środa, 1 kwietnia 2009

Upgrade/Aktualizacja z Ubuntu 8.10 do Ubuntu 9.04 Beta

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 1 kwietnia 2009


Premiera finalnej wersji Ubuntu 9.04 już niedługo. Początkującym użytkownikom pokażę dziś, jak zaktualizować Ubuntu 8.10 Interpid Ibex do Bety Ubuntu 9.04.

Zanim zaczniemy procedurę, należy wiedzieć, iż aktualizujemy system do wersji Beta, czyli jeszcze nie skończonej. Finalne Ubuntu 9.04 ukaże się planowo 23 kwietnia tego roku.

Przed aktualizacją koniecznie wykonaj kopię zapasową swoich najważniejszych danych, jak również upewnij się, że posiadasz zainstalowane wszystkie aktualizacje do aktualnego wydania.

Zaczynamy

Całą procedurę rozpoczynamy od wciśnięcia skrótu klawiszowego Alt+F2. Następnie w pole wpisujemy:
update-manager -d

Uruchomi nam się menedżer aktualizacji, w którym powinna być dostępna funkcja aktualizacji systemu do kolejnego wydania.

Następnie podążamy już jedynie za krokami instalatora, które sprowadzają się do wybierania przycisku 'kontynuuj'.

Po zakończeniu procedury i ponownym uruchomieniu komputera możemy sprawdzić wersję systemu, wpisując w konsoli:
sudo lsb_release -a

Komentarze 9 comments
Anonimowy pisze...

Z tego co zdążyłem zauważyć upgrade nie zawsze wykonywany jest poprawnie. U mnie rozjechał się flash i java. Po czystej instalacji nie ma tego problemu.

Anonimowy pisze...

A jak zrobic to na Kubuntu?

Anonimowy pisze...

Tak samo

Anonimowy pisze...

Update zawsze powoduje jakiś defekt w systemie, nigdy mi jeszcze nie przeszło bezboleśnie. Dlatego nowe Ubuntu zainstaluję od podstaw.

Anonimowy pisze...

Na Kubuntu można też upgrade'ować przez:
"update-notifier-kde -d"

Anonimowy pisze...

Co do "defektów" - to wystarczy doinstalować ponownie usunięte przy instalacji pakiety z dodatkowych repozytoriów po zainstalowaniu systemu i po kłopocie.
Często robię upgrade Kubuntu i nie napotykam poważnych problemów. Oczywiście, czasem warto zainstalować czysty system (np. po 3-4 "dist-upgrade"-ach lub przy zmianie z KDE3.x na 4.x), ale nie popadajmy w paranoję.

Anonimowy pisze...

s/po zainstalowaniu systemu/po uaktualnieniu systemu/

Anonimowy pisze...

Nie zdarzyła się nikomu utrata danych? Nowe 9.10 już za tydzień, chciałbym zaktualizować ale bez backupu oczywiście...

Anonimowy pisze...

Po wykonaniu update straciłem połączenie z internetem. Wykonałem "sudo pppoeconf" i skonfigurowałem ponownie połączenie. Niestety nawet po ponownym uruchomieniu brak połączenia. Ciekawe jest to że zdarzyło mnie się to już drugi raz. Za pierwszym razem zainstalowałem ubuntu 8.04 od nowa. Teraz czekam. Może znajdę jakąś porade

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety