Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

wtorek, 26 maja 2009

Ubuntu uruchomi aplikacje z Google Android

Autor: , 17:56, wtorek, 26 maja 2009


Canonical na spotkaniu w Barcelonie ujawnił projekty prac nad możliwością uruchamiania w Ubuntu aplikacji przeznaczonych dla systemu Google Android. Wprowadzenie takiej funkcji będzie także dużym ułatwieniem dla zmian w innych dystrybucjach Linuksa.

Android bazujący na Linuksie przyciąga bardzo wiele uwagi nie tylko świata open source, ale także użytkowników najpopularniejszych systemów operacyjnych i od niedawna telefonów komórkowych. Możliwość uruchamiania programów z Androida na Ubuntu wniosłaby wiele nowych rozwiązań i narzędzi do Ubuntu.

Póki co Android jest dopasowany jedynie dla wcześniej wspomnianych telefonów komórkowych. Przystosowanie go dla netbooków to mnóstwo pracy, zatem bardzo rozsądnym wydaje się tu połączenie projektu Google i Canonical w Ubuntu Netbook Remix. Dodatkowo Ubuntu lepiej obsługuje mobilne procesory Intel Atom i posiada już własny zbiór aplikacji.

Warto również zauważyć, że mimo iż Android wykorzystuje jądro Linuksa, to tak naprawdę nie jest jedną z wielu standardowych dystrybucji. Całe jego środowisko jest stworzone w specjalnej wersji Javy, która jest niestety niekompatybilna ze standardowym JRE. Canonical próbuje tutaj stworzyć unikalne środowisko uruchomieniowe zintegrowane z systemem Ubuntu Netbook Remix, w którym programy z Androida mają funkcjonować tak samo, jak te znane ze standardowego pulpitu.

Co ważne, poczyniono już pierwsze kroki w kierunku ujarzmienia Androida, które widoczne są między innymi na obrazku w początku wpisu. Twórcom udało się już uruchomić niektóre narzędzia pojedynczo, jak również cały system. To jednak nie oznacza, że większość pracy jest za nimi, wręcz przeciwnie. Aby z poziomu aplikacji napisanej dla Androida przeglądać zasoby komputera, trzeba zmodyfikować jeszcze wiele kluczowych bibliotek.

Póki co nie są jeszcze dostępne kody źródłowe dla środowiska pozwalającego uruchamiać aplikacje z Androida, jednak deweloperzy obiecują, że zostaną one ujawnione już niedługo. Według mnie inicjatywa jest bardzo pomysłowa i może przynieść świetne rezultaty. Nie wiem, jak będzie wyglądała wydajność tak uruchamianych aplikacji, jednak współpraca z firmą Google (póki co nieoficjalna) może być bardzo owocna.

źródło, fot: arstechnica.com

Tagi: ,

Komentarze 3 comments
Anonimowy pisze...

Istotnie współpraca, jeśli tylko jest możliwa - również w dziedzinie systemów operacyjnych - to najlepsze co się nam może przytrafić. Pozdrawiam. Leon Miklosik.

d3ny pisze...

Swietnie! Jestem przewrazliwiony? Ale od poczatku widze w Androidzie, wielki sukces rynkowy. Przesadzam? Bo system ten jakby obyl sie echem, ale wierze w jego rozwoj i innowacyjnosc:)
#pzdr d3ny

Anonimowy pisze...

Też widzę w Androidzie zadatki na sukces ale żebym był zadowolony to nie powiem. Ale jak już producenci narzucą jedynie słusznego linuksa, dobrze, że będzią inne linuksy, pod którymi programy bądą chodzić.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety