Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

sobota, 30 maja 2009

Instalacja Gnome Do w Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope

Autor: , 19:44, sobota, 30 maja 2009


Spore było moje zaskoczenie, gdy zechciałem sobie dziś zainstalować najnowszą wersję Gnome Do w celu sprawdzenia nowych funkcji. Zamiast ich rozbudowy znalazłem coś zupełnie przeciwnego.

No może nie do końca chodzi o to, że zmniejszono funkcjonalność, ale przez długi czas myślałem, że z domyślnej instalacji usunięto motyw doku podobnego do tego z Mac OS X. Biorąc pod uwagę, że to właśnie on przyciąga większość użytkowników, zastanawiałem się, co popchnęło autorów do takiego działania.

Po chwili niedowierzania i sprawdzania, czy rzeczywiście mam najnowszą wersję, po prostu zacząłem przeglądać stronę programu, aby znaleźć pakiet, w którym znajduje się motyw doku. Nic nie znalazłem, lecz nagle mnie oświeciło - Compiz! Wszystko było spowodowane wyłączonym Compiz-Fusion, po jego załadowaniu wszystko powróciło do normy. Piszę o tym dlatego, że naprawdę straciłem kilka minut i może chociaż zaoszczędzę tego poszukiwania innym.

Instalacja


Na szczęście instalacja programu nie jest w żadnym stopniu nietypowa i sprowadza się do standardowych kroków:

1) Na początek dodajemy nowe repozytoria:
deb http://ppa.launchpad.net/do-core/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/do-core/ppa/ubuntu jaunty main

2) Następnie instalujemy klucze wpisując osobno (3) linijki:
gpg --no-default-keyring --keyring /tmp/gnome-do.keyring --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv A5D19FDCAA6ABB440CD3464628A8205077558DD0
gpg --no-default-keyring --keyring /tmp/gnome-do.keyring --export --armor A5D19FDCAA6ABB440CD3464628A8205077558DD0 | sudo apt-key add -
rm /tmp/gnome-do.keyring

3) Na koniec odświeżamy listę repozytoriów instalujemy program:
sudo aptitude update && sudo aptitude install gnome-do
Ciekawe tricki związane z modyfikacją wyglądu programu opiszę w jednym z kolejnych postów.
Komentarze 10 comments
Anonimowy pisze...

Czemu aptitude???? Większość porad pisałeś w apt-get i większość używa apt-get. Mieszanie apt-get i aptitude może doprowadzić do uszkodzenia systemu.

Anonimowy pisze...

a w jaki sposob moze doprowadzic do uszkodzenia?
aptitude posiada wieksze zaleznosci pomiedzy pakietami przy instalacji i usuwaniu anizeli apt-get (ogolnie ujmujac - zainteresowanych zachecam do lektury - man, help, Inetrnet)
owszem zaleca sie by od poczatku uzytkowaniu systemu uzywac tylko jednego sposobu - aptitude lub apt-get, ale mi jeszcze przez caly czas nie udalo sie "popsuc" systemu w zwiazku z uzywaniem naprzemiennie tych dwoch polecen
Jednak zasada jest taka - uzywamy tego lub tego starajac sie nie uzywac naprzemiennie obydwu polecen

yacek

Adrian Nowak pisze...

Jeśli ktoś raz na jakiś czas użyje innego niż zwykle to niech nie liczy, że Linuksa da się tak łatwo uszkodzić. Zależności co prawda można sobie załatwić, ale raczej nie instalując program taki jak Gnome Do.

No a jeśli ktoś chce to przecież może sobie wpisać apt-get w poleceniu, przecież ja niczego nie narzucam. A umieściłem tak bo akurat tak było na stronie producenta programu.

marines pisze...

Adrian, ale jak ktoś nie wie, że aptitude to nakładka na apt-geta to na pewno nie wpisze sobie apt-get zamiast aptitude. ;) bądź konsekwentny.

Adrian Nowak pisze...

Niech każdy robi co chce ;)

pankamyk pisze...

dlaczego GNOME-DO za kazdym razem pyta mnie o dotęp do bazy kluczy?

Mamaweroniki pisze...

pankamyk - wyłącz wtyczkę Google Contacts

Piki pisze...

Czemu dodajecie repozytoria, skoro Gnome-Do jest dostępny "od ręki" w Jaunty?

Adrian Nowak pisze...

W tych repozytoriach jest nowsza wersja.

Anonimowy pisze...

Szkoda, że to Gnome-Do chce mi zaraz spowrotem instalować Evolution (sic!) nie po to się pozbyłem syfu, bu dla jednej aplikacji znów go sobie instalować.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety