Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

środa, 10 czerwca 2009

Nagrywanie obrazu z pulpitu do pliku GIF - Byzanz

Autor: , 09:55, środa, 10 czerwca 2009


Byzanz to aplikacja linuksowa pozwalająca na zapisywanie wykonywanych na pulpicie czynności lecz nie jak to ma miejsce w przypadku na przykład RecordMyDesktop do pliku wideo lecz do animacji w postaci obrazka GIF. Jest to bardzo pomocne przy tworzeniu różnego rodzaju prezentacji czy poradników, gdyż pliki GIF są dodatkowo domyślnie obsługiwane przez niemal wszystkie systemy operacyjne i przeglądarki internetowe.

Program znajduje się w repozytorium Ubuntu, więc aby go zainstalować wystarczy polecenie:
sudo apt-get install byzanz

Wszystko działa jako aplet dla Gnome, zatem musimy go dodać do wybranego z paneli klikając na niego prawym przyciskiem myszy a następnie z menu kontekstowego wybierając "Dodaj do panelu..".

Z dostępnej listy wybieramy aplet o nazwie 'Desktop Recorder'. Obok reprezentującej go ikonki na panelu, możemy dostosować czy nagrywać cały pulpit czy tylko wybraną jego część. Opcjonalnie można także wyłączyć pokazywanie wskaźnika myszy, co jednak w przypadku poradników nie jest najlepszym pomysłem.

Aby nagrywanie odbywało się bez problemów, aplikacja wymaga by wyłączony był menedżer efektów pulpitu Compiz. Aby go dezaktywować wciskamy kombinację klawiszy Alt+F2 i w okienku wklejamy:
metacity --replace
Aby powrócić Compiza podajemy z kolei:
compiz --replace
Compiz-Fusion można także wyłączać metodą "klikalną" w menu 'System=>Preferencje=>Wygląd" na zakładce 'Efekty wizualne'.

Oczywistą wadą nagrywania pulpitu do pliku graficznego jest stosunkowo duża objętość takich grafik przy dodatkowo dość słabej jakości. Czasem jednak taka umiejętność może się okazać bardzo przydatna.

źródło: webupd8.blogspot.com
Komentarze 7 comments
Anonimowy pisze...

Moim zdaniem mało przydatna opcja większość wideoblogów czy poradników jest w formacie wideo a potem wrzucana często na youtube.

Anonimowy pisze...

"gdyż pliki GIF są dodatkowo domyślnie obsługiwane przez niemal wszystkie systemy operacyjne i przeglądarki internetowe" jakiego OS-a używasz, że nie obsługuje plików wideo?

Anonimowy pisze...

Windows odtwarza zaraz po instalacji (czyli domyślnie) pliki avi czy mpeg? Ubuntu też? Debian? Fedora? Suse?

Nie mówię o L. Mint - który zawiera kodeki.

Który z tych systemów zaraz po zainstalowaniu nie odtwarza gifów?

pankamyk pisze...

chodzilo mu to to, że obsługa gifów czy jpg jest najmniej absorbująca dla każdego systemu. Jak klikacie w TXT to zastanawiacie sie w jakim programie sie wam to otworzy? raczje nie. Ale jak kliakasz w AVI zastanawiasz się czy masz kodeki i czy wybać ten lub inny program

pankamyk pisze...

sorki za literówki. paczuszka jest na http://www.free-softwares-download.info/byzanz_0.1.1-4_i386.deb.html

kira pisze...

Czyli nie mógłbym na youtube pochwalić się efektami Compiz? To trochę ogranicza funkcjonowanie programu, nie?

pankamyk pisze...

@kira moglbys ale musisz miec nastepny program, ktory przerobi GIFa na np AVI.
po godzinie uzywania programu nie jestem nim zachwycony :/ wysoka kopresja (za wysoka) problemy z poprawnym przechwytywaniem sekwencji zdarzeń (pomimo przełączania sie miedzy compizem a metacity)

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety