sobota, 11 kwietnia 2009

Widerbug - Wygodny podgląd i testowanie kodu w Firefoksie

Autor: Adrian Nowak, 09:00, sobota, 11 kwietnia 2009


Pisząc aplikacje internetowe, praktycznie za każdym razem musimy je także przetestować. Powstało już wiele narzędzi tego typu, jednak ostatnio trafiłem na ciekawy dodatek do przeglądarki Mozilla Firefox, który warto poznać.

Do testowania swoich pomysłów i rozwiązań często używa się kilku monitorów, na jednym znajduje się kod, a na innym efekt widoczny dla użytkowników po przejściu na stronę. Twórcy dodatku Widerbug zauważyli wygodę płynącą z z takiego podziału miejsca pracy i podobny zastosowali w sowim narzędziu.

Po wgraniu dodatku w dolnym panelu Firefoksa pojawia nam się ikonka, po kliknięciu której otwierają się nam karty, w których możemy dokładnie śledzić kod strony, zarówno CSS, jak i Java Script.

Dostępne karty to:

  • Konsola
  • HTML
  • CSS
  • Skrypt
  • DOM
  • Sieć
Dodatkowo jak w każdym dodatku tego typu mamy możliwość wyświetlania błędów w kodzie, które również zostały podzielone na najpopularniejsze typy.

Dodatek jest dostępny na wszystkie popularne platformy systemowe, jedynie dla przeglądarki Firefox w wersji 3.x. Można go wgrać, klikając na przycisk:


Komentarze 4 comments
Anonimowy pisze...

Super dodatek! Polecam również podoby, głównie do podglądania kodu css, ale nie tylko. Nazywa się Web Developer. Jego wygoda polega na tym, że po wciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+Y, możemy myszką wykryć wszystkie elementy css strony, a po ich kliknięciu wyświetla nam się podgląd. Oczywiście dodatek zawiera cały szereg innych możliwości, np. sprawdzenie jak będzie wyglądała nasza strona w innej rozdzielczości.

Anonimowy pisze...

jezeli sie nie myle, to ten Widerbug jest lekka modyfikacja wtyczki Firebug.. zmienili tylko sposob wyswietlania (w kolumnach)..

Anonimowy pisze...

a czy to potrawi podzielic obraz na dwa ekrany? Tzn strone bym widzial w prawym monitorze a zmianic kod strony w lewym.

Zen Vantalye pisze...

to prawdopodobnie uzyskasz przez 2 pulpity i 2 okna.Firebug posiada odpowiednie funkcję.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety