Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

sobota, 16 maja 2009

Ubuntu a transfer plików z Nokią E75

Autor: , 09:02, sobota, 16 maja 2009


Ostatnio intensywnie testuję Nokię E75 wyposażoną w nowego Symbiana. Od początku zastanawiałem się, jak będzie wyglądał transfer plików między telefonem a najnowszą wersją Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope. Po dość słabych doświadczeniach z Samsungiem, który nie dawał znaków życia po podłączeniu do komputera, miałem już na poczekaniu zainstalowanego VirtualBoksa.

Telefon najlepiej połączyć z komputerem za pomocą dołączonego kabla USB. Jest też co prawda Bluetooth, jednak w moim laptopie wydaje się on nie funkcjonować prawidłowo. Co ciekawe, nawet przy wgranym Windowsie nie widział żadnego z moich telefonów.

Po podczepieniu kabelka telefon zapyta nas, jak chce być widziany przez komputer. Domyślnie bez wybierania niczego jest on u mnie wykrywany jako cyfrowy odtwarzacz muzyki. W rzeczywistości jednak mamy dostęp do wszystkich katalogów razem z możliwością zapisu i odczytu.

Jak sprawdziłem, również inne profile działają prawidłowo, a po podłączeniu system sam proponuje program do obsługi danego rodzaju multimediów. Właściwie, najlepiej jest zawsze wybierać w telefonie opcję "Magazyn masowy", która da nam dostęp do różnego rodzaju plików. Oczywiście, jeśli ktoś korzysta przesyłania plików wyłącznie w celu pobrania zdjęć, łatwiej będzie użyć do tego zdefiniowanej funkcji.

Podsumowując, jestem zadowolony z takiej obsługi telefonu przez system. Myślę, że osoby, które rozgłaszały o słabej obsłudze nowego sprzętu pod Linuksem już dawno straciły siłę swojego argumentu. Coraz częściej spotykam się nawet z tym, że łatwiej jest coś podłączyć do komputera z Linuksem niż Windowsem.

Tagi: ,

Komentarze 11 comments
Anonimowy pisze...

Zgadza się. Skaner (CanoScan LIDE 25), drukarkę (Samsung ML-2010PR), kamerę internetową (Creative) podłączam do komputera z Linuksem i działa od razu nic nie trzeba instalować. Pod Windowsem XP bez instalacji sterowników nie ma szans. Jedyny sterownik jaki muszę zainstalować pod Ubuntu to wsparcie 3D do karty Nvidia ale i to robi się w zasadzie samo ja wyrażam tylko na to zgodę (tak samo jest zresztą z kodekami czy programami do otwierania plików do których nie mmy jeszcze zainstalowanego programu). I to jest system, który można nazwać łatwym w obsłudze.

bobiko pisze...

Generalnie to od wydania 8.xx nie ma problemu z obslugą telefonów komórkowych via usb - podobnie jak z modemami gsm (sam korzystam z iPlus'a i jestem szczesliwy ze moge pracować w ubunciaku).

Szkoda ze do tej pory nie stworzono uniwersalnego programu do zarządzania telefonem, jak chociazby sms, ksiazka telefoniczna czy galeria foto / music. Grunt ze dziala :)

piotrsnt pisze...

Ja za to nie jestem zadowolony. Chciałbym zrobić backup telefonu, łącznie z książką, ustawieniami oraz kalendarzem. Ubuntu mi nie pozwala zrobić tego w łatwy sposób.

Anonimowy pisze...

potestujcie program Gammu

Anonimowy pisze...

Ja to transferu plików z telefonem nokia 6630 używam programu obexftp i graficznej nakładki

Anonimowy pisze...

Ja natomiast do synchronizacji kontaktów i kalendarza telefonu (nokia E51) i komputera Ubuntu 9.04 korzystam z portalu Funambol i wtyczki Funambol plugin do Mozilla Thunderbird. Jak na razie sprawdza się bardzo dobrze.

Henryk pisze...

To się nazywa reklama:) Od dawien dawna można było to robić, osobiście sprawdzone od wersji grymaśny gąsiorek. Generalnie można podpiąć pod wszystko co ma usb i odtwarza pliki audio/video np. pod tuner telewizji satelitarnej czy naziemnej można odsłuchać, skopiować itp.

Anonimowy pisze...

A ja mam SE G502 z kartą pamięci i jak to bywa z SE mam problemy z przesyłaniem plików :( pozostaje tylko MTP z konsoli :( jak za "starych dobrych" czasów !

Anonimowy pisze...

Czekam teraz na opis aktualizacji softu tej komórki na ubu, bo mnie się udało tylko na win.

Andrzej pisze...

Mi brakuje bardzo odpowiednika Nokia Suite. Konkretnie chodzi o możliwość zrobienia kopi zapasowej wszelkich danych z komórki na PC. Ludzie podobno dzielą się na tych, co robią kopie zapasowe i na tych co będą robić. Po awarii telefonu miesiąc temu odtworzyłem kopię z lutego i chwalę ten dzień w kŧorym zrobienie kopii przysżło mi do głowy. Lwią część danych odzyskałem. Ale to było pod Windowsem...

Anonimowy pisze...

Odnośnie braku problemu z obsługą telefonu to sie bobiko grubo mylisz - jedyne co działa całkiem pewnie to podłączenie komórki jako dysku zewnętrznego via USB - czyli to co jest opisane w blogu.

W momencie kiedy podłączasz kabelek do nokii masz 2 tryby: Transfer danych i Nokia PC Suite (u mnie na e51)
Nokia PC Suite jest dosyć kulawo obsłużone przez kilka konsolowych narzędzi w linuchu - da się podmontować system plików telefonu w trybie obex - ale nie jest to w ogóle wygodne, jak również synchronizacja kontaktów, kalendarza (zobacz jak się synchronizują notatki z kalendarza w evolutionie!) czy bookmarków pozostawia wiele do życzenia i wymaga niejednej nocy spędzonej na konfiguracji systemu (w moim przypadku ubuntu 9.10) - tak aby działało bez logowania się jako root. Nie wspomnę już o eleganckiej integracji z nautilusem, bo do tego po 3 latach konfigurowania komórki jeszcze nie dobrnąłem. Oczywiście znajdziesz kilka programów które pomagają nad tym zapanować (nawet w trybie graficznym), ale ból jest i to spory i wcale nie jest tak piękne

spamerx

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety