-java6-plugin i sun-java6-fonts są w zależnościach sun-java6-jre ;/
Mi to bardziej przypomina "Jak kliknąć w ikonkę Firefoxa", później będzie "Jak kliknąć w ikonkę OpenOffice".

piotrek pisze...

A mówią, że Ubuntu to jest najbardziej User Friendly system, co się okazuje błędem. Wszędzie widze poradniki jak zainstalować javę, kodeki, wymienić repo po instalacji...nowemu użytkownikowi na pewno będzie to odpowiadać i jeszcze mu wmówią, że to najwygodniejsze i najprostsze.
Jak widać jeszcze masa osób nie widziała Minta, przy nim Ubuntu to Enigma.

rom pisze...

@piotrek
W Windowsie jest podobna zabawa z instalacją sterowników, kodeków, playerów, antywirusów, zipów, PDF-ów (itd.), które dodatkowo trzeba wyszukać w necie po każdej reinstalce. Jak miałem WinXP to zrobiłem sobie płytę z instalkami żeby nie szukać tego w necie.
W Ubuntu nie ma tego problemu. Wszystko mam w dodaj/usuń. Sources.list zaktualizowało mi się samo na Jaunty. Ustawienia Compiz i zakładki FF zapisane w plikach - kilka kliknięć i system wygląda jak przed upgradem.
I zrobiłem sobie krótkiego manuala w pliku txt: instalacja esound, instalacja flash itp. Kopiuj/wklej do konsoli i system sprawny.

bLiNd pisze...

Nie rozumiem dlaczego niektórym przeszkadza ten art. Umiecie zainstalować Javę? Okej. Zrozumcie jednak, że są ludzie, którzy tego nie potrafią. Nie każdy jest taki pr0. ;)

Anonimowy pisze...

Bo niestety twórcy Ubuntu tak przestrzegają zasad Open Source, że nie dołączają kodeków, javy, flasha, co bardzo przeszkadza i utrudnia życie użytkownikom których nie obchodzą licencje tylko chcą jak najbardziej możliwie działający i ułatwiony system!

Dlatego polecam Linux Minta.

Siła Ubuntu + Kodeki = Linux Mint

mój blog pisze...

A mnie się podobają takie "prymitywne" porady, bo pokazują, że Ubuntu jest proste i wystarczy jedno, dwa kliknięcia, aby coś dodać. nie rozumiem zatem kręcenia nosem "super ekspertów". Jak się nie podoba, nie czytaj.
Znajomy ma Ubuntu, nie ma o nim zielonego pojęcia i właśnie takie porady, gdzie i jak kliknąć mu się przydają.
Nie instalowałem mu systemu, żeby zastanawiał się jak działa, tylko, żeby mu działał.
Pozdrowienia dla Autora, kawał dobrej roboty odwalasz.

Anonimowy pisze...

jak chcecie miec wszystko zainstalowane to pobierzcie ubuntu ze strony ubuntu.pl.

piotrek pisze...

@mój blog
Lubię dłubać w systemie, ale jak mam ochotę, a ostatnio po prostu uwielbiam Out of the Box. Zainstalowałem pewnego razu Minta i jedyne co musiałem zrobić to doinstalować kodeki, a to jest piekielnie trudne (całe 6 kroków). Kliknąć menu → Dźwięk i obraz → Install Multimedia Codecs → hasełko → Install. I wsio, ot cała sztuczka właśnie mam gotowy system bo reszta jest i repo uzupełnione, nawet chodzi itvp.
Po prostu nie mogę się teraz nadziwić dlaczego ludzie się tak męczą...

bLiNd pisze...

@piotrek
W Ubuntu są to trzy kroki. Otwierasz konsolę --> wpisujesz apt-get install ubuntu-restricted-extras --> wpisujesz hasło i kodeki wraz z flashem do Firefox'a zainstalowane.

piotrek pisze...

ja wiem, w Mincie na upartego też tak można, tylko powiedz to przeciętnemu Kowalskiemu, na widok konsoli dostanie palpitacji serca

Anonimowy pisze...

ubuntu-restricted-areas można jak każdy pakiet zainstalować przez Dodaj/Usuń. Ale ja wolę za pomocą konsoli bo to oszczędzanie czasu.

ups5 pisze...

A ja polecam fajny skrypt przygotowany epul na Czytelni Ubuntu

Adrian Nowak pisze...

Pisałem o nim już wcześniej.

Anonimowy pisze...

Piotrek - wybacz, ale jesteś idiotą.
To nie jest, jak rozumiem, strona dla Matek Karmiących Piersią.
Takie poradniki jak ten być może też mają swoje miejsce - ja bym takie coś umieścił w Pani Domu, czy pokrewnym piśmie.
Jeśli chcesz ludzi uczyć, to ucz porządnie. Jeśli chcesz za ludzi klikać, to znaczy że należysz do tej bandy zarabiającej na klikaniu za ludzi, co jak najbardziej tłumaczy, dlaczego nie chcesz żeby przeciętny Kowalski umiał posługiwać się aptitude, synapticiem, czy jakimkolwiek innym nardzędziem sam. Sam oczywiście umiesz, bo na czymś trzeba zarabiać.
Poważnie, korzystanie z synaptic'a, czy aptitude jest tak proste, że takie biadolenie o "przeciętnym Kowalskim" jest nie na miejscu.
Pozdrawiam.
Gal.

piotrek pisze...

Przez pojęcie przeciętny Kowalski mam na myśli takie osoby mają w nosie repozytorium, aptitude i inne rzeczy - system ma chodzić bez dłubania i kropka, tyle ich interesuje a zagłębianie się w szczegóły systemu mają w głębokim poważaniu. Ty mówisz o osobach ambitnych ja o użytkownikach, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z komputerem i obsługą poza podstawowym dla nich zakresem umiejętności czyli zupełnie inna bajka.

Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

dziękuję bardzo, mi się to bardzo przydało

Anonimowy pisze...

Właśnie zainstalowałem kubuntu i jestem pokonany.
Coś dociągnąłem, zainstalowałem, potrzebuję następnych programów i doopa!
Coś się zablokowało i każda próba zainstalowania programów z pakietów to porażka. I gdzie ja mam info szukać, jeśli nawet nie wiem o co chodzi?
Mniejsza jednak w tym momencie o rozwiązanie mojego problemu.

Piotrek ma całkowitą rację, podczas gdy anonimowy wykazuje pełną pogardy ignorancję w stosunku do "idiotów".

Mnie gózik obchodzą jakieś zależności, pakiety, konsole itp. Oczekuję tego: klik i jazda.
Jakkolwiek lubię w kompie pogrzebać, to z punktu widzenie użytkownika ma działać i już.

Teraz nie wiem, gdzie mam szukać rozwiązania. Komunikaty np. o błędach to czarna magia tworzona gdzieśgdzieś na Alfa-Centauri.
Wiecie, bo z ludźmi to jest tak. By komunikowali między sobą, powinni mówić zrozumiałym dla siebie językiem. Jeśli linux ma być alternatywą dla Windy ( a mam nadzieję, że będzie) to powinien też z użytkownikiem dobrze, zrozumiale i prosto się komunikować. Może droga jaką obrało PCBSD jest ok. Czas pokaże zapewne.

Zainstalowałem Kubuntu w nadziei, że, jak piszą twórcy, otrzymam szybki (?) łatwy w obsłudze i pewny system. Jedank jako nowicjusz dostałem może i pięknie działający, ale mocno kłopotliwy, upierdliwie nieposłuszny, dziwnie się gdzieś w środku blokujący system, z ktrego nie wiele potrafię pojąć.
Fantastyczna pomoc na forach, jak widzę, sprowadza się do udowadniania mi i mnie podobnych, że jestem debilem, frajerem i nieukiem. Gdy jednak już ktoś, jak autor tego postu robi dobrą robotę, znajdują się linuxowi "guru" którzy by podbudować swe ego mieszają innych z błotem.

Pytanie, czy to inteligentne?
Odpowiedzcie sobie sami.

Tak czy inaczej pewnie będę brnął, by rozwizać problem i może kiedyś uda mi się wszystko tak poukładać aby działało jak należy.

Pozdrowienia i najlebsze życzenia dla tych wszystkich, którzy jednak z uporem maniaka tworzą proste i zrozumiałe dla wszystkich samouczki dla początkujących.

P.S. Nie tak dawno uzbroiłem moich rodziców w koputer. Są to już starsi ludzie i wiem ile musiałem cierpliwie znieść, zanim choćby sami włączyli i wyłączyli kompa.

Waldek

Anonimowy pisze...

I jeszcze dołożę...
Właśnie chciałewm zainstalować z konsolitakie, o!

sudo apt-get install filezilla

i dostałem:

dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.


Już sobie życzę powodzenia.

Wrrrrrrrrrrrr

Waldek

Anonimowy pisze...

Witam.
jestem typowym kowalskim...od jakiegos czasu próbuję sie z Ubuntu i dzięki takim stronkom i poradnikom idzie mi łatwiej, coraz łatwiej...
Pozdrawiam autora ;)

Anonimowy pisze...

(wasylu1)

Ja uważam, że wszelka pomoc, nawet, jak kliknąć w ikonkę jest na miejscu. To jest przecież filozofia ubuntu.

damienix pisze...

Zgadzam się z niektórymi przedmówcami, że jak ktoś chce mieć od razu takiego "gotowego" Ubuntu, to niech zainstaluje:

Linux Mint ;-)

do tego jak dla mnie (używam wersji 32bit) jest jednak dużo stabilniejszy niż Ubuntu.

Anonimowy pisze...

Witam, ludzi z bólem dupy było zawsze od usrania oraz zawsze będą. Poradnik zawsze może się przydać komuś, nie wszyscy mają takie umiejętności jak pewne osoby które przybyły tu chyba tylko się pochwalić ile to rozumów nie zjedli. Podziwiam was jednak bo musicie mieć naprawdę nudne życie, zamiast zająć się czymś ambitnym to smarujecie po autorze że źle robi... Moim zdaniem sprawa wygląda tak, chcesz instalować Javę, to szukasz poradnika do instalacji Javy. a jeśli chcesz uczyć się obsługi apta to szukasz poradnika do obsługi apta,
Pozdrowienia dla Autora :)

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety