piątek, 10 kwietnia 2009

xPUD - Lekka dystrybucja, która uruchomi się w 10 sekund - przegląd

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 10 kwietnia 2009


Zmodyfikowanych wersji Linuksa, które startują w kilka sekund powstało w ostatnim czasie co najmniej kilka. Trend ten nasilił się szczególnie w ostatnim czasie, gdy to zaczęto stosować system plików ext4.

Nie każdy jednak umie bądź ma czas na taką modyfikację systemu, by był on gotowy do działania w klika sekund po włączeniu. Zauważyli to twórcy nowej dystrybucji Linuksa - xPUD, który to waży niecałe 50 MB i uruchamia się w czasie poniżej 10 sekund nawet na starszych maszynach.

Nie byłbym sobą, gdybym nie przetestował działania xPUD na własnym komputerze, napiszę zatem, jakie wrażenie zrobiła na mnie ta dystrybucja.

Błyskawiczny start systemu:
Pobieranie

Jak wspomniałem, płyta z systemem zajmuje jedynie 50 MB, zatem pobranie powinno być bardzo przyjemne i zająć jedynie chwilę. Niestety jak się okazało oficjalne serwery były bardzo wolne, a ja po dwóch godzinach anulowałem pobieranie i zacząłem szukać innego źródła downloadu.

Dobry mirror znalazłem na http://www.hp-umpc.com/xpud (link trzeba przepisać ręcznie) , praktycznie cały czas wykorzystywał maksymalną przepustowość mojego łącza.

System można zainstalować na dysku twardym komputera, uruchomić z płyty w trybie Live CD, jak również umieścić na zewnętrznym nośniku pamięci takim jak Pendrive.

Wrażenia z użytkowania

Start

Muszę przyznać, że początkowo powątpiewałem w to, że system uruchomi się na moim skromnym komputerze tak szybko, jak to przedstawiali twórcy. Poświęciłem płytę CD i nagrałem na nią obraz systemu. Rekordowe czasy startu systemu co prawda zawsze notuje się, bootując z dysku, jednak tym razem nie ryzykowałem uszkodzenia sobie GRUB-a.

Obietnice twórców okazały się jednak prawdziwe i już po chwili system uruchomiony z płyty CD był gotowy do użytku. Jedynym mankamentem, który trochę mnie poirytował był dźwięk wydobywający się podczas startu xPUD-a. Pech ciał, że miałem akurat podłączone głośniki i efekt naprawdę był daleki od zamierzonego przez autorów.

Menu

Po systemie poruszamy się wyłącznie za pomocą prostego menu, które nigdy się nie ukrywa. Właściwie przypomina mi to trochę menu niektórych telefonów, gdyż póki co nie możemy zupełnie wpłynąć na jego wygląd.

Choć całość jest też dostępna wyłącznie w języku angielskim i chińskim (do wyboru przy starcie), to duże przejrzyste ikony pozwolą na korzystanie z systemu nawet osobom nie znającym tych języków, bądź też dzieciom.

Aplikacje

Jako, że menedżer pakietów o nazwie Opt-Get, który ma umożliwiać instalację nowych programów w systemie jeszcze nie istnieje, jesteśmy skazani na obecne domyślnie narzędzia. Przypominam, że system zajmuje jedynie 50 MB, więc z góry wiadomo, że nie można się spodziewać hitów w postaci gier 3D czy choćby pakietu OpenOffice. W xPUD umieszczono:

  • Mozilla Firefox - przeglądarka WWW
  • Gnome-MPlayer - odtwarzacz multimediów
  • LeafPad - edytor tekstu
  • Transmission - klient sieci P2P BitTorrent
  • GPicView - przeglądarka obrazów
  • Xterm - nakładka na konsolę linuksową

Ustawienia

Dostosowywanie parametrów systemu to część xPUD-a, która jeszcze nie została wdrożona. Po przejściu do większości zakładek zostajemy poinformowani o tym, iż funkcja zostanie wprowadzona w przyszłości. Pozostaje zatem tylko czekać.

Podsumowanie

Według mnie xPUD to naprawdę bardzo dobra inicjatywa. Dziecinnie łatwa obsługa połączona z dużą wydajnością wygląda bardzo obiecująco. Z pewnością jest to dobra propozycja dla słabszych netbooków, czy komputerów nieposiadających dysku twardego. Po wgraniu na pendrive mozna bez problemu pisać teksty czy słuchać muzyki. System jest jeszcze we wczesnej fazie testowej, zatem nie można go krytykować za brak funkcji konfiguracyjnych, niemniej jednak działał u mnie bardzo stabilnie i gorąco polecam jego osobiste przetestowanie.
Komentarze 17 comments
Anonimowy pisze...

Fajny interfejs! Wybróbuje ;)

Unknown pisze...

na netbooki jak znalazł :)

blackmarvolo pisze...

Cóż... Piękne (kanciaste okna próbujące dopasować się do zaokrąglonych? No dajcie spokój) i wygodne (żeby zmienić aplikację, trzeba przerzucać się na Menu) to to nie jest, ale pomysł dobry. Mam nadzieję, że się rozwinie. Chociaż wtedy pewnie i szybkie uruchamianie trafi szlag.

HappyUbuntuUser pisze...

Zajefajne, też wypróbuje!

Unknown pisze...

Bawiłem się tym z pół roku temu, i niestety nic się od tamtej pory nie zmieniło (przynajmniej z wierzchu). Dalej nie da się nic doinstalować, konfiguracja to ...
Może się niedługo ruszy, bo pomysł fajny

lknetpl pisze...

Jak widzę po uruchomieniu to strasznie kiepściutko. Jeśli wydawca będzie szedł w kierunku netbooków to OK, bo na pecety to moim zdaniem się nie nadaje. Kolejna edycja gdzie wszystko trzeba samemu konfigurować myślę że jest niepotrzebna. Rozumiem że jest to wczesna edycja dlatego gratuluję pomysłu.

Anonimowy pisze...

Chciałabym mieć coś takiego tylko bez konieczności konfiguracji z prostą przeglądarką itp.

kasia

mati75 pisze...

Bawiłem się tą dystrybucją kiedyś, ma trochę błędów, BTW. moje ubuntu 9.04 startuje w 14 s.

Anonimowy pisze...

Świetny system typu Cloud OS! I niezła alternatywa dla posiadaczy płyt głównych bez wbudowanego systemu SplashTop!
Ładuje się szybko, ma minimalne wymagania systemowe, a wszystko co potrzebujemy mamy korzystając z Firefoxa.

Anonimowy pisze...

Link do nowej wersji xPUD 0.9.2 Szybki serwer - http://www.instalki.pl/systemy-operacyjne/download/Systemy_operacyjne/xPUD.html

Anonimowy pisze...

mati75 pisze...

Bawiłem się tą dystrybucją kiedyś, ma trochę błędów, BTW. moje ubuntu 9.04 startuje w 14 s.


Ta... Chyba zainstalowany na dysku... A to startuje w tyle z boota...

Anonimowy pisze...

http://code.google.com/p/xpud/downloads/list

Polecam - szybki serwer!

Anonimowy pisze...

witam nie mogę skonfigurować sieci lan statyczne IP nie pamienta

Anonimowy pisze...

nie mogę połączyć sieci przez kabel Ethernet. nie ma w ogóle takiej opcji w ustawieniach proszę o pomoc.

Anonimowy pisze...

Brak możliwości łączenia się z internetem przez modem E220. Czy brak umiejętności w rozwiązaniu problemu?

Anonimowy pisze...

mam windows 7 home premium 32 chwiałem wybrukować ale nie uruchomił się w pełni mam z pc word zrobiłem jak trzeba ale nic wybrałem język ładował pliki i reset potem win nie chciał się uruchomić dopiero z kopi zapasowej poszept ładowałem z pendrive

Anonimowy pisze...

jak skonfigurowac dzwiek aby działał do słuchania muzy?

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety