Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

sobota, 6 czerwca 2009

gPodder - wygodne słuchanie podcastów

Autor: , 09:18, sobota, 6 czerwca 2009


Któż z nas nie lubi sobie od czasu do czasu posłuchać tematycznych audycji, nagrywanych najczęściej przez pasjonatów danej dziedziny? Dzięki nim możemy skutecznie umilić sobie czas w drodze do szkoły bądź pracy.

Podcasty są obsługiwane przez praktycznie każdy nowszy program do katalogowania dźwięku. Warto wiedzieć, że nawet Rhythmbox obecny domyślnie w Ubuntu 9.04 posiada całkiem dobre wsparcie dla tego typu źródeł. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej aplikacji gPodder, która jest najlepszym programem w swojej klasie dedykowanym wyłącznie do obsługi podcastów.

Instalacja

Narzędzie znajduje się domyślnie w repozytoriach Ubuntu, zatem aby je zainstalować, wystarczy wpisać w konsoli:
sudo apt-get install gpodder

Jeśli jednak chcemy mieć najnowszą wersję, jaka powstała, można ją pobrać z paczek dostępnych na stronie producenta. Znajdują się tam także pakiety, które umożliwiają wgranie gPoddera w innych dystrybucjach Linuksa.

Użytkowanie

Po instalacji program można znaleźć w menu 'Programy=>Dźwięk i obraz=>gPodder Podcast Client'.

Okienko aplikacji na niewielkim obszarze mieści bardzo wiele najważniejszych informacji dotyczących wybranego źródła podcastu. Bez problemu dowiemy się, ile zajmuje dany odcinek oraz kiedy został upubliczniony.

Dodawanie nowych źródeł

Podstawową umiejętnością, jaką powinniśmy opanować obsługując program, jest dodawanie nowych kanałów RSS zawierających informacje o podcastach. Aplikacja jest zwykle na tyle inteligentna, że po wklejeniu adresu strony z podcastem automatycznie wyszuka kanał RSS i doda go do swojej biblioteki.

Czasem mogą się jednak zdarzyć przypadki, w których autor na przemian z podcastami dodaje zwykłe wpisy na swoim blogu. Wtedy jesteśmy zmuszeni dodać bezpośrednio kanał RSS, gdyż w innym razie operacja zakończy się zwróceniem błędu.

Aby zatem dodać nowe źródło, przechodzimy do menu 'Subscriptions=>Subscribe to new podcast URL'. Wklejamy tam wcześniej ustalony adres strony bądź kanału RSS.

Transfer do odtwarzaczy przenośnych

Skoro podcasty mają nam umilać drogę do domu czy szkoły (a może zwyczajny spacer), musimy je zgrywać na przenośny odtwarzacz multimedialny. W obecnych czasach niemal każdy posiada już bardziej lub mniej wyrafinowany player, zatem jedyne co musimy zrobić, to odpowiednio skonfigurować gPoddera.

W widocznych powyżej ustawieniach należy zdefiniować w pierwszej kolejności typ urządzenia. Jeśli nie jest to iPod, pokazana na obrazku opcja powinna pasować do zdecydowanej większości odtwarzaczy.

Kolejną wartością, jaką musimy wskazać, jest punkt montowania bądź folder już bezpośrednio wewnątrz pamięci urządzenia. Po podłączeniu odtwarzacza do komputera powinien się wyświetlić folder z jego zawartością, na którym można łatwo sprawdzić, gdzie się znajduje. Tutaj jednak mogą wystąpić spore komplikacje, gdyż jeśli w komputerze wcześniej podłączymy na przykład pendrive, a dopiero potem nasz player, ich punkty montowania mogą się zamienić. W wyniku takiej sytuacji sporo rzeczy się komplikuje, zatem należy tu być bardzo ostrożnym.

Kolejnymi funkcjami, co do których mam nieco wątpliwości, są te pozwalające na automatyczne kasowanie odtworzonych już plików. Tutaj również radziłbym dla bezpieczeństwa dezaktywować tę funkcję, gdyż tak naprawdę przy standardowych odtwarzaczach aplikacja nie ma szans na poprawne rozpoznanie, który plik był już odtworzony, a który nie.

Podsumowanie

Jeśli słuchasz kilku różnych podcastów i chcesz być zawsze na bieżąco, program jest zdecydowanie jak najbardziej dla Ciebie. Sam kiedyś używałem do słuchania podcastów programu Rhythmbox, jednak, jak się po pewnym czasie okazało, nie pobierał on prawidłowo wszystkich nowych odcinków. Minusem gPoddera może być tutaj brak możliwości nawet prostego odtwarzania plików muzycznych - do każdej operacji tego typu program musi się posługiwać zewnętrznymi aplikacjami.
Komentarze 8 comments
atomowy Łukasz pisze...

bardzo ciekawa aplikacja. nie omieszkam spróbować, aczkolwiek na razie nie korzystam z linuxa, ale znając siebie na pewno będę do niego co jakiś czas zaglądał.

a tak poza tym, dzięki za reklamę moich dwóch z czterech widocznych w screenie podcastów ;)

Adrian Nowak pisze...

Nie ma za co. To ja powinienem dziękować bo bardzo miło się słucha :)

Anonimowy pisze...

gPodder jest też w najnowszym Linux+

Anonimowy pisze...

A czy można tak jak w iTunes słuchać wykładów po angielsku i czytać tekst?

@Adrian Nowak, wysłałem ci maila odnośnie podcasty i nie odpowiedziałeś. To o co pytam to wiedza tajemna czy zapomniałeś odpisać?

Adrian Nowak pisze...

O co dokładnie chodzi? Sorry, ale dostaje sporo maili i niektóre się mogą zawieruszyć. Najlepiej pytać w komentarzach.

Anonimowy pisze...

Możesz mi powiedzieć, jak/w czym nagrałeś podcast i jak nazywa się odtwarzacz umieszczony na http://www.ubucentrum.net/2009/05/podcast-ubucentrum-odcinek-1-o-fedorze.html ?

Adrian Nowak pisze...

Był nagrany i zmontowany w Audacity. Niezbyt to wyszukane. Odtwarzacz znalazłem gdzieś w internecie i po prostu wkleiłem kod zamieniając ścieżki do pliku. Wszystko można znaleźć w Google (ja tak zrobiłem).

Bartłomiej Adamowicz pisze...

Adrian, jak dodać Twoje podcasty?

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety