Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

poniedziałek, 4 maja 2009

[Podstawy] Podgląd ukrytych plików w Linuksie

Autor: , 18:00, poniedziałek, 4 maja 2009


Nie każdy od razu staje się ekspertem w dziedzinie Linuksa, a często początki nie są łatwe. Mając jednak odrobinę samozaparcia, można w stosunkowo krótkim czasie nauczyć się wielu przydatnych tricków. Tym razem trochę o podglądzie ukrytych plików.

Może na początek jeszcze, do czego będzie to nam przydatne. Otóż, wiele plików systemowych nie jest dostępnych dla zwykłego podglądu. Dotyczy to nie tylko ważnych folderów, ale na przykład katalogów z aplikacjami, które instalujemy w systemie. Domyślnie znajdują się one w katalogu domowym /home/nazwa-użytkownika, aby jednak je zobaczyć, musimy dokonać pewnych operacji, o których więcej w tym wpisie.

Nautilus

Zacznijmy od tego programu, gdyż jest on domyślnie instalowany w Ubuntu. Nautilus to raczej niezbyt skomplikowana aplikacja. Aby zatem wyświetlić w niej ukryte pliki, wystarczy wybrać z menu 'Widok=>Wyświetlanie ukrytych plików'. Działa również dostępny w innych menedżerach plików skrót Ctrl+H.

LS

Polecenie listujące zawartość katalogu w trybie tekstowym również nie wyświetla domyślnie ukrytych plików i katalogów. Można to jednak łatwo zmienić, dodając do polecenia parametr -a. Np:
ls -a
Thunar

Dostępny domyślnie w Xfce Thunar również obsługuje wcześniej wspomniany skrót klawiszowy Ctrl+H, a dodatkowo metodą "klikalną" można wybrać z menu 'Widok=>Wyświetlanie ukrytych plików'. Efekt jest ten sam.

Dolphin

Charakterystyczny dla pulpitu KDE program obsługujemy identycznie jak inne graficzne menedżery, czyli wybierając z menu 'Widok=>Wyświetlanie ukrytych plików' bądź kombinację klawiszy Ctrl+H.

Wszystkie wprowadzone w ten sposób zmiany będą widoczne aż do ich anulowania, oczywiście wyłączając z tego narzędzie ls. Jako ciekawostkę napiszę, że każdy może w prosty sposób ukryć swój folder, nadając mu nazwę zaczynającą się od kropki.

Tagi: ,

Komentarze 22 comments
Anonimowy pisze...

W dolphinie jest zupełnie inaczej :) Widok > Pokaż ukryte pliki i skrót to jest alt + .

Marcin W pisze...

Można również dodać, że aby ukryć plik należy przed jego nazwą dodać kropkę (lub, że ogólnie pliki ukryte w Linuksie mają kropkę na początku).

Marcin W pisze...

Sorry, nie doczytałem, że napisałeś to na końcu poradnika.

Anonimowy pisze...

Literówka - Zacznijmy od tego programu, gdyż jest on domyślnie instalowany w Ubunu.

Asgard pisze...

Adrian tradycyjnie już chyba robi dobrą robotę "u podstaw". Początkujący czekają właśnie na takie elementarne informacje. Tak trzymać. :)

Anonimowy pisze...

Właściwie mi to do niczego nie jest potrzebne :) Ale fajnie poznać coś nowego.

Kasia

Anonimowy pisze...

w dolphinie alt+. to nie nautilus ! :)

Anonimowy pisze...

Ukryty plik w Nautilusie-kropka na początku i nazwa z małej litery.Odczyt Ctrl+H,lub w menu "Widok" zakładka-wyświetlanie ukrytych plików.

Anonimowy pisze...

Jak ja czasem czytam te komentarza to się załamuję....

Tzn dość takie tu banalne rzeczy piszesz... np ten temat.

Moim zdaniem trzeba by być człowiekiem z zerowym sprytem żeby na to nie wpaść samodzielnie...

Albo np o tym łączeniu się z konsoli pisałeś - straszny banał... można to sobie wygooglać -> nie ma o czym pisać...
Zresztą czy to twórcze tak przewalać czyjeś niusy zmieniając tylko język (oczywiście źródło podane ale mimo wszystko)?

Pozdrawiam
Gustlik

Anonimowy pisze...

@Anonimowy Gustlik: Może dlatego, że to jest UbuCentrum a nie AdvancedUbuCentrum?
Ps.: Ostatnio skonfigurowanie routera i modemu jako mostka linksys zajęło mi 7 dni. 1 wieczór trzystopniowe konfigurowanie, półtora dnia przylepianie odklejonych nalepek, pod którymi nie było resetu (był pod przekręcaną stopką) a 5 dni przebijanie się przez światłe uwagi typu "spytaj wójka Google'a" i "jeżeli tego nie rozumiesz, to ci współczuję" zanim natrafiłem "w trybie mostka" rzucone mimochodem.

Janek pisze...

Skrót CTRL+H na pewno mi się przyda! ;)

FuzzY pisze...

Kolejne kretyńskie komenty... Ludzie, k#$%a wasza mać... Jeśli szanowny pan Adrian będzie miał ochotę tłumaczyć co to znaczy 'kliknąć' albo że okienko można zamknąć kombinacją Alt+F4, to tylko i wyłącznie jego sprawa!
Czy napis: "[Podstawy] Podgląd ukrytych plików w Linuksie" jest dla was za trudny do ogarnięcia? Wyobraźcie sobie - o mędrcy - że na 100% znajdzie się taki czytelnik UbuCentrum, który nie będzie wiedział jak te pliki/foldery zobaczyć! A teraz zastosuje te porady i odkryje wiele ciekawych folderów w swoim domowym folderze, zaglądnie do nich, może się czegoś nauczy...
Ale nie! Bo to proste jest! Bo ktoś już o tym napisał! Bo ja jestem h4k3r i wszystko wiem! A skoro ja wiem, to jest oczywiste dla wszystkich!

Anonimowy pisze...

@FuzzY: Kultura przede wszystkim... Życzę powodzenia w kontaktach międzyludzkich ;) Skoro dla ciebie kretyńskie jest coś co odbiega od twojego punktu widzenia.

"h4k3r" pffff :P Dobry kawał. Jak tytuł z gazety "Arabscy hakerzy uwidocznili pliki ukryte na komputerze pana Kowalskiego" :D

@gruzin: Nie mówię że źle, tylko że to dla mnie bardzo dziwne...

Powiem że jak ja zaczynałem użytkowanie Linux to jednak nie miałem problemów z plikami ukrytymi...


pzdr
Gustlik

Anonimowy pisze...

Podgląd ukrytych plików w GNOMIE a przy okazji w Linuksie. Ludzie kiedy się nauczycie że ten system to nie tylko Ubuntu z waszym kochanym GNOMEM.

FuzzY pisze...

@Anonimowy z 5 maj 2009 18:48
Kultura przede wszystkim? Taa...
Dziękuję za troskę o moje kontakty międzyludzkie, ale zadbam o nie po swojemu.

"Skoro dla ciebie kretyńskie jest coś co odbiega od twojego punktu widzenia" - Jeśli tylko tyle wywnioskowałeś z mojego komentarza, to pozwól, że Cię oświecę i napiszę prościej: Uważam, że komentarze typu: "Ale to proste", "po co opisujesz takie banały" itp. (pojawiające się przy niemal każdej poradzie dla początkującego) są kretyńskie. Czemu? Weźmy jako przykład niniejszy tekst o podglądzie ukrytych plików. Pisze jak byk: PODSTAWY a dalej PODGLĄD UKRYTYCH PLIKÓW(...). Czy ktoś po tym tytule spodziewał się zaawansowanych rzeczy? Ale komentarz o żenującym poziomie porady być musi. Przynajmniej jeden, ale jednak... Zawsze komuś to wadzi, że ośmielono się napisać poradę o "banałach".
To, co jest proste, a co nie zależy od każdego z nas z osobna!
A zatem, drogi Anonimowy userze, jak się mocno skoncentrujesz, to może dostrzeżesz, że to nie moje podejście jest niewłaściwe. Ja szanuję i toleruję to, co - jak sam napisałeś - odbiega od mojego punktu widzenia. Rozumiem, że to, co jest dla mnie banałem, nie koniecznie musi być banałem dla wszystkich. Denerwuje mnie to, że są ludzie, którzy nie pofatygują się, nie uruchomią swojej odpoczywającej w błogim zapomnieniu mózgownicy i nie pomyślą o tych, którym taka porada się przyda. EOT. Pozdrawiam wszystkich h4k3r0w...

Adrian Nowak pisze...

Proszę wszystkich o zachowanie spokoju i kultury ;)
Wszyscy jesteśmy użytkownikami Linuksa - nie atakujmy jeszcze siebie wzajemnie.

Porady dla początkujących oznaczam wyraźnie w tytule i nikt nie powinien mieć pretensji o to, że tacy są wśród nas, ba ten blog właśnie głównie dla takich osób był skierowany i częściowo nadal jest. Także, jeśli temat zaczyna się od [Podstawy] a Ty jesteś zaawansowanym użytkownikiem to chyba nie jest problemem zwyczajne jego ominięcie?

PS Komentarz jest taki ogólny, nie skierowany do kogoś szczególnie, po prostu widzę, że schodzicie na złą drogę dyskusji.

Anonimowy pisze...

Ogólnie się zgadzam, poważam itp itd...

Jednakowoż sądzę, że jakbym (testowo) posadził moją siostrę która jest w podstawówce przed komputerem i dajmy na to otworzywszy nautilusa wyłożył czego od niej oczekuje (te pliki ukryte) sama by szybko znalazła.
Stąd me zdziwienie... Że tak wręcz proste i banalne rzeczy dla kogoś mogą być niejasne..

Zresztą ja nie mówię że ktoś nie może pisać, tylko mnie to bardzo dziwi... No jakbym ja pisał notkę na temat robienia kanapki z dżemem.
I chciałem wyrazić swoją opinię jako, że nie jest ona osamotniona...

pzdr
Gustlik

ps z dziedziny linuxowo-ogólnych blogów to np ciekawy jest blog kolegi Husia http://husio.homelinux.com/blog/ ;P

FuzzY pisze...

"Stąd me zdziwienie... Że tak wręcz proste i banalne rzeczy dla kogoś mogą być niejasne"

He he, mało w życiu widziałeś :).

Anonimowy pisze...

Dla mnie było niejasne dziękuję autorowi, teraz już wiem
PS jestem starym pierdzielem

Anonimowy pisze...

siedzę na linuxie od paru lat,
ale dopiero od tygodnia na KDE,
i nie wiedziałem jaki jest skrót potrzebny do uwidocznienia ukrytych plików,
dlatego dziękuję za ten temat i komentarz ( w którym znalazłem odpowiedź (alt + .)
skrót ctrl+H działał w gnome w kde już nie ( więc jest błąd treści artykułu.

Komentarze kłócących się są żałosne i zbędne.
Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Przerażą styl wypowiedzi niektórych kolegów "bo Linuksie". Ludzie, nie każdy jest alfa i omega. Jeżeli ktoś posiada inną metodę pomocy w wyjaśnianiu zawiłości programu to niech się tu udziela. Natomiast bluzganie, obrażanie powinno być ukarane.

Anonimowy pisze...

Mnie również skrót crtl + H bardzo się przydał :)
Może to podstawy czy banały, ale dla laików nieoceniona pomoc :P więc nie kłóćcie się. Robi człowiek, jak umie, jak może i żeby inni zrozumieli, rady działają, ludzie korzystają, czego chcecie...
Peace ;)

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety