Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

czwartek, 4 czerwca 2009

Opera 10 Beta już dla Ubuntu - przegląd

Autor: , 11:58, czwartek, 4 czerwca 2009


Coraz wyraźniej widać, że twórcy oprogramowania zwracają uwagę również na użytkowników alternatywnych systemów operacyjnych. Tym razem najnowsza wersja przeglądarki internetowej Opera ukazała się w tym samym czasie dla Windowsa jak i Ubuntu.

Okrągła dziesiątka to jedno z najbardziej przełomowych wydań to też chciałbym się bliżej przyjrzeć nowym funkcjom. Co prawda jest to wydanie Beta, jednak nie liczyłbym już na nowe funkcje w finalnym produkcie. Opera jest obecnie jedną z nielicznych liczących się alternatyw dla popularnego Firefoksa, który na Linuksie nie działa zbyt szybko.

Pobieranie i instalacja

Najnowszą wersję ukulturalnionej przeglądarki internetowej można pobrać ze strony producenta. Dostępne są oczywiście paczki DEB z których instalacja programu jest dziecinnie łatwa. Po przejściu na witrynę pobierania, korzystając z informacji wysyłanych przez przeglądarkę powinna nam zostać zaproponowana odpowiednia paczka, jeśli jednak wejdziemy z innego systemu operacyjnego bądź ze zmodyfikowanymi informacjami identyfikacyjnymi, będziemy zmuszeni ręcznie wybrać odpowiedni pakiet.

Użytkowanie i wygląd

Główną nowością jaką widać od razu po uruchomieniu jest odświeżony wygląd programu. Wszystkie panele nabrały teraz delikatnego pastelowego wydźwięku i świetnie się razem komponują. Wszystko przypomina mi nieco styl stosowany w Google Chrome.

Tym, czego wprost nie da się nie zauważyć są ciekawie rozwiązane okna zakładek (widoczne na obrazku powyżej). Domyślnie po wgraniu programu, wszystko wygląda tak jak w poprzednich wersjach, jednak wystarczy nieco rozciągnąć pasek by w górnym obszarze programy pokazały się miniaturki przeglądanych przez nas stron.

Może się to wszystko wydawać niepraktyczne, jednak zapewniam, że może się bardzo często okazać niezwykle przydatne. Przy otwartej większej ilości kart jednocześnie nie łatwo się pogubić. Na ten problem zwróciła również uwagę Mozilla, która uznała, że przeglądanie w kartach znacznie traci na użyteczności gdy ich lista nie mieści się na ekranie.

Podsumowanie

Oczywiście, jak ma to miejsce podczas każdego wydania także i tym razem poprawiono wiele błędów w działaniu programu i luk bezpieczeństwa o których nawet nie wiedzieliśmy. Opera ma teraz trudne zadanie jeśli chodzi o rynek przeglądarek, który dość szybko opanowuje Google Chrome a w związku z zapowiedzą Google Wave może być jeszcze trudniej. Nowe funkcje nie są rewolucyjne, jednak przy zachowaniu obecnej wydajności pozwalają na wygodniejsze korzystanie z internetu. Czy to wystarczy, przekonamy się w kolejnych miesiącach.
Komentarze 20 comments
Anonimowy pisze...

Główną opcją jest tryb Turbo, który powoduje pobieranie stron przez kompresujący (min. obrazki) serwer proxy. Sprawdziłem działa super, kompresuje ilość danych do przesłania średnio x3.

Adrian Nowak pisze...

Tak, ale on był dostępny także z wcześniejszą wersją, którą opisywałem tutaj: http://www.ubucentrum.net/2009/03/instalacja-opera-turbo-lepsze.html

Anonimowy pisze...

"Dodatkową nowością jest pojawienie się ikonki kluczyka na pasku adresu, który w czytelny sposób informuje nas o zabezpieczeniach oferowanych przez stronę."
Ikony kluczyka nie widzę (prócz tego od menedżera haseł). Jest za to kłódka, która pojawia się z prawej strony paska adresu.
http://yfrog.com/04opera1j

EuGene Wolfe pisze...

Dużo ważniejsze od ikonki kluczyka jest fakt przejścia w 100% testu Acid 3. A pod Ubuntu od zawsze działają wszystkie wersje opery (w tym kolejne testowe buildy Alfa), więc żadnym newsem to nie jest.

Anonimowy pisze...

Co z tego, że na Qt skoro 64 bitowa wersja jest na Qt3, a 32 bitowa wersja chyba nie jest linkowana dynamicznie do Qt4 prawda? suma summarum biblioteki ładują się 2 razy.

Mite pisze...

@Adrian Nowak:
"Dodatkową nowością jest pojawienie się ikonki kluczyka na pasku adresu, który w czytelny sposób informuje nas o zabezpieczeniach oferowanych przez stronę. Przy wzmożonej ostatnio liczbie ataków typy phishing jest to krok bez wątpienia bardzo słuszny."

Chłopie, jak czegos nie sprawdziłeś i nie wiesz to nie pisz, bo się można strasznie ośmieszyć i skompromitować... a w dodatku niezorientowanych ludzi wprowadzić w błąd

Ikona klucza nie powiadamia o żadnych zabepieczeniech, to jest niezgodne z prawdą.
Po prostu zmienia sie wygląd interfejsu (w tym ikon) i ta ikona po prostu umozliwia zalogowanie sie na strony, do których mamy zapamietane hasła, za pomocą kliknięcia w nią, nic poza tym...

Wypadało by to w artykule poprawić żeby ludzi nie wprowadzać w błąd, bo to (bezpieczeństwo) dość ważna kwestia.

Pozdrawiam :)

Anonimowy pisze...

Opera Turbo to zwykłe przyspieszanie ładowania strony przez pogarszanie jakości obrazków. Spodziewałem się lepszej technologii. Bez tracenia na jakości obrazków.

Adrian Nowak pisze...

@ Anonimowy To gdzie ta oszczędność ma być według Ciebie jeśli nic nie straci na jakości?

marines pisze...

Anonimowy, nie da się nalać z pustego w pełne. ;)

radex pisze...

"jednocześnie na Windowsa i Ubuntu" - opera w specjalnej wersji dla Ubuntu... ciekawe...

"Co prawda jest to wydanie Beta, jednak nie liczyłbym już na nowe funkcje w finalnym produkcie." - widać nie obserwowałeś produkcji Opery 9.5, tam pomiędzy betą 1 a betą 2 było trochę zmian. Mało tego jak jest obrazku na opera.com:

Alpha(Engine) -> Beta (New features) -> Final

Czyli na etapie bety (a pewnie będzie druga beta) będą wprowadzane największe zmiany widoczne na pierwszy rzut oka. I jeszcze jedno - szef opery powiedział, że w dziesiątce będzie nowa funkcjonalność (nie chciał wyjawić jaka, ale powiedział, że się spodoba) - wydaje mi się, że nie chodziło o rozszerzalny pasek kart

Anonimowy pisze...

Można ustawić inną liczbę stron w speed dial :) W dziewiątce musiałem w tym celu edytować jakiś plik...

Anonimowy pisze...

ale się lekko wnerwiłem, zainstalowałem i co widzę nędzne QT, więc nie można ludzi w błąd wprowadzać, że opera jest dla ubuntu, jeśli by tak było to musiałaby wykorzystywać bibliotekę GTK, wywaliłem w pizdu po trzech minutach

Adrian Nowak pisze...

W czym Ci przeszkadza Qt?

Anonimowy pisze...

Adrian, chodzi o jednolity styl, bez protez (wiem, ze są jakieś sposoby na ujednolicenie)

Adrian Nowak pisze...

Jeśli chodzi o wygląd to mogę się zgodzić, jednak ten domyślny z Opery nie jest akurat najgorszy.

Anonimowy pisze...

Operę ciężko ujednolicić, no mimo, że śmiga na qt, to i tak korzysta ze swojego statica. Operka generalnie lepiej pod KDE działa.

Adrian Nowak pisze...

Operka generalnie lepiej pod KDE działa.

Jak wszystko co oparte na Qt ;)

Anonimowy pisze...

Podglad kart jest dobry jak ma sie duzy monitor

marines pisze...

dziwne. ze stylem Human nigdzie nie mogę się doszukać elementów qtowych. o.0

Anonimowy pisze...

Z moich doświadczeń wynika, że Opera lepiej działa w Fedorze 9 niż w Ubuntu 8.10

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety