Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

niedziela, 28 czerwca 2009

Łączenie komputera z telefonem przez podczerwień (IrDA)

Autor: , 13:00, niedziela, 28 czerwca 2009


Czasem, gdy akurat nie mamy możliwości wykorzystania szybszych i wygodniejszych metod transmisji bezprzewodowej (jak np. Bluetooth czy WiFi) pozostaje nam jeden z odchodzących już w niepamięć protokół IrDA, czyli popularnie zwana "podczerwień". Pokażę tym razem jak łatwo wymieniać pliki między komputerem i telefonem.

Zalety i wady

Jedną z największych wad transmisji protokołem IrDA jest bardzo niewielka prędkość rzędu kilkunastu kilobajtów na sekundę. Nie prześlemy tym sposobem kilkuset megabajtów muzyki na telefon, jednak z powodzeniem zgramy wygrane zdjęcie. Inną wadą jest to, że transmisja odbywa się dosłownie drogą świetlną, zatem zarówno nadajnik jak i odbiornik muszą "widzieć się" wzajemnie. Jak podaje Wikipedia, maksymalne odchylenie przy którym będzie zachodziła transmisja to jedynie 15 stopni. W rzeczywistości jest to mniej więcej drugie tyle, jednak każde zakłócenie zmniejsza, i tak już niewielką prędkość przesyłania plików.

Z widocznych zalet można wymienić przede wszystkim prostotę nawiązywania transmisji jak również to, że odpowiednie nadajniki wbudowane są w większość telefonów i komputerów przenośnych, co sprawia, że musimy się jedynie zająć odpowiednią konfiguracją systemu.

Zaczynamy

Cała procedura nie jest skomplikowana, jednak może się różnić w zależności od posiadanego przez Ciebie sprzętu, zatem bardzo prawdopodobne jest, że do działania nie będzie konieczne wykonywanie wszystkich kroków. Na wszelki wypadek jednak o nich wspomnę.

1) Na początek wgrywamy podstawowy pakiet narzędzi pozwalających na użytkowanie protokołu IrDA w Linuksie:
sudo apt-get install irda-utils

2) Następnie ładujemy moduł jądra irda-usb odpowiedzialny za obsługę odbiorników podłączanych przez port USB (Zobacz też: Wyłączanie modułów). Nawet jeśli posiadasz u siebie w komputerze wbudowany adapter podczerwieni, może się okazać, że fizycznie jest on zamontowany właśnie w interfejsie USB. Nie zaszkodzi zatem polecenie:
sudo modprobe irda-usb

3) Zwykle konieczne jest także użycie narzędzia irattach, które najprościej mówiąc, ładuje odpowiednie sterowniki i pozwala na funkcjonowanie IrDA jako osobnego portu w systemie. Flaga -s spowoduje automatyczne wyszukanie odpowiednich urządzeń. Ostatecznie otrzymujemy zatem:
irattach irda0 -s
Po tych operacjach poleciłbym zrestartowanie sesji, albo najlepiej ponowne uruchomienie komputera aby system przetrawił nowe parametry. Jeśli coś pójdzie nie tak, wykonaj wszystko od nowa, jednak zamiast polecenia z tego kroku podaj:
irattach /dev/ttyS1 -s

4)
Jeśli masz odrobinę szczęścia, powinno udać się nawiązać pierwszą łączność. Aktywuj zatem połączenie IrDA w telefonie (pamiętaj, że po kilku minutach automatycznie się wyłącza), a następnie wydaj w konsoli polecenie:
cat /proc/net/irda/discovery
Przybliż teraz telefon do odbiornika w komputerze. Po chwili powinien on odnaleźć twoje urządzenie:

Jeśli wszystko jest prawidłowo, możesz już przejść do następnego działu "Przesyłanie plików". W przypadku gdy komputer jeszcze nie wykrywa urządzeń wykonaj kroki jeszcze raz z podanym w punkcie trzecim zastrzeżeniem.

Przesyłanie plików

Przyszedł czas na najprzyjemniejszą część poradnika w której będzie można już wreszcie zrobić to na co tak długo czekaliśmy, czyli przesłać jakiś plik do i telefonu. Najprzyjemniejszym narzędziem do tego celu z jakim się spotkałem jest ircp-tray, który możemy wgrać poleceniem:
sudo apt-get install ircp-tray
Po instalacji, skrót do niego znajduje się w menu 'Programy=>Akcesoria=>Ircp Tray', jednak polecam uruchamiać go z poziomu konsoli aby lepiej monitorować jego pracę (szczególnie na początku).

Wpisujemy zatem w konsoli ircp-tray i podobnie jak w pierwszych krokach zbliżamy telefon do adaptera IrDA. W konsoli powinien się pojawić mniej więcej taki komunikat:

Jeśli tak się stało, można z menu kontekstowego Ircp Tray w panelu wybrać funkcję wysyłania plików:

Dalsza obsługa aplikacji jest już banalnie prosta. Dodatkowo jak widać na załączonym obrazku, całość jest w języku polskim zatem wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wydawanymi przez program.

Całość była testowana na laptopie Acer Extensa 5620Z i Nokii 3110c jednak z powodzeniem powinno także współpracować z innymi modelami telefonów i odbiorników IrDA. Powodzenia i miłej zabawy.

Tagi: ,

Komentarze 9 comments
Anonimowy pisze...

Z nieba mi spadłeś! Wczoraj próbowałem odpalić irdę i nie szło w ogóle. Może teraz się uda

Adrian Nowak pisze...

To miło, mam nadzieję, że się uda :)

Anonimowy pisze...

Ciekawy artykuł :-)
Ja z kolei przymierzam się do opisania mojej przygody z synchronizacją kontaktów, harmonogramu i notatek(?) przez bluetooth między KDE 4.3 w Kubuntu a telefonem (Nokią z serii S60v3).
Nie spodziewałem się, że to takie proste i działa bez zarzutu - telefon nawet myśli, że łączy się z PC Suite. Może i przez irdę również by poszło.

Adrian Nowak pisze...

@xeros Najciekawiej się steruje Linuksem z poziomu takiego telefonu z Symbianem. Oczywiście to znacznie więcej zabawy z konfiguracją, ale efekty są świetne.

Oczywiście podziel się linkiem do stwojego tekstu jak już napiszesz. :)

pankamyk pisze...

na zdjęciu nokia 3110c - chyba ostatnia, która ma podczerwień i bluetooth razem.

Anonimowy pisze...

Mógłbyś pokazać swój pulpit, GTK etc.?

Adrian Nowak pisze...

Mój pulpit to jeden z paczki dla Mac OS X, w pełnej rozdzielczości jest tutaj.
Co do GTK+ i obramowań okien, jest to jeden z dostępnych w Ubuntu motywów o nazwie "New Wave".

Anonimowy pisze...

skąd to pobrać co
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Anonimowy pisze...

skąd

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety