Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

środa, 10 czerwca 2009

GRUB 2 będzie domyślny w Ubuntu 9.10 - co nowego?

Autor: , 09:26, środa, 10 czerwca 2009


Jak zapowiedzieli ostatnio twórcy Ubuntu, w kolejnej jego wersji 9.10 planowanej na październik tego roku, umieszczona będzie najnowsza wersja bootloadera GRUB 2. Przyjrzymy się co ciekawego wyniknie z takiej aktualizacji i sprawdzimy, czy rzeczywiście jest potrzebna.

Jest to dobra okazja do tego aby zainstalować Ubuntu na osobnej partycji, gdyż w przypadku aktualizacji, system będzie wykorzystywał chain loading do wystartowania GRUB-a w nowej generacji.

Lista nowych funkcji jest dość długa, zatem skupię się tylko na ciekawostkach, które wpłyną na pracę z programem. Wydawać by się mogło, że właściwie jeśli chodzi o GRUB to niewiele można już tam zmienić, jednak nie jest to do końca prawda.

Jedną z najciekawszych nowości, których doświadczymy w Ubuntu 9.10 jest możliwość restartu komputera do innego systemu operacyjnego. Na przykład korzystając z Ubuntu możemy zaznaczyć, że po restarcie ma się załadować Windows. Uwolni to nas od oczekiwania na ekran startowy.

Oczekiwanie to właściwie również nie będzie miało sensu, gdyż ekran ten... nie będzie się już wyświetlał. Czas wyświetlania ustawiony domyślnie na 0 sekund będzie można oczywiście zmienić. Wszystko w trosce o szybsze uruchamianie, które przypominam ma się mieścić w granicach dziesięciu sekund.

Dodatkowo, już mniej widoczne zmiany dotkną zarządzanie pamięcią i wsparcie dla skryptów. Możliwe będzie także lepsze lokalizowanie języka poprzez obsługę dodatkowych znaków spoza kanonu ASCII i katalogów takich jak gettext. Pełną listę zmian można znaleźć na stronie projektu GNU.

Według mnie zmiany są jak najbardziej potrzebne. Dzięki możliwości prostego ustawienia z poziomu systemu do jakiego środowiska ma bootować komputer wyświetlanie listy staje się mniej potrzebne. Inne nowości nie będą już tak widoczne dla użytkowników, jednak również ułatwią zadanie deweloperom. Sporo osób mówi, że prędkość uruchamiania systemu nie ma dla nich aż takiego dużego znaczenia, jednak zawsze lepiej szybciej niż dłużej.
Komentarze 13 comments
Anonimowy pisze...

to ja zapytam jak już teraz mam 9.01 alphe czy wraz z aktualizacjami wszystkie dobrodziejstwa mi się poinstaluja (w momencie ich udostepnienia) czy trzeba je instalowac od zera jak np bylo z ext4?

kapmil

Adrian Nowak pisze...

Wszystkie dobrodziejstwa związane z szybszym uruchamianiem będą w pełni widoczne dopiero po instalacji od zera.

Anonimowy pisze...

a czy juz jakies z tych dobrodziejstw beda dostepne w alha 2??

Adrian Nowak pisze...

Raczej nie, na tym etapie nie wprowadza się jeszcze zbyt dużych zmian a jedynie synchronizuje do najnowszych wersji najważniejsze pakiety. Dzięki temu właściwie i tak zwykle wszystko działa lepiej niż we wcześniejszej wersji finalnej.

marines pisze...

mam nadzieję, że będzie się dało 'eskejpować' do listy systemów tak jak w aktualnej wersji gruba. ;)

Anonimowy pisze...

obsługa skryptów: witajcie grubowate rootkity...
mam nadzieje, że będzie można zachować starą wersję

Anonimowy pisze...

W suse od ponad roku jest mozliwosc restartu do innego systemu. Nie wiem czy byl tam grub 2.0 ale nie sadze.

Anonimowy pisze...

funkcje restartu do innego systemu posiada lilo od dosc dawana stad ta funkcjonalnosc w suse.

Anonimowy pisze...

Pupa jest najlepszym rozwiazaniem jesli chodzi o bootowanie xD

http://www.nongnu.org/pupa/

marines pisze...

Anonimowy, jasne...
"This project is not used any more, because we moved our effort to GRUB 2."

Anonimowy pisze...

ta prędkość to pic na wode, mam ubuntu 9.4 i załączało się naprawdę szybko przez pierwszy tydzień, dam głowe że z tym bedzie podobnie

Cieniek pisze...

Błąd w ostatnim zdaniu:"zawsze lepiej szybciej niż dłużej". szybciej-wolniej lub krócej-dłużej.

W temacie: z tego, co gdzieś czytałem, nie będzie się dało "ESCejpować" do listy systemów, ale będzie się dało ESC przerwać uruchamianie Ubuntu, by zmienić system na inny. Jak to ma wyglądać w praktyce zobaczymy pewnie już niedługo, jak wlepią GRUBa2 do Alphy 9.10.

Darek K. pisze...

@Anonimowy:
SuSE używał gruba 1 i posiadał tą funkcję. Więc bez szału z tym w ubuntu.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety