piątek, 10 kwietnia 2009

Instalacja Thunar - menedżera plików z Xfce

Autor: Adrian Nowak, 08:00, piątek, 10 kwietnia 2009


Pomimo dostępności coraz szybszego sprzętu, wielu użytkowników ciągle posiada w domu starsze komputery, które nie zawsze chcą pracować z ociężałymi środowiskami graficznymi. Przedstawię dziś lekkiego menedżera plików z pulpitu Xfce, którego możemy zainstalować również w zwykłym Ubuntu.

Mowa o programie Thunar, który oferuje naprawdę jedynie podstawowe funkcje, jakich możemy oczekiwać od narzędzia do przeglądania dysku. Jednocześnie dzięki temu pracuje bardzo szybko nawet na starszych komputerach.

Instalacja

Dla Thunara znalazło się miejsce w oficjalnym repozytorium Ubuntu, zatem by go zainstalować, wystarczy wpisać w konsoli (Terminalu):
sudo apt-get install thunar
Po wgraniu próżno jednak szukać ikonki programu w menu. Uruchamiamy go, wpisując w konsoli lub w oknie szybkiego uruchamiania (Alt+F2) nazwę programu - thunar.

Użytkowanie

Mimo ograniczonej funkcjonalności,
możliwości programu można poszerzać, pobierając dodatki ze strony domowej Thunara w zakładce Plugins.

Dodatkowe funkcje są to obecne domyślnie (np. w GNOME) możliwość archiwizowania pliku po wybraniu z menu kontekstowego odpowiedniego parametru, czy też rzadziej używane dodatki takie jak: masowa zmiana nazw, wyświetlanie właściwości plików czy możliwość stworzenia dowolnych aktywatorów.

Tak jak pisałem na początku wpisu, uważam, że pomimo znacznego zwiększenia wydajności komputerów dobrze, że rozwijane są takie aplikacje. Mogą się one okazać nieocenione na przykład przy zdobywaniu rynku netbooków, które w większości wydajnością nie grzeszą.
Komentarze 4 comments
panjandrum pisze...

A jak ktoś chce na stałe zastąpić nautilusa thunarem to tu jest poradnik:
http://gnome.jakilinux.org/viewtopic.php?id=82

marines pisze...

i na dodatek ściągać całe xfce jako zależności? dziękuję, postoję...

Pakos pisze...

marines: całe? w depends masz zaledwie kilkanaście paczek z czego niektóre już zapewne zainstalowane.

Szamot83 pisze...

Sam korzystam z XFCE i mogę stwierdzić, że to środowisko nie jest demonem szybkości. Gdy korzystałem z Gnome zawsze wyłączałem część rzeczy i wtedy to środowisko nadawało się do przyzwoitej pracy. Przerzuciłem się na XFCE (4.4.3), bo jest szybsze i bardziej nadaje się do normalnej pracy.

Demonem szybkości jest natomiast (moim zdaniem) na równi - LXDE i E17, z tym że to drugie ładniej wygląda. Polecam te środowiska na starsze komputery.
Pozdrawiam

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety