Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

środa, 10 czerwca 2009

FoxitReader dla Ubuntu - przegląd

Autor: , 10:59, środa, 10 czerwca 2009


Obecnie bardzo wiele plików rozpowszechnianych jest w formacie PDF. Liczne e-booki czy dokumenty służbowe bardzo wygodnie się czyta właśnie w takiej postaci. Natknąłem się ostatnio na program FoxitReader, którego kiedyś używałem na Windowsie. Sprawdzał się on wtedy bardzo dobrze i działał znacznie wydajniej od standardowego Adobe Acrobat Readera. W Ubuntu oczywiście już na starcie mamy dobry czytnik plików PDF, jednak nie zaszkodzi wypróbować konkurencyjne rozwiązanie.

Pobieranie i instalacja

Najnowszą wersję programu dla Linuksa w paczce do prostej instalacji można pobrać ze strony producenta. Dostępne są tam także pliki dla dystrybucji nie bazujących na Debianie jak i źródła do własnoręcznej kompilacji.

Użytkowanie

Po instalacji program można znaleźć w menu 'Programy=>Biuro=>FoxitReader'. Interfejs jest stworzony w GTK+, więc całkiem dobrze integruje się z domyślnym widokiem w Gnome.

Najciekawszym jednak na co warto zwrócić uwagę w aplikacji są unikalne funkcje, których może brakować a innych narzędziach tego typu.

Dostępne są tu na przykład:
- Przeglądanie na pełnym ekranie, zbliżanie, oddalanie itp. - wszystkie najważniejsze funkcje jakich można by oczekiwać od programu tego typu są dostępne w FoxitReader.
- Kopiowanie elementów tekstu - dostępne jest zarówno zaznaczanie standardowe jaki i "w pionie", jeśli mamy do czynienia z tabelami.
- Narzędzie do zrzutów - umożliwia przechwytywanie pojedynczych obrazków bądź fragmentów tekstu w formie grafiki.
- Automatyczne przewijanie - jeśli czytasz z mniej więcej stałą prędkością, wygodnym rozwiązaniem jest ustawienie automatycznego czasu przewijania. Tutaj można to niemal dowolnie dostosowywać.
- Wsparcie dla Antyaliasingu przy drukowaniu - bardzo przydatna opcja pozwalająca na automatyczne wygładzanie czcionek podczas drukowania plików PDF.

Poza tym, nie zabrakło także opcji takich jak wsparcie dla linków osadzonych w dokumentach, możliwość wyszukiwania czy wreszcie podgląd miniatur stron ułatwiających nawigację.

Myślę, że FoxitReader jest świetną propozycją dla osób poświęcających dużo czasu na czytanie plików w formacje PDF. Jeśli jednak nie korzystasz z żadnych dodatkowych opcji, które wymieniłem w tym wpisie, z pewnością wystarczy zainstalowana domyślnie w Ubuntu aplikacja.
Komentarze 18 comments
yivan pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Anonimowy pisze...

Jeśli ktoś korzysta z KDE 4.2.x/4.3 to polecam domyślnie instalowanego z pakietem Okulara - oprócz PDF-ów dobrze radzi sobie również z obrazkami/zdjęciami i plikami OpenOffice-a, a do tego szybki, wygodny i idealnie integruje się ze środowiskiem.

Anonimowy pisze...

Ażeby jeszcze bardziej podkreślić unikatowość narzędzia Foxit, dodajmy, że wersja płatna do Windows (a więc nie Foxit Reader) posiada unikalną możliwość edycji plików PDF, której nie ma nawet Adobe Acrobat i to nawet w wersji PRO!
Powiecie, że są programy, którymi możemy zmienić kolejność stron w PDFie, dodać nowe strony albo je usunąć, obrócić niektóre z nich, zmienić, by otwierał się z widokiem miniatur z boku albo dodawać komentarze w postaci dymków. Potrafi to nie tylko Adobe Acrobat.
Foxit jako jedyny (mi znany) pozwala na więcej! Pozwala edycję poszczególnych fragmentów stron, przesunięcie/usunięcie liter/grafik i zastąpienie ich innymi i masę cudów, których nawet program firmy Adobe nawet nie śnił. Czy to nie dziwne?

Anonimowy pisze...

Szkoda tylko, że ma tak mało opcji co do drukowania :/ Do przeglądanie plików pdf jest idealna ale do drukowania ich to już porażka. Drukowałem lub raczej próbowałem wydrukować plik ale jak zobaczyłem wydruk to mało on był podobny do oryginału.

Anonimowy pisze...

...evince... po co sobie utrudniać?

pankamyk pisze...

Evince wystarczy poza tym usunięcie Evince usunie podgląd PDFów w Nautilusie

kuruni pisze...

Czy ktoś zna czytnik plików .pdf po Linuksa, w którym mogę nanosić na tekst zaznaczenie (na zasadzie zakreślacza)?

Anonimowy pisze...

@karuni
Okular ma taką opcję

Anonimowy pisze...

Okular pozwala robić notatki na pdf'ie, ale są widziane tylko przez Okulara i tylko na tym systemie gdzie były zrobione (modyfikacje trzyma chyba w osobnym miejscu).

Czy ktoś wie jakie jest narzędzie do porównywania pdf-ów? Potrzebuję zobaczyć jakie są zmiany pomiędzy dwoma wersjami dokumentów.

Anonimowy pisze...

Mi w evince przeszkadzało że nie zapamiętuje miejsca w którym skończyłem przeglądanie .PDF .
Bardzo przydatne w przypadku długich kilkuset stronowych ebookach.
Do dziś używałem produktu od adobe. Opisywany program oczywiście sprawdzę :).

Martinex

kuruni pisze...

Martinex, Evince już zapamiętuje, gdzie zakończono przeglądanie.

Anonimowy pisze...

O to dobrze że rozwijają. Kiedyś kilka razy musiałem szukać miejsca w którym zakończyłem czytanie :P.

Martinex

Cieniek pisze...

Słowo daję z tydzień temu odkryłem tego Foxita i przyszła mi nawet myśl, żeby dać znać o nim autorowi bloga. Jak dla mnie program jest genialnie szybki i zastąpił inne przeglądarki.

Było tu jeszcze pytanie o nanoszenie zaznaczeń na pdfa. Otóż formalnie zależy to nie tylko od tego, czy dany program ma taka funkcjonalność, ale przede wszystkim od tego, czy dany pdf na to pozwala (przy tworzeniu pdfa są różne opcje typu: czy pozwalać na drukowanie, na kopiowanie tekstu ze środka, czy właśnie - na nanoszenie komentarzy).

Adrian Nowak pisze...

Spoko, na szczęście umiem czytać w myślach więc sobie poradziłem ;)

Anonimowy pisze...

"Ażeby jeszcze bardziej podkreślić unikatowość narzędzia Foxit, dodajmy, że wersja płatna do Windows (a więc nie Foxit Reader) posiada unikalną możliwość edycji plików PDF, której nie ma nawet Adobe Acrobat i to nawet w wersji PRO!"

chyba z choinki sie urwałęś.... wersja pro posiada taką możliwość

Anonimowy pisze...

Posiadam Adobe Acrobat Pro i mogę w nim robić formularze, mogę w nim robić komentarze w formie dymków, przekreśleń itp, ale bezpośrednio w treść NIE. Jeśli się upierasz - wskaż jak to zrobić. Wygeneruj PDF Acrobatem, Wordem, OpenOfficem albo czymkolwiek a następnie w Adobe Acrobat Pro zmień jakikolwiek tekst, usuń albo dodaj akapit tak, żeby to było widoczne na ekranie i wydruku.
Foxit to potrafi. Adobe Acrobat nie.

Anonimowy pisze...

Lol, przeciez w najnowszym Acrobacie jest mozliwosc zmiany tresci KAZDEGO PDF'a.

Anonimowy pisze...

pokusilby sie ktos o testy wydajnosci?
czestko korzystam w wiekszych plikow pdf ze sporo zawartoscia grafiki. przy zoom in / out czesto obciazenie procesora i ram dochodzi do 100%, czasami na otwieranie trzeba czekac kilkadziesiac sekund.
foxit'a nigdy nie testowalem. evince niestety w moim przypadku czesto nie daje rady. wtedy sie posilkuje xpdf, ktory niestety nie jest gtk i nie ma kilka przydatnych funkcji.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety