piątek, 17 kwietnia 2009

Odtwarzanie i nagrywanie iTVP.pl na Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 18:01, piątek, 17 kwietnia 2009


Jak się pewnie orientujecie, materiały ze strony iTVP.pl, gdzie przechowywane są audycje emitowane w telewizji publicznej działają od ręki jedynie w systemach Windows. Na szczęście po krótkich zabiegach możemy uruchamiać filmiki również na Linuksie, a także w prosty sposób je zapisywać.

Gdzie jest problem?

Materiały udostępniane na witrynie TVP to strumieniowy WMV, do obsługi którego sterownik znajduje się w każdym systemie Windows. Pod Linuksem musimy się w takowy zaopatrzyć sami.

Instalacja wyłącznie sterownika nie załatwi niestety sprawy. Dla naszej wygody warto jeszcze wgrać dodatek do Firefoksa, który umożliwi łatwe odtwarzanie filmików bez konieczności ręcznego uruchamiania zewnętrznych programów.

Instalacja

Sterowników WMV również próżno szukać w domyślnej instalacji Ubuntu. Jak wgrać je razem z innymi popularnymi formatami takimi jak RMVB, przeczytacie tutaj.

Jeśli kodeki są już zainstalowane i działają poprawnie, należy zainstalować teraz odtwarzacz multimedialny VLC. Wydajemy zatem proste polecenie w konsoli (Terminalu):
sudo apt-get install vlc
Wtyczka, którą zainstalujemy w następnym kroku obsługuje co prawda też inne odtwarzacze takie jak MPlayer, jednak z moich krótkich testów wynikało, że VLC sprawuje się tutaj najlepiej.

Na koniec najważniejszy element, a mianowicie dodatek do Firefoksa, który powiąże materiały wideo osadzone na stronie internetowej z odpowiednią aplikacją na naszym dysku. Znajdziemy go na stronie Mozilla Addons.

Po ponownym włączeniu przeglądarki powinien się uruchomić kreator konfiguracyjny dodatku, w którym ustawiamy wszystkie typy multimediów (albo chociaż WMV) na odtwarzanie przy pomocy VLC (jak na obrazku po prawej).

Teraz odtwarzanie filmików ze stron TVP.pl powinno już być obsługiwane bezbłędnie. Osiągnęliśmy zatem funkcjonalność porównywalną z Windowsem (poza obsługą DRM).

Nagrywanie

Jeśli już korzystamy z odtwarzacza strumieni multimedialnych, warto wiedzieć, że bardzo łatwo i bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania możemy też nagrać odtwarzany program.

Wystarczy w menu VLC wybrać 'Plik=>Kreator=>Transkoduj/Zapisz jako plik', a następnie wskazać strumień, który chcemy nagrać i na koniec dostosować parametry obrazu i kodek.

Podsumowanie

Filmiki odtwarzane w ten sposób nie odbiegają w żadnym stopniu od tych, które możemy oglądać na innych platformach systemowych. Podobnie jak w przypadku Windowsa, obraz możemy wstrzymać lub uruchomić odtwarzanie na pełnym ekranie.

Multimedia otwierają się też w osobnych oknach, co jest wbrew pozorom bardzo wygodne, gdyż możemy całkowicie zamknąć przeglądarkę, nie tracąc dostępu do obrazu.

info: wkupiesila.blogspot.com
Komentarze 18 comments
Anonimowy pisze...

Dzięki za artykuł! Pomógł mi rozwiązać stary problem na moim Ubuntu.

Asgard pisze...

Konkretny artykuł. Dzięki (kodeki mplayera i MediaPlayerConnectivity to już miałem, ale z tym linkiem symbolicznym i dokoptowaniem kodeków Realplayera to nie znałem). Wprawdzie pewna (niewielka) część materiałów na itvp (np. serial "Tancerze") jest zabezpieczona poprzez DRM i moje VLC, mplayer, xine i totem wymiękają (a może nie umiem tego zabezpieczenia obejść). Materiały niezabezpieczone DRM-em (np. Wiadomości, Teleekspress i chyba większość reszty) czyta od razu. No i fajnie, że ktoś jeszcze używa MediaPlayerConnectivity - korzystam z niego od 2 lat i nie wyobrażam sobie serfowania na bazie innych wtyczek, które mu do pięt nie urastają.

Adrian Nowak pisze...

Dzięki. Z tego co wiem to chyba na chwilę obecną nie da się łatwo obejść materiałów zabezpieczonych DRM pod Linuksem.

Asgard pisze...

Świat pomału się wycofuje z DRM (np. iTunes się nie tak dawno wycofał), więc może kiedyś się doczekamy :).

trójkąt pisze...

Już nie ma iTVP.

Anonimowy pisze...

no ciekawe trójkącie, że właśnie oglądam z iTVP wczorajszy teleexpress, a w dodatku za pomocą wtyczki Mplayer w Firefoksie. Kubuntu 9.04 amd64. Bez żadnych kombinacji, działa zajedwabiście.

Anonimowy pisze...

Do odtwarzania wystarczy totem-xine i win32-codecs i mozilla-totem plugin. Zabezpieczonych i tak nie odtworzymy.

adik pisze...

Widzę, że licencjonowanie bloga na CC daje jakiś pożytek:)
Żeby jeszcze iplę dało się rozgryźć...

Anonimowy pisze...

Dzięki. Chociarz jestem nowicjuszem w linuksie dzięki twoiemu artykułowi itvp ruszyło

Anonimowy pisze...

moze ktos wie jak otworzyc video na onecie, na moim Mplayer z MediaPlayerConnectivity wyswietla sie tylko ruchome logo TVN24 i koniec odtwarzania ...

Anonimowy pisze...

Dziękuje bardzo pozdrawiam

Anonimowy pisze...

rewelacja! dzięki, dzięki, dzięki za ten tekst. To MediaPlayerConnectivity jest genialne.

Anonimowy pisze...

Mi to nie działa,może dlatego że mam 64 bitowy system, wszystko zrobiłem według opisu i gdy chcę uruchomić film ,wyskakuje VLC ale nic nieotwiera:(

buniek pisze...

Dziekuję

Anonimowy pisze...

Jaka opcja zgrywa video w biezacym VLC. Odtwarzac, odtwarza, ale nie ma zadnego menu plik, tylko media, ale w media nie ma zadnej akcji "kreator".

Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki. Na Ubuntu 9.10 działa itvp

Anonimowy pisze...

a ktoś wie jak przeskoczyć w vlc na ubuntu reklamy z vancouver. Czasem się włącza od razu, a czasem nie kończący się cykl reklam.

Anonimowy pisze...

>> Anonimowy pisze...
Jaka opcja zgrywa video w biezacym VLC. Odtwarzac, odtwarza, ale nie ma zadnego menu plik, tylko media, ale w media nie ma zadnej akcji "kreator".
9 stycznia 2010 18:27 <<
również nie znalazłam. Przez Konwertuj/zapisz też mi się nie udało ale można zrobić jak poniżej.
Otwieramy VLC:
1. Menu "narzędzia" => preferencje => wejście i kodeki. Obok pola "Katalog nagrywania lub nazwa pliku" wybieramy "przeglądaj", wchodzimy np. do domowego, tworzymy nowy katalog np."VLC" i dajemy "otwórz". Zapisujemy preferencje.
2. Menu "widok" => zaznaczamy "Kontrole zaawansowane", pokaże się zwykly czerwony przycisk do nagrywania. Miejscem docelowym będzie katalog wybrany w punkcie 1.
Jedyną niedogodnością (choć mnie to nie przeszkadza) jest to, że nagrany plik otwiera się dobrze tylko w VLC (totem, MPlayer nie wyświetlaja lub raportują o błędzie).
:)

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety