czwartek, 9 kwietnia 2009

Zapis informacji zwróconych w konsoli do pliku

Autor: Adrian Nowak, 11:03, czwartek, 9 kwietnia 2009


Każdy administrator systemów linuksowych prędzej czy później będzie się musiał zetknąć z konsolą. Dzięki niej możemy monitorować pracę całego systemu, otrzymując wyniki z silnika syslogd, który w folderze /var/log przechowuje niemal wszystkie zdarzenia i wyjątki (informacje o błędach itp.). Pokażę jak przechwycić takie informacje i zapisać w dowolnym miejscu na dysku.

Najprostszym sposobem przekazania takiej informacji do pliku jest po prostu użycie znaku większości, np.
ls /var/log > /tmp/varlog.log
Takie polecenie ma jednak swoją wadę w postaci tego, że jeśli informacje ulegną zmianie, zostaną one zapisane w osobnym pliku, bądź też zwyczajnie zamienią już istniejący. Można jednak wyeliminować tę niedogodność, podając podwójny znak większości:
ls /var/log >> /tmp/varlog.log
Podobną funkcję oferuje linuksowe narzędzie logsave, którego możemy używać zamiennie do pierwszego polecenia:
logsave /tmp/varlog.log ls /var/log
Jeśli chcemy, by pliki podobnie jak w drugim przypadku nie były zamieniane, lecz treść zostawała dopisywana do ich zakończenia, należy wtedy użyć flagi -a:
logsave -a /tmp/varlog.log ls /var/log
Różnica między logsave a znakiem większości jest niewielka. Logsave daje wyniki bardziej uporządkowane, a także zapisuje w każdym pliku datę jego modyfikacji.

źródło: www.simplehelp.net
Komentarze 5 comments
Anonimowy pisze...

"Każdy administrator systemów linuksowych prędzej czy później będzie się musiał zetknąć z konsolą Linuksową." Poważnie? Ubuntu naprawdę musi być user friendly!

Adrian Nowak pisze...

Nie każdy użytkownik musi być administratorem.

Kamil pisze...

Nie ma co wciskać ludziom głupot, jak ktoś zechce, to bez konsoli da się żyć. Obecne środowiska graficzne mają nakładki prawie na wszystko. Jednak należy pamiętać o tym, że nie ma tak elastycznego narzędzia jak konsola.

Anonimowy pisze...

Kamil: wśród odwiedzających tą stronę zapewne znajdują się przyszli admini, dla których ten temat może być ciekawy. Administrator bez konsoli to nie administrator, to ktoś z certyfikatami ms, który udaje administratora - nie oszukuj się kolego ;)

Anonimowy pisze...

każdy kto choć raz napisał krótki skrypt w bashu spotkał się z przekierowaniem strumieni, zaś konsola bywa bardzo przydatna, sam teraz pisze kilka skrytpów, które o niebo ułatwią mi pracę. Częśc skryptów będzie działać na laptopie, zaś pozostałe będą wykańczać pracę na serwerze po przesłaniu pliku. Bash potrafi ograniczyć i czasami trzeba coś robić "na około", ale często bywa pomocny i nadrabia swoją prostotą.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety