Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

środa, 17 czerwca 2009

Opera Unite i działanie w Ubuntu - łatwe udostępnianie plików

Autor: , 19:15, środa, 17 czerwca 2009


Wczoraj udostępniono narzędzie, które Opera Software, wydawca popularnej przeglądarki zapowiadał jako rewolucyjne. Mowa o Opera Unite, które co ważne zostało udostępnione jednocześnie na wszystkie popularne platformy systemowe w tym Linuksa.

Początkowo obawiałem się, że zapowiadana "rewolucja" nie będzie dotyczyła użytkowników systemów spod znaku Pingwinka, gdyż duże korporacje zwykle bardzo śpieszą się z wydawaniem swoich produktów, zapominając o niszach. Opera jest na szczęście znana z tego, iż niemal każdy program wydaje równocześnie na Windowsa i Linuksa - za to należy się duży plus.

Czym jest Opera Unite?

Może się to wydawać nieco dziwne, ale Unite to "jedynie" pewna część funkcji dodana do najnowszej wersji testowej Opery. Zmodyfikowaną przeglądarkę można ją pobrać ze strony producenta. Funkcjonalność Unite skupia skupia się głównie wokół udostępniania plików znajomym bez konieczności używania zewnętrznych serwerów czyli w trybie Peer to Peer (P2P).

Co to za nowość? - powiecie. Rzeczywiście, udostępnianie plików w takim trybie było już możliwe dawno temu i to praktycznie bez większego wysiłku. Cała rewolucyjność ma tutaj chyba polegać na prostocie rozwiązania, które w tym przypadku sprowadza się jedynie do kilku kliknięć.

Instalacja i przygotowanie

Udostępniono tutaj paczki DEB dla dystrybucji bazujących na Debianie takich jak Ubuntu, zatem instalacja sprowadza się do uruchomienia pliku i podania swojego hasła logowania. Trudniejszą, choć także niezbyt skomplikowaną operacją jest przygotowanie usługi Opera Unite do działania.

Najlepiej zacząć od stworzenia sobie konta w serwisie Opery, gdyż bez niego praktycznie nic nie zrobimy. Nowy profil możemy stworzyć chociażby po przejściu na http://my.opera.com/community/signup/. Jeśli mamy już za sobą tworzenie konta, w lewym menu odnajdujemy zakładkę odpowiedzialną za Unite (jak na obrazku):

Po kliknięciu w przycisk Uruchom, otworzy się kreator w którym podajemy dane naszego konta i nazwę jaką ma się identyfikować nasz komputer w sieci.

Użytkowanie

Gdy wszystko jest już podczepione tak jak należy, można się wreszcie oddać najprzyjemniejszej czynności jaką jest korzystanie z Opera Unite. W jednej z kilku kart widocznych w lewym menu można prosto definiować jaki typ multimediów chcemy udostępniać.

Oferowanie fotografii, plików i muzyki wygląda podobnie. Podajemy jedynie lokalizację na dysku w której znajdują się multimedia a przeglądarka wygeneruje specjalny link, który możemy wysłać znajomym. Dzięki niemu, będą oni mogli pobierać pliki bezpośrednio z Twojego komputera. Całość jak widać trwa jedynie chwilę i daje ciekawe możliwości. Oczywiście dostępne są też bardziej zaawansowane funkcje na przykład dostępu po podaniu hasła.

Dodatkowo całość została rozwiązana tak wygodnie, iż na przykład po udostępnieniu muzyki nasi znajomi będą ją mogli łatwo odtwarzać przy pomocy osadzonego na stronie playera. Podobnie jest z fotkami, których przeglądanie upraszcza niezbyt skomplikowany układ strony.

Serwer HTML, chat i lodówka

Pliki multimedialne to jednak nie jedyne co przygotowali dla nas twórcy opisywanego dodatku. Dzięki jednej z funkcji możliwe jest proste stworzenie serwera stron internetowych, które dla innych internautów będą wyglądały jak inne witryny w sieci. Wszystko, podobnie jak wcześniej odbywa się bez żadnych pośredników, zatem całym ruchem będzie obarczony nasz komputer. Jeśli wyłączymy nasz system, również oferowana przez nas strona zniknie z sieci.

Ciekawym rozwiązaniem jest także Fridge, czyli zwyczajna wirtualna lodówka na której nasi znajomi bez konieczności rejestracji mogą zostawiać nam wiadomości. Rozwiązanie bardzo wygodne, chociaż podobnie jak możliwość tworzenia prywatnych chatów wydaje mi się nieco zbędna. Komunikatory mimo wszystko wydają mi się do tego celu odpowiedniejsze. Szczególnie biorąc pod uwagę, że jeśli wyłączymy przeglądarkę, całość automatycznie znika z sieci.
Komentarze 6 comments
Anonimowy pisze...

Opery Unite nie będę używał bo nie używam sieci do udostępniania plików ale ten build mi się bardzo podoba ponieważ poprawiono wyświetlanie czcionek na stronach! Chociaż szkoda że brak wersji qt4

pankamyk pisze...

no wreszcie finalna wersja!? malo napisales, że to kolejna opcja OPERY opierająca się na koncie użytym do synchronizacji w OPERZE (bardzo przydatnej funkcji) poprostu szybko czytając tego posta pierwsza myśl moja była taka, że OPERA UNITE to osobna aplikacja

Anonimowy pisze...

ja tam wole klasycznie serwer ftp, a nie bać się że ktoś z firmy opera zobaczy co udostępniam....

EuGene Wolfe pisze...

A nie boisz się, że ktoś z firmy hostującej Twój ftp zobaczy co udostępniasz? No, chyba, że postawisz sobie FTP na swoim kompie. W takim wypadku - Opera Unite nie jest dla Ciebie. Ma ona ułatwiać życie osobom, które takich rzeczy nie potrafią i nie chcą potrafić.

Anonimowy pisze...

"Dzięki jednej z funkcji możliwe jest proste stworzenie serwera stron internetowych, które dla innych internautów będą wyglądały jak inne witryny w sieci."

Jesli dobrze zrozumialem sens tego zdania to moge zrobic strone internetowa, ktora bedzie wygladala jak strona internetowa? Jest to po prostu bardzo ladne zdanie... Caly akapit mi sie ciezko czytalo... Mozna by go lekko poprawic

Anonimowy pisze...

Cały bajer polega na tym, że możemy udostępniać te pliki i stronę www również zza nata

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety