czwartek, 9 kwietnia 2009

Nexuiz się wyłącza? - rozwiązanie problemu

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 9 kwietnia 2009


Ostatnio postanowiłem bliżej przyjrzeć się grze Nexuiz, która to jest popularną strzelanką 3D dla Linuksa. Sporo się mówi o tym, że systemy spod znaku Pingwinka stają się coraz przyjaźniejsze dla gier, jednak i tym razem nie obeszło się bez pewnych problemów. Z tego co wiem są one dość często spotykane, więc pokażę jak je obejść.

Nexuiz to jedna z kilku kluczowych gier 3D dla Linuksa udostępnianych za darmo, więc oferuje grafikę na wysokim poziomie i jest dość rozbudowana. Niestety to wszystko trzeba gdzieś pomieścić, więc aplikacja zajmuje od 400-600MB.

Oficjalny filmik promujący grę:Początkujacym użytkownikom polecam instalację gry z repozytorium. Wystarczy wtedy wpisać w konsoli (Terminalu):
sudo apt-get install nexuiz
Niestety taki sposób instalacji ma wadę w postaci wgrania starszej wersji gry, która jednak zajmuje mniej o prawie 200 MB.

Bardziej zaawansowani użytkownicy powinni jednak pobrać pliki .DEB z serwisu GetDeb.net (zobacz też: Instalacja gier z PlayDeb).

Naprawa błędów

Jak się okazuje, nawet wersja z oficjalnego repozytorium nie zawsze działa prawidłowo. Przyczyną są złe domyślne ustawienia programu, które powodują zamykanie się gry lub bardzo powolną pracę.

Rozwiązaniem jest zwyczajnie przestawienie parametrów uruchomienia gry. Zwykle Nexuiz zamyka się dopiero po dołączeniu do gry, więc menu główne jest cały czas sprawne i można łatwo zmieniać opcje zanim jeszcze coś się posypie.

Przyczyną całego zamieszania są włączone opcje Vertex Buffers i OpenGL 2.0 shaders, przed rozpoczęciem gry musimy zatem wejść w opcje wideo i wyłączyć lub zmienić powyższe na inne parametry.

Oficjalna gra

Będąc już w temacie tej gry, chciałbym zakomunikować/przypomnieć, że w najbliższą niedzielę (12 kwietnia) o godzinie 20:00 administracja i czytelnicy UbuCentrum.net zmierzą się właśnie w grze Nexuiz. O tym jeszcze przypomnę jeszcze w dzień gry, a szczegółowe informacje znajdziecie w temacie na forum.

Tagi:

Komentarze 7 comments
Anonimowy pisze...

yyyyyyyy...

13 kwietnia to poniedziałek

Adrian Nowak pisze...

Rzeczywiście, wkradł się błąd. Już poprawiłem zarówno na blogu jak i na forum.

Łukasz Gręźlikowski pisze...

Wszystko zależy od grafiki - u mnie obie opcje działają znakomicie. Sama gra warta jest polecenie - zwłaszcza ostatnia wersja, która wygląda świetnie! :)

Anonimowy pisze...

Dobra a który mi powie jak przejść 27 lvl w 2.5? :D

Anonimowy pisze...

a dla mnie to kolejny nie potrzebny klon quake3. Ile już tego wyszło? Nexuiz, OpenArena, Warsaw. Wszystko takie same tylko mapy inne. Najwyżej Urban Terror się czymś wyróżnia. Polecam Quake Wars, bo ona jest warta wydania 20zł.

Anonimowy pisze...

A wg mnie ta gra chodzi za szybko... Nie moge przejsc pierwszej planszy... eh...

Anonimowy pisze...

Ja jak włączę grę to mi gra idzie tylko obraz się zaciął, wyłączam komputer i uruchamiam go ponownie. I tak za każdym razem. :(

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety