Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

czwartek, 21 maja 2009

Nokia E75 i darmowe rozmowy przez VoIP w Ubuntu

Autor: , 21:04, czwartek, 21 maja 2009


Darmowe rozmowy przez internet to już nie fikcja, lecz stały element naszego świata. Obecnie telefony są już praktycznie tak zaawansowane technologicznie, jak komputery, zatem rodzi się pytanie o możliwość wykonywania całkowicie darmowych połączeń przy użyciu telefonów, lecz za pośrednictwem internetu.

O co dokładnie chodzi?

Zwykle telefonując do kogoś wykorzystujemy do tego standardową drogę, czyli usługi danego operatora, za które oczywiście musimy płacić. Obecnie jednak bardzo często spotykamy się z darmowymi sieciami WiFi dostępnymi w niektórych lokalach czy na terenie centrów handlowych zwane hotspotami. Biorąc pod uwagę, że w większości miejsc, w których się znajduję dostępne jest takie rozwiązanie, pomyślałem "czemu by nie dzwonić za darmo?".

Dodatkowo korzystając z okazji, że testuję telefon Nokia E75 pomyślałem, że warto by zrobić eksperyment, jak takie coś sprawuje się przy wykorzystaniu Linuksa. Aby dzwonić przez internet w ten sposób, obie strony mogą mieć przecież albo komputery, albo telefony bądź też jedna telefon, druga komputer. Mam nadzieję, że rozumiecie o co chodzi.

Nie tak trudno, jak się może wydawać

Już samo założenie nie jest najprostsze, więc z góry przygotowałem się na sporo pracy. Na szczęście wszystko potoczyło się bez większych problemów i właściwie sprowadzało się do tego, co przypuszczałem.

Po pierwsze wszystko jest chyba zrobione wyłącznie pod telefony Nokia i pod tym kontem zoptymalizowane. Plus dla użytkowników telefonów tej firmy jest taki, że właściwie nic nie muszą już instalować i grzebać w ustawieniach, natomiast jeśli masz komórkę innego producenta, to musisz skorzystać z jego rozwiązań. Niestety mam tylko jeden telefon i nie mogłem sprawdzić, jak to wygląda z modelami.

W telefonie zatem wszystko sprowadza do stworzenia nowego konta w serwisie Gizmo5. Do tej pory nie spotkałem się z tym serwisem, jednak na całe szczęście nie zapomniał o użytkownikach alternatywnych systemów operacyjnych. Po rejestracji dokonanej telefonem (wymagane połączenie z internetem) dostajemy na maila nasze dane rejestracyjne i numer internetowy. Właściwie to numer ten do niczego nam się później nie przyda, bo przy łączeniu posługujemy się wyłącznie nazwą użytkownika konta.

Instalacja oprogramowania w Ubuntu

Od strony technicznej telefon został już właściwie skonfigurowany. Czas zatem na zajęcie się instalacją oprogramowania Gizmo Project w Ubuntu. Przyznam, że zaglądając do działu downloadu nie spodziewałem się paczki dla Linuksa. Już planowałem jak to podczepić pod Wine, gdy o dziwo dział Downloadu Linuksa istniał, a nawet był całkiem nieźle wyposażony.

Twórcy udostępnili paczkę dla Debiana, czyli "ojca" Ubuntu, zatem jako taka zgodność powinna być zachowana. U mnie przynajmniej nie było żadnych problemów z pakietem. Trochę mogę tu jednak ponarzekać na linki do plików dostępnych na stronie. Odruchowo pobrałem program dostępny pod napisem 'recommended', który nie chciał się wgrać ze względu na zależności. Okazało się jednak, że plik, który powinno się zainstalować był opisany w świetny sposób - libstdc++6: 3.1.0.79. Rozumiem, że od użytkownika Linuksa można wymagać nieco więcej ale można to chyba było ładniej nazwać.

Po instalacji programu tutaj również czeka nas rejestracja osobnego konta. Dostajemy nowy nick i numer (jak już pisałem bezużyteczny) i właściwie wszystko jest już gotowe. Po włączeniu w telefonie funkcji Gizmo5 wystarczy wpisać nick i wybrać przycisk 'Internet call'. Na komputerze pojawi się informacja i wystarczy wtedy odebrać nadchodzące połączenie.

Jeśli chcemy to zrobić w drugą stronę, należy w komputerze wpisać nowy kontakt typu 'Gizmo Project', a w nazwie zwyczajnie nick konta założonego na telefonie. Od tej pory możemy dzwonić na telefon z komputera całkowicie za darmo, jeśli tylko jest on w zasięgu jakiejś sieci WiFi (na przykład w pracy).

Podsumowanie

Marzą mi się czasy, kiedy to cały świat (a przynajmniej Polska ;)) będzie pokryta gęstą siecią publicznych WiFi, dzięki którym będziemy mogli całkowicie za darmo komunikować się ze znajomymi. Co ciekawe, nawet jeśli tylko jedna ze stron jest aktualnie w zasięgu internetu, wiadomości zostają przekazywane do cyfrowej sekretarki i wysyłane na maila.

Telefon Nokia E75 dostarczyła do testów firma Nokia Polska. Dziękujemy :)

Tagi: ,

Komentarze 20 comments
mariom pisze...

Po co zamazujesz nick tak, że widać ostatnią literę (czyli 't')? Nie będę pisał, ale i tak wiem jaki nick tam masz.

Adrian Nowak pisze...

Heh, akurat tutaj mam inny nick i na końcu nie jest 't' bo było już zajęte ;) A zamazuje, bo wystarczy znać nick żeby do mnie zadzwonić a jeszcze tylko dzwoniącego telefonu mi brakuje ;)

Anonimowy pisze...

A Skype nie robi tego samego??

Adrian Nowak pisze...

Właściwie to tak, ale nie jest on wtedy tak dobrze zintegrowany z systemem na telefonie i wszystko wykonuje się trochę trudniej.

Anonimowy pisze...

chmm, a nielepiej założyć 2 konta wwww.gnomemeeting.org. W ubuntu mamy zainstalowaną Ekige,pozostaje tylko kwestia konfiguracji klienta sip w nokii..

Adrian Nowak pisze...

Tak jak pisałem wcześniej można to robić na różne sposoby, ale ten opisany w tekście najlepiej integruje się z Symbianem na telefonie.

Anonimowy pisze...

Sam mam tel z Symbianem [N82] i wole korzystac z innego rozwiazania. Ale fajnie, ze opisales taka mozliwosc:)

Anonimowy pisze...

"Sam mam tel z Symbianem [N82] i wole korzystac z innego rozwiazania."

A mozesz sie podzielic??

Łukasz Gręźlikowski pisze...

Ja mogę też polecić Fring - komunikuje się (głosowo) z siecią Google Talk i Skype. Testowałem na E51.

Anonimowy pisze...

Drobny szczegół:
"Po pierwsze wszystko jest chyba zrobione wyłącznie pod telefony Nokia i pod tym kontem zoptymalizowane" - 'konto' można mieć w banku, w tym kontekście raczej 'kątem'.

Anonimowy pisze...

Great Work!

Anonimowy pisze...

Może kiedyś mi się przyda. Dobry artykuł :)

Anonimowy pisze...

ciekawe nie powiem. ale o co tu biega; w telu trzeba jakiś specjalny soft instalować i na kompie jak sie domyślam?

Anonimowy pisze...

ja też nie rozumiem czy to znaczy że mogę dzwonić do każdego , czy do każdego w zasięgu sieci wifi (on) , czy do każdego w zasięgu sieci wifi zarejestrowanego na gizmo tak jak ja .

Anonimowy pisze...

pewnie na SE z symbianem też działa, ale tak tylko z ciekawości pytam, bo autor piszę, że o telefony nokia chodzi, jak się potem okazuje nie wszystkie, a i nie tylko nokie mają symbiany.

Adrian Nowak pisze...

Możliwe, że działa to też na innych telefonach z Symbianem, jednak nie miałem okazji tego przetestować.

Można tym sposobem dzwonić jedynie do osób w zasięgu WiFi (bądź innej sieci, często płatnej) i tylko tych, które mają konto w serwisie Gizmo5. To coś jak Skype, tylko, że stworzone pod kontem telefonów.

Anonimowy pisze...

zatem odpada mozliwosc dzwonienia na stacjonarne?

Adrian Nowak pisze...

Tak, zupełnie nie chodzi tu o telefony stacjonarne.

Cezary pisze...

ja polecam fring. Obsluguje skype, gtalk yahoo i inne popularne komunikatory. trzeba tylko zalozyc u nich konto (za darmo, przez telefon).

Na plus trzeba zaliczyć to, że uzyskuje dostęp do naszej ksiązki telefonicznej i można do swoich kontaktów dzwonić via skypeOut bezpośrednio z fringa.

Testowałem na Nokii E51. U mnie czasem ma problemy z logowaniem do skype, ale to chyba kwestia konta, bo do konta dziadka z tego samego telefonu logował się bez problemu.

pozdrawiam,

Paweł Tkacz pisze...

Byle co co obsługuje skype jest najlepsze. Przez skype i rozmowy za darmo i pisanie i nawet nauczyć sie jezyka można jak ja. japońskiego. Znalazłem tylko rozmówce tutaj http://preply.com/pl/japoński-przez-skype i już z górki nauka poszła.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety