Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

sobota, 16 maja 2009

Łączenie z serwerem FTP przez Nautilus

Autor: , 09:34, sobota, 16 maja 2009


Programów do łączenia się z serwerami FTP jest cała masa. Często jednak nie jest nam potrzebna zbyt duża funkcjonalność, a jedynie możliwość przesłania kilku plików. W takim przypadku warto skorzystać z domyślnie zainstalowanego w Ubuntu menedżera plików, programu Nautilus.

Nautilus to co prawda nie narzędzie stworzone do takich operacji, jednak dzięki wbudowanej funkcji łączenia się ze zdalnymi komputerami nie będziemy musieli instalować żadnego dodatkowego oprogramowania.

1) Na początek przechodzimy do menu Nautilusa, z którego wybieramy 'Plik=>Połącz z serwerem...'.
2) Otworzy się okienko, w którym domyślną wartością będzie 'Publiczny FTP'. Zwykle jednak serwery hostujące strony internetowe (z takimi się najczęściej łączymy) wymagają potwierdzenia hasłem. Wybieramy zatem z listy 'FTP (z logowaniem)'.

3) Z dostępnych pól koniecznie należy wypełnić jedynie 'Serwer' i 'Nazwa użytkownika'. Opcjonalnie, jeśli mamy dostęp jedynie do wybranego folderu na serwerze, podajemy też parametr 'Katalog'.
4) Następnie po wybraniu przycisku 'Połącz' musimy jeszcze podać hasło logowania do serwera. Jeśli chcemy, by zostało ono zapamiętane na komputerze, musimy jeszcze podać hasło logowania na nasz lokalny komputer.

Pliki w folderach zdalnym możemy przeglądać niemal identycznie jak te znajdujące się na dysku lokalnym. Jest to znacznie wygodniejsze
niż posługiwanie się osobnymi narzędziami, szczególnie dla początkujących użytkowników.

Tagi: ,

Komentarze 6 comments
Anonimowy pisze...

Mnie często wyrzuca z serwera, to dałem sobie spokój z takim łączeniem i testuję filezillę. Ta też czasami nawala, ech. Najlepszy był flashfxp z Wina, to go nie ma pod Ubu :(.

BTW: Przydał by się poradnik na temat montowania FTP'a pod lokalny system, by można było przeglądać FTP'a każdym programem i np. słuchać muzyki bezpośrednio z serwa bez konieczności ściągania lub buforowania całego pliku.

Martinex

Anonimowy pisze...

Co do FTP to moze sprawdz FireFTP - dodatek z Firefoxa. Korzystam z kilku serwerow i jest bardzo stabilny, nie przerywa lacza.

O jaka muzyke Ci dokladnie chodzi - sluchanie bezposrednio z serwera? O radio internetowe?

Anonimowy pisze...

A kto się orientuje może gdzie nautilus zapisuje zapamiętane hasła ?

Anonimowy pisze...

Słaby klient, brak tsl/ssl(Nautilus).
Przy filezilla sprawdź w edycja->ustawienia zakładka transfery czy odporność na przerwania jest ustawiona na bardzo wysoka.

Jakub pisze...

>>>>BTW: Przydał by się poradnik na temat montowania FTP'a pod lokalny system, by można było przeglądać FTP'a każdym programem i np. słuchać muzyki bezpośrednio z serwa bez konieczności ściągania lub buforowania całego pliku.<<<<

Nie ten protokół(jeżeli chodzi o muzykę bez buforowania).

Ale dokładnie tak jak chcesz możesz zrobić z NFS.

Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Pliki mp3, wma, ogg bo głównie takie mam :).

Martinex

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety