niedziela, 31 maja 2009

Instalacja ReadAir - Google Reader dla Adobe Air

Autor: Adrian Nowak, 10:49, niedziela, 31 maja 2009


Obecnie w internecie udostępnia się całą masę informacji a osoby, które chcą za tym wszystkim nadążyć, dawno już przestały odwiedzać każdą stronę z osobna. Zamiast tego korzysta się z czytników RSS, które w jednym miejscu wyświetlają informacje o nowościach z setek wybranych stron internetowych.

Jednym z takich narzędzi jest Google Reader, który działa bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania, jednak opiera się o mało wygodny interfejs sieciowy. Zainstalujemy zatem aplikację ReadAir, która to jest nakładką na Czytnik Google i pozwoli wygodniej przeglądać nowości.

1) Na początek wymagana jest instalacja środowiska uruchomieniowego Adobe Air. O tym jak je zainstalować pisałem tutaj.

2) Następnie przechodzimy na stronę Google Code i pobieramy stamtąd najnowszą wersję programu (widoczna na samej górze).

3) Gdy paczka jest już na naszym dysku, wystarczy zwyczajnie ją uruchomić, klikając dwukrotnie myszą. Na pytania instalatora odpowiadamy domyślnie, można też cały czas wciskać przycisk Enter. Po instalacji, ReadAir znajduje się w menu: 'Programy=>Akcesoria=>ReadAir'.

Użytkowanie

Po pierwszym uruchomieniu wystarczy podać pełen e-mail (razem z @gmail.com) i oczywiście hasło. Nasze listy subskrypcji zostaną automatyczne pobrane i zsynchronizowane z usługą Google. Interfejs został wystylizowany na ten znany z Mac OS, zatem można również użyć aplikacji aby bardziej upodobnić Ubuntu do tego systemu.

Obsługa jest bajecznie łatwa, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że brakuje kilku ważnych funkcji. Przeglądanie i pobieranie nowych wątków działa tak samo, jednak problemy mogą się zaczynać, gdy zechcemy dodać lub usunąć daną subskrypcję. Jak się jednak okazuje, zostało to rozwiązane jeszcze prościej niż w pierwowzorze, wystarczy bowiem wybrać ikonkę plusa z lewego dolnego rogu programu by dodać lub minusa by usunąć dany kanał.

Co również wygodne, udostępniono możliwość przełączania się między newsami za pomocą klawiszy: K - wcześniejszy, J - nowszy. W opcjach programu można dodatkowo znaleźć czas co jaki mają być odświeżane informacje z kanałów. Warto też zaznaczyć, że wszystko używa znacznie mniej transferu niż w przypadku standardowej aplikacji tego typu, gdyż ReadAir komunikuje się bezpośrednio z usługą Google, która to przejmuje całą pracę.

Podsumowując ReadAir to bardzo dobrze dopracowana aplikacja. Czasem przy przeglądaniu ustawień zdarzają się niewielkie błędy w generowaniu menu, jednak podczas zwykłego użytkowania, narzędzie jest naprawdę bardzo wygodne. Pomimo prostoty, posiada niemal wszystkie funkcje jakich można by sobie zażyczyć. Myślę, że każdy kto często korzysta z czytników powinien przetestować ten program.

źródło: seogadget.co.uk
Komentarze 3 comments
Anonimowy pisze...

google reader lepszy

Michał pisze...

Szkoda jednak, że Adobe nie wydało wersji na Archa :(.

kuruni pisze...

Czy jest to w jakiś sposób lepsze niż Prism dla Google Readera?

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety