piątek, 12 czerwca 2009

Mockupy nowych powiadomień dla Ubuntu (propozycje)

Autor: Adrian Nowak, 08:31, piątek, 12 czerwca 2009


Użytkownik Stefano Forenza poddał ostatnio propozycji dodatkowe funkcje dla powiadomień osd-notify, które zawitały w najnowszym Ubuntu. Główną nowością mają być tutaj przyciski, które umożliwiłyby szybkie uruchamianie na przykład klienta pocztowego po odebraniu nowej wiadomości.

Z jednej strony tego typu rozwiązanie zostało już w początkowych fazach projektu odrzucone jako absorbujące zbyt dużą uwagę użytkowników, jednak wraz z pomysłem, Stefano wnosi także kilka nowych możliwości rozwinięcia projektu.

Pierwszym i najważniejszym ma być to iż domyślnie, wszystko będzie działało tak jak do tej pory. Przyciski mają się pokazywać dopiero po najechaniu na powiadomienie co wydaje się być optymalnym rozwiązaniem.

Kolejną zmianą miałyby być widoczne na powyższym obrazku paski z kolorami po prawej stronie, odpowiednie dla każdego rodzaju powiadomień. Pomimo iż początkowo próbowano się pozbyć z "dymków" jakichkolwiek powiadomień to obecnie Canonical pracuje nad nowym typem okienek Morphing Alert Box:

Oraz co jeszcze ciekawsze nad Morphing Window, których będzie można używać zamiast prostych okienek:

Póki co są to oczywiście tylko mockupy czyli graficzne przedstawienie pomysłów, myślę jednak, że warto wiedzieć co chodzi po głowach twórcom Ubuntu :)

źródła: stefanoforenza.com, wiki.ubuntu.com

Tagi:

Komentarze 4 comments
Anonimowy pisze...

Wolałbym, żeby zajęli się czymś bardziej przydatnym. Np. większą responsywnością systemu - dlaczego po kliknięciu w zdjęcie albo ikonę programu nie ma efektu natychmiast, tylko dopiero dwie-trzy sekundy później, co skutkuje tym, że zwykle uruchamiam programy po kilka razy. Na systemie z Redmond gdy cokolwiek uruchamiam, okno zaczyna się otwierać od razu a krasnoludki w komputerze od razu zaczynają coś tam robić - długo bo długo, ale od razu. A gdy roboty zaprzęgam pingwiny, to muszą dopiero się przeciągnąć, strząsnąć z siebie lód i dopiero ruszają jak małe motorki...

marines pisze...

Anonimowy ma rację. nie mam pojęcia dlaczego nie kompilują wszystkich paczek (włącznie z jajkiem) pod i686. jeżeli ktoś chce uruchomić Ubuntu to na pewno nie zrobi tego na prockach kompatybilnych wyłącznie z i386. ;P

Anonimowy pisze...

Czy te notyfikacje bez interakcji mają wogóle sens ? Ktoś się odwóci na chwilę od komputera i już nie zobaczy, że dostał pocztę ?
Przyciski dopiero po najechaniu myszką - nie zdążysz dojechać myszką i notyfikacja zniknie ?
Nie wygląda to na użyteczne i niedenerwujące rozwiązanie.

Anonimowy pisze...

Wg mnie nie powinni dawać przycisku. Zamiast tego po kliknięciu w ikonę kopertki odpalana byłaby aplikacja pocztowa (analogicznie do innych powiadomień).

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety