wtorek, 7 kwietnia 2009

Phatch - masowa edycja wielu obrazów i dodawanie efektów

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 7 kwietnia 2009


Całkiem niedawno pisałem tutaj o polskim programie Image Commander, jednak jeden z czytelników zaproponował ciekawszą alternatywę, którą postanowiłem przetestować. Muszę przyznać, że rzeczywiście program zasługuje na uwagę.

Program instalujemy wydając w konsoli proste polecenie:
sudo apt-get install phatch

Następnie, jak zwykle program odnajdujemy w menu 'Program=>Grafika=>Phatch Photo Batch Processor'.

Twórcy streszczają funkcjonalność programu w sloganie 'Phatch = Photo & Batch!'. Oznacza to właściwie, że za pomocą programu możemy w prosty sposób dodawać efekty i zmieniać jakość wielu plików. Poprzednio opisywany program posiadał podobną funkcjonalność, jednak faktycznie był o wiele bardziej ubogi.

W programie Phatch każdy efekt dodajemy osobno, co jest według mnie bardzo ciekawym podejściem z którym spotykam się po raz pierwszy.

Aby dodać do grupy zdjęć dany efekt należy z przycisku 'Dodaj' wybrać odpowiedni motyw. Tutaj muszę pochwalić twórców (a raczej tłumaczy) za to, że program jest w pełni spolszczony a do tego posiada bardzo ciekawą oprawę graficzną. Każdy z efektów można bardzo dokładnie doprasować. Oczywiście istnieje możliwość dodawania kilku efektów jednocześnie.

Do dyspozycji mamy na przykład:
  • Cieniowanie
  • Skalowanie grafiki
  • Dodawanie tekstu
  • Obracanie obrazu
  • Zaokrąglanie granic zdjęcia
  • Dodawanie emblematu / znaku wodnego
Po zakończeniu dodawania efektów musimy koniecznie ustawić widget 'Zapisz' w którym ustalamy szczegóły zapisu naszych zdjęć wynikowych.

Podsumowując, bardzo podoba mi się Phatch, szczególnie ze względu na duże możliwości i naprawdę dopracowany interfejs, który czyni z programu przyjazny dla początkujących użytkowników. Życzyłbym sobie i Wam, by twórcy innych aplikacji linuksowych również przykładali taką wagę do odbioru programu przez użytkowników końcowych.

strona programu: photobatch.stani.be
Komentarze 3 comments
Anonimowy pisze...

...a nie mówiłem :)

Anonimowy pisze...

A do czego to służy ??? Jako początkujacy nie odkryłem jego zastosowania, napewno nie do obróbki zdjęć bo takich na nim nie udało się nawet otworzyć.

Adrian Nowak pisze...

Służy do masowej zmiany parametrów zdjęć. Na przykład masz folder z plikami PNG i chcesz z nich zrobić JPG, dzięki temu programowi to jest możliwe.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety