czwartek, 23 kwietnia 2009

Pobierz finalne Ubuntu 9.04 + Recenzja

Autor: Adrian Nowak, 00:01, czwartek, 23 kwietnia 2009


Po długim oczekiwaniu ukazała się kolejna wersja stabilna Ubuntu - 9.04 Jaunty Jackalope. Tym razem poza nowościami w warstwie aplikacji nie zabrakło także licznych nowości w wyglądzie systemu. Przyjrzyjmy się szczegółowo najciekawszym zmianom w Ubuntu.

Nowe powiadomienia

Mark Shuttleworth, który jest głównym sponsorem a zarazem osobą, która pracuje nad rozwojem Ubuntu nie był zadowolony z obecnego stylu informowania o nowych zdarzeniach w systemie. Według niego, popularne "dymki" zbyt rozpraszały użytkowników i sama obecność przycisków do ich zamknięcia wymuszała reakcję. Problem, według mnie nieco naciągany, został oczywiście wyeliminowany poprzez zastąpienie starych powiadomień nowocześnie wyglądającymi motywami.

Zgodnie z zapowiedzią nie posiadają one żadnych przycisków, a po najechaniu na nie stają się półprzezroczyste, tak iż można przez nie klikać. Jak zainstalować powiadomienia w starszych wersjach Ubuntu bądź innych dystrybucjach, przeczytasz tutaj.

Więcej tematów graficznych dla GNOME

Na to, że Ubuntu nie zmienia praktycznie wcale swojego wyglądu, z wersji na wersję narzekało coraz więcej użytkowników. Ten problem dostrzegli również twórcy systemu, którzy obiecali, iż Ubuntu 9.10 planowane na październik 2009 będzie zupełnie odmienne wizualnie od wcześniejszych wydań.

Póki co, domyślnie system zawiera jednak standardowy wygląd, nieznacznie odświeżony wraz z nową wersją GNOME. Dla osób zawiedzionych mam jednak dobrą informację. W domyślnej instalacji umieszczono dodatkowo trzy ciekawe motywy, które już teraz świetnie się prezentują. Więcej o tym znajdziesz tutaj.

Computer Janitor - porządek w systemie

Linux - pomimo że jest stosunkowo odporny na tak zwane "zaśmiecanie" - również przechowuje potrzebne jedynie w awaryjnych sytuacjach stare wersję kerneli bądź osierocone pakiety.

Tym razem deweloperzy pokusili się o dodanie osobnego narzędzia Computer Janitor, które w kilka chwil automatycznie wyszuka i za zgodą użytkownika usunie zbędne elementy systemu. Wielkich oszczędności nie powinniśmy się jednak spodziewać, gdyż program w celu zachowania jak największego bezpieczeństwa usuwa jedynie całkowicie zbędne pakiety.

Wsparcie dla architektury ARM

Ubuntu już od jakiegoś czasu stara się przedrzeć na trudny rynek netbooków. Pomimo licznych zalet, wciąż nie jest łatwo wypracować przewagę. To może się jednak wkrótce zmienić, gdyż Canonical przygotowało po raz pierwszy Ubuntu działające na komputerkach z procesorami ARM, które nie są obecnie obsługiwane przez konkurencyjne Windowsy.

Wrażenia z użytkowania

Swoje Ubuntu zainstalowałem na dopiero co wprowadzonym systemie plików ext4. Pierwsze uruchomienie, pomimo wcześniejszych przecieków, całkowicie zaskoczyło mnie pod względem prędkości startu systemu. Myślę, że nie przesadzę pisząc, że Ubuntu jeszcze nigdy nie uruchamiało się tak szybko. Postęp jest widoczny już na pierwszy rzut oka. Po kikunasto-, kilkudziesięciosekundowym uruchomieniu wita użytkowników nowoczesny ekran logowania.

Poza wyżej wymienionymi narzędziami, widocznych nowości jest niestety niewiele. Główne programy zostały zaktualizowane do ich najnowszych wersji, razi jednak kilka niedociągnięć. Według mnie, nieporozumieniem jest zupełny brak możliwości konfiguracji wcześniej wspomnianych monitów powiadomień. Standardowy czarny kolor mimo swojej prostoty może nie pasować do każdego motywu. Liczę, że w przyszłości udostępnione zostanie narzędzie do tworzenia własnych tematów graficznych dla "dymków".

Na pochwałę zasługuje coraz lepsze wsparcie dla sprzętu. O ile jeszcze jakiś czas temu musiałem wiele urządzeń instalować "ręcznie", tak teraz w moim laptopie wszystko działa od razu po instalacji, włącznie z kartą Wi-Fi i obsługą klawiszy multimedialnych.

Podsumowanie

O wielu ciekawych funkcjach, takich jak wprowadzenie nowego apletu grupującego komunikatory na panelu i aplikacje do obsługi poczty nie napiszę tutaj szerzej, gdyż są to drobiazgi, które jednak pozytywnie wpływają na użytkowanie systemu. Właśnie kumulacja takich drobnych zmian jest wyznacznikiem Ubuntu 9.04, które obecnie dąży jednocześnie w stronę większej mobilności i poprawy wyglądu.

Najnowszą wersję stabilną Ubuntu można już pobrać z serwera http://releases.ubuntu.com/jaunty/.


Tagi:

Komentarze 52 comments
Anonimowy pisze...

POBIERAM
kasia

malypalecbuddy pisze...

czy jeśli chce zainstalować 9.04 to stracę wszystkie programy, kodeki, ustawienia itp? konieczne jest wgranie nowego systemu czy może jakiś upgrade można wykonać? tyle się namęczyłem z intrepid-nie chcę znów tego samego przeżywać ;]

Anonimowy pisze...

Zaktualizuj za pomocą płyty alternate lub poprzez internet. Ustawień nie stracisz, jeśli podczas instalcji zaznaczysz, by nie formatowało partycji - zostawi to /home.

Wnuczus pisze...

Kiedy będzie w repo 9.04 stabilne?

Anonimowy pisze...

Computer Janitor wywala wszystkie paczki-programy deb ściągnięte z neta np. z getdeb.net. Więc radze uważać i odznaczać!

Anonimowy pisze...

Nie wiem jak inni, ale ten nowoczesny ekran logowania, to akurat jedyna rzecz na którą po prostu nie mogę patrzeć - to pierwsza rzecz którą zmieniam zaraz po zainstalowaniu 9.04.

No nie wiem, może jestem skrzywiony, ale są gusta i guściki :P

Anonimowy pisze...

O której godzinie nastąpi oficjalna premiera, czyli update ubuntu.com?

Anonimowy pisze...

czyli żeby zainstalować tę wersję ubuntu trzeba sformatować dysk na ext4.

Adrian Nowak pisze...

Nie koniecznie, można też wgrać system na ext3.

Anonimowy pisze...

Nie nie trzeba, można normalnie zrobić upgrade do 9.04 i zostawić sobie EXT3. W razie potrzeby można później starą partycję skonwertować na EXT4, jak to wygląda ładnie jest opisane tu:

http://kernelnewbies.org/Ext4#head-3891522e0601162aab24c73c1f148a1e28c6a9d4

Podpunkt 3.2

blind pisze...

Nie. Można spokojnie zainstalować na EXT3 albo po prostu zrobić upgrade dystrybucji bez formatowania dysku. Formatowanie partycji na ext4 nie jest wymagane, aczkolwiek daje niezłego kopa.

Dariusz Dwornikowski pisze...

nieźle maja strone obciazona w HU :)

Anonimowy pisze...

Czy może ktoś napisać czy bezpieczne jest konwertowanie patrycji na EXT4? bo się boje że coś poleci....

Anonimowy pisze...

ext3 to wciąż domyślny i zalecany system plików przez Ubuntu.

Anonimowy pisze...

To, jak sądzę, NIE jest wersja finalna, bo wersji finalnej nie ma na żadnym z mirrorów (a przynajmniej tych, które sprawdzałem). Jest to zapewne release candidate, czyli ostatnia wersja przed publikacją pobrana z cdimage.ubuntu.com

Na szczęście będzie się to dało sprawdzić czy to wersja finalna, porównując sumy kontrolne plików na stronie ubuntu.sevoir.hu
3b5e9861910463374bb0d4ba9025bbb1 *ubuntu-9.04-alternate-amd64.iso
c564ae16dffb51a922aef74a07250473 *ubuntu-9.04-alternate-i386.iso
cace6ea9dde8dc158174e345aabe3fae *ubuntu-9.04-desktop-amd64.iso
66fa77789c7b8ff63130e5d5a272d67b *ubuntu-9.04-desktop-i386.iso
8f921e001aebc3e98e8e8e7d29ee1dd4 *ubuntu-9.04-netbook-remix-i386.img
78cf52114804f80576b0bfc8f5984339 *ubuntu-9.04-server-amd64.iso
20480057590ff8b80ad9094f40698030 *ubuntu-9.04-server-i386.iso
z sumami plików, które pojawią się na oficjalnych mirrorach (pewnie popołudniem jak dotąd).

Nie pobierałbym systemu operacyjnego z nieoficjalnych źródeł. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by ktoś na podstawie oficjalnej wersji stworzył własny remix z dodatkowymi niecnymi funkcjami np dodatkami do Firefoxa przesyłającymi twoje hasło do mBanku miłemu hackerowi i udostępnił niby jako oficjalny.

Zaczekajcie jeszcze kilka godzin i zdobądźcie PEWNOŚĆ.

Kanesky pisze...

bla bla bla, ten kto będzie chciał zrobić upgrade niczego nie musi się obawiać, więc panie Anonimowy teorie spiskowe na bok ;)

Lordnever pisze...

Też wolę mieć pewność w związku z pobraniem najnowszej wersji.. A nie wiecie jak to będzie wyglądało w przypadku upgrade 8.10 do 9.04?

Anonimowy pisze...

Jeśli robisz upgrade, Kanesky, to oczywiście nie musisz się niczego obawiać. Jeśli jednak ściągasz obraz niby-finalnej wersji systemu z nieznanego węgierskiego serwera, podczas gdy wersja finalna nie jest jeszcze uwolniona, to gdzieś tu czai się nieścisłość lub celowe działanie. Lepiej zaczekać kilka godzin na oficjalne obrazy płyt.

Lordnever - aby zaktualizować system będziesz musiał uruchomić Menedżera aktualizacji i wybrać Pełen opis pojawi się tu: http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading
Na razie jest tu sposób aktualizacji z wersji 8.04 LTS do 8.10, co wymagało dodatkowej czynności - włączenia zgody na aktualizację do wersji nieLTS czyli niewspieranej w przedłużonym okresie czasu. Z 8.10 nie będzie tego kłopotu.
Można też, zamiast unieruchamiać komputer na długi czas i ciągnąć powoli każdą paczkę, ściągnąć sobie (gdy się pojawi) płytkę Alternate i zaktualizować sobie system dzięki niej (na tej samej stronie jest opis "Upgrading Using the Alternate CD/DVD")

kanesky pisze...

Zapewne tak jak we wcześniejszych wersjach czyli w menadżerze aktualizacji pojawi Ci się magiczny przycisk, ale to na 94% bo ostatnim razem robiłem to pół roku temu :P

Krizoman pisze...

A nikt nie wie, o której będzie Ubuntu 9.04 Final ?

Anonimowy pisze...

A mi na czole pojawił się banknot o wartości 1 miliarda dolarów. Nie ma sensu pobierać obrazy iso z tego serwera ponieważ nie jest to stabilne wydanie tylko wersja daily. Pospieszyłeś się z tym newsem i tyle, ktoś cie goni? Pewnie czas bo chciałeś być pierwszy ale skopałeś.

Kanesky pisze...

Czepiacie się jak leniwce ;o Każdy news może zawierać błędy i zostawcie w spokoju twórcę newsa, bo jeśli sami byście spróbowali napisać takiego newsa, to inaczej byście gadali :)

Anonimowy pisze...

Co z tego, że się pospieszył.Dziś ma być. Ja mam z aktualizacji.Czepiasz się.

Anonimowy pisze...

Ja, Anonimowy, piszący dłuższe komentarze, odcinam się od Anonimowego piszącego o skopaniach i czepianiu. Choć zgadzam się co do treści, nie zgadzam się z formą :-)

Anonimowy pisze...

Poprzedni anonim ma słusznego u mnie. Tu nie chodzi o artykuł, tu chodzi o to, że za szybko newsa wypuścił. Wersje daily potrafią mieć straszne bugi i jeśli okaże się, że w ten niby stabilnej wersji są paskudne bugi, które przeszkodzą użytkownikom, zamiast zachęcić nowych może zniechęcić. W Polsce wciąż dużo osób ma internet 256kb/s gdzie ściąganie takiego obrazu może trwać 10 godzin. Zamiast ściągnąć stabilną wersję o której marzył, ściągnął daily i musi ściągać jeszcze raz jak chce mieć konieczne stabilna wersję na cd, zmarnować kolejne 10 godzin może doprowadzić go do złości. Także dbajmy o przyszłych użytkowników i ten blog tak powinien robić, a nie spieszyć się niepotrzebnie. Lepiej robić powoli a dobrze.

Adrian Nowak pisze...

Właśnie umieszczono obrazy na oficjalnych serwerach. Zmieniłem link.

Anonimowy pisze...

obrazy są dostępne już na polskich mirrorach, m.in. na ftp.task.gda.pl i ftp.vectranet.pl

Anonimowy pisze...

64-bit PC (AMD64) desktop CD to jest wersja tylko do AMD ? czy jak mam core 2 duo tez moge to zainstalowac ?

Wnuczus pisze...

Tak możesz to jest dla wszystkich 64

Anonimowy pisze...

Obrazy są już na http://ftp.vectranet.pl/ubuntu-releases/jaunty/

Sumy kontrolne plików to:
3b5e9861910463374bb0d4ba9025bbb1 *ubuntu-9.04-alternate-amd64.iso
c564ae16dffb51a922aef74a07250473 *ubuntu-9.04-alternate-i386.iso
cace6ea9dde8dc158174e345aabe3fae *ubuntu-9.04-desktop-amd64.iso
66fa77789c7b8ff63130e5d5a272d67b *ubuntu-9.04-desktop-i386.iso
8f921e001aebc3e98e8e8e7d29ee1dd4 *ubuntu-9.04-netbook-remix-i386.img
78cf52114804f80576b0bfc8f5984339 *ubuntu-9.04-server-amd64.iso
20480057590ff8b80ad9094f40698030 *ubuntu-9.04-server-i386.iso
5e6f6acf2105c366db2f9727e2a65d03 *wubi.exe
O dziwo sumy kontrolne sa takie same, jak te z węgierskiego serwera. Jeśli ściągaliście stamtąd i zweryfikowaliście sumę kontrolną pliku, to macie oficjalną wersję.

Anonimowy pisze...

Pytanko, moze glupie ale dla mnie istotne. Mimo zaznaczenia w "Żródłach oprogramowania" w odpowiednim miejscu "Normalne wydania" nie mam w menadzerze aktualizacji informacji o mozliwosci aktualizacji systemu do wersji 9.04. Czy taka aktualizacja jest nieco pozniej? Bede wdzieczny za odpowiedz.

Anonimowy pisze...

w automatycznych nieco później
kasia

Unknown pisze...

Panowie nie poprawi się. Spytajcie się jakiegoś znajomego co to jest linux, albo podajcie jakoś nazwę dystrybucji to może co 10 osoba będzie wiedzieć co to, a co 30 może zna nazwę jakiejś dystry. To jest panowie rynek monopolistyczny. Od dziecka jest wpajane, że jest tylko windows. Szkoła, znajomi wszyscy mają windowsa i dla mnie to jest chore. Ludzie zostają na windowsie bo jest dużo oprogramowania(Gry i Programy). Programiści nie robią programów dla linuksa, bo jest za mało ludzi i pentla się zaciska. Niestety taka jest prawda. Nawet taki Mac OS ma ponad 10% udziału i też wychodzi na tyle gier co na palcach możemy policzyć, a my linuksowi userzy mam 1% wiec 10 razy mniej aplikacji niż userzy Mac'a i 89 razy mniej co urzytkownicy windowsa. Petla się zacisneła i Microsoft napewno dopilnuje aby się nie rozpuściła. Linux jest darmowy, ale i dlatego biedy. Nie ma nawet na reklamy. To są realia. W razie co jak by, ktoś źle komentował moją wypowiedz, ze wzgledu, że jedynie chwale Windowsa. To powiem, że mam Ubuntu już od pierwszej wersji i do ***** Microsftu już nie wrócę

Anonimowy pisze...

Mam ten 9.04 i podczas instalacji wcale nie ma do wyboru ext4 :/

Anonimowy pisze...

jest juz oficjalnie !!!!!!!!!!!

marines pisze...

eee... a co jest takiego nowoczesnego w nowym motywie GDM-a? o.0

Anonimowy pisze...

Masz całkowitą racje Bernadetto ludzie nie wiedzą, że oprócz Windowsa istnieją jeszcze jakiekolwiek systemy operacyjne. Ostatnio znajomym instalowałem Viste i jak im powiedziałem, że używam LINUXA to oni mnie zapytali co to jest. NIE wiedzieli o istnieniu czegokolwiek innego niż Windows. Zreszta sam ponad dwa lata do tył niewiedziałem o jego istnieniu.

Anonimowy pisze...

W 9.04 nie działa CTRL + ALT + ←

Anonimowy pisze...

W wersji 1.6 xorg-servera ten skrót został wyłączony

Anonimowy pisze...

No to jak komp się zatnie to mam resetować komputer?


Żenada.

Enlik pisze...

Możesz przejść do wirtualnego terminala: ctrl+alt+F1 (F1 lub 1<=cokolwiek<=6; dla niezorientowanych - powrót do X-ów ctrl+alt+F7) i tam wydać
sudo /etc/init.d/gdm stop
(zamiast stop może być np. restart).

Być może da się przywrócić "normalne" ustawienie.

Mnie też zmiana się nie podoba, mogliby zrobić chociaż tak, żeby po pierwszym naciśnięciu CTRL + ALT + ← było piknięcie, a po drugim restart - tak CHYBA jest w openSUSE.

adik pisze...

Reset? To powinno pomóc http://en.wikipedia.org/wiki/Magic_SysRq_key

Anonimowy pisze...

Ctrl+Alt+Backspace można przywrócić:
https://wiki.ubuntu.com/X/Config/DontZap?action=show&redirect=DontZap

Nie ma za co.

Anonimowy pisze...

Ctrl+Alt+Backspace można też przywrócić wydając komendę:
dontzap --disable
źródło: http://www.ubuntu.com/getubuntu/releasenotes/904

Anonimowy pisze...

mam pytanie czy jak sformatuje jedną partycję z NTFS na ext3 albo ext4, a drugą partycję zostawię NTFS to będę mógł normalnie z tej drugiej odczytywać dane (ogólnie korzystać)?

Michał pisze...

"Od dziecka jest wpajane, że jest tylko windows. Szkoła, znajomi wszyscy mają windowsa i dla mnie to jest chore."

To brzmi jak Hitlerjungen jakieś o.O.

Anonimowy pisze...

A ja nadal nie mogę korzystać z napędu pod ubuntu, tnie się niemiłosiernie :<

czy wydra wygra? pisze...

Ja się chyba wstrzymam. Po ostatniej aktualizacji przez neta i tak musiałam formatować partycję, nie chce mi się znowu.

Mark pisze...

Zainstalowałem Ubuntu 9.04 na Ext4, aktualnie gdy Włączam system to nie mogę nic zaktualizować bo pisze mi, że mam za mało miejsca wolnego (co jest bzdurą) co więcej jak cokolwiek ustawiam np w wyglądzie Gnome to po restarcie wraca do pierwotnej formy. Czy ktoś może ma taki problem i wie jak z nim sobie poradzić ?

czy wydra wygra? pisze...

Jednak zaktualizowałam i jak było do przewidzenia wszystko się zmuliło. Ściągam teraz, coby format zrobić.

Anonimowy pisze...

ano u mnie podobnie, po aktualce fakt faktem było wszystko okej, ale zainstalowalem stery od ATI i wszystko legło w gruzach :| grrrrrrr

Anonimowy pisze...

Szczerze powiem 9.10 ma pare fajnych funcji ale masa rzeczy nie działa dlatego uważam że 9.04 była lepszą wersją. Jakoś zawsze kwietniowe wersje wypadają lepiej zobaczymy jak będzie w tym roku :)

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety