Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

piątek, 12 czerwca 2009

Powiadomienia z Ubuntu 9.04 dla Skype

Autor: , 07:43, piątek, 12 czerwca 2009


Jak pewnie zauważyliście, nie wszystkie aplikacje dostępne dla Ubuntu dobrze integrują się z nowymi powiadomieniami. Wina leży oczywiście po stronie producentów oprogramowania, zatem do każdej aplikacji, która nie chce z nimi współpracować będziemy musieli podejść indywidualnie.

Tak jest też w przypadku narzędzia Skype, które to mimo swojej popularności ma niestety zamknięty kod. Na szczęście w kilka minut możemy zintegrować ten program lepiej z naszym systemem, tak by powiadomienia były wyświetlane w domyślnym stylu Ubuntu 9.04.

1) Pobieramy ten plik i zapisujemy w katalogu domowym (home).
2) Uruchamiamy Skype a następnie przechodzimy do Menu => Opcje.
3) Następnie do zakładki Powiadomienia => Widok zaawansowany.
4) Wybieramy opcję uruchomienia skryptu podczas powiadomienia i wklejamy (zmieniamy czerwony fragment na nazwę użytkownika):
python /home/nazwa-użytkownika/skype-notify.py -e"%type" -n"%sname" -f"%fname" -p"%fpath" -m"%smessage" -s%fsize -u%sskype
5) Opcjonalnie możemy wyłączyć standardowe powiadomienia i na końcu klikamy na Zastosuj.

źródła: webupd8.blogspot.com, ubuntuforums.org
Komentarze 15 comments
koliberek pisze...

"Wina leży oczywiście po stronie producentów oprogramowania", bo co to za producenci, którzy nie lubią tych wspaniałych, cudownych nowych powiadomień w jedynym, cudownym, wspaniałym systemie operacyjnym. Czy to Ci czegoś nie przypomina? Jakiegoś Redmond? :-)
Mnie się akurat te powiadomienia nie podobają i nie zdziwiłbym się, gdybym nie był samotny. Więc może ktoś dałby nam wybór? A może to nie jest "wina" tylko po prostu niezgodność i nie należy mieć pretensji do producentów oprogramowania, że nie są zgodni ze wszystkim, co tylko na świecie wychodzi?
Oczywiście się czepiam, ale skoro tak naciskamy na wolność to trzymajmy się tego :-)

Adrian Nowak pisze...

Nie chodzi o to, że mam pretensje do twórców oprogramowania, wyłącznie wskazałem winnego za stan takiej sytuacji. Szczerze mówiąc, bardzo bym się zdziwił gdyby w Skype te powiadomienia były domyślnie. Dla mnie też one są średnio eleganckie, szczególnie bez compiza, ale jak napisałem dziś w innym poście Canonical ciągle nad tym pracuje :)

Anonimowy pisze...

chłopaki, czytam każdy post, który się ukazuje na ubucentrum, rzadko się wypowiadam, ale to już 'lekkie' przegięcie ze strony 'koliberek'

parę postów wcześniej ktoś pytał, jak zrobić powiadomienie dla skypa, i Adrian znalazł rozwiązanie. No po prostu BRAVO, za to, że pytania zadawane na tym forum nie pozostają bez odpowiedzi.


bigmac

Anonimowy pisze...

Ja osobiscie sie ciesze, ze ten temat zostal poruszony. Mimo, ze tego nie zastosuje to warto wiedziec, gdzie mozna znalezc taka opcje, gdy "kolege" bedzie denerwowalo standardowe okienko.

Mi osobiscie wyglad systemu nie bardzo przeszkadza i poza standardowa zmiana tapety nie grzebe, zeby "dopiescic" system. Ale wiem, ze sa osoby dla ktorych jest to bardzo wazne.

Dzieki dla autora za prace :)

Anonimowy pisze...

po co kombinować i utrudniać sobie i czytelnikom sprawę, pisząc rzeczy w stylu /home/nazwa-użytkownika/ skoro można to zapisać po prostu w takiej formie: ~ (tylda - jeden znak zamiast kilkunastu!)

Adrian Nowak pisze...

@panmusk No ok, ale z doświadczenia wiem, że takie coś nie zawsze działa i nie potrafię powiedzieć dla czego. Lepiej więc sobie dopisać te kilkanaście znaków.

Anonimowy pisze...

Adrianie (po pierwsze pisze się dlaczego) korzystanie z tyldy może nie działać gdy np wykonujemy polecenia z SU. Zresztą i tak najłatwiej podobne rzeczy robić nadając plikowi prawa wykonywania i wrzucać do ~/bin

blind pisze...

Wy sobie tam narzekajcie na kolejną notkę Adriana, a ja mu ładnie podziękuję, ponieważ kolejny raz się przydało. Dzięki. :)

Anonimowy pisze...

koliberku jak ci nie pasują to te powiadomienia to albo je usuń albo zmień dystrybucje - za ubuntu płacić nie musiałeś i nikt cię przy nim nie trzyma. FUD siej gdzie indziej. na tech.wp przyjmą cię z otwartymi rękami.

Anonimowy pisze...

a wie ktoś jak zrobić takie cuda z Kadu lub Pidginem?

ups5 pisze...

Działa jak marzenie. Dziękuję autorowi wpisu.
Od siebie dodam, że sam skrypt zapisuje jako ukryty (z kropką na początku nazwy pliku) aby się nie plątał przy przeglądaniu katalogu domowego.
Pozdrawiam

koliberek pisze...

Ho,ho,ho... Ale mi się dostało :-) Ale spokojnie - Ubuntu jest moją ulubioną dystrybucją, a blog Adriana bardzo lubię, przeglądam go codziennie i kilkakrotnie już dziękowałem autorowi za cenne rady. Tyle, że akurat Jaunty mnie rozczarował, bo najważniejszą zmianą były wspomniane wyżej powiadomienia... Kupiłem komputer z kartą graficzną Intela, bo miała być obsługiwana w Jaunty. Nie jest. Wybuliłem 250 zł na nową kartę tylko dlatego, że obietnica obsługi karty nie została spełniona - stąd nieco gorzkie podejście do tej wersji i powiadomień. Tyle tytułem usprawiedliwienia :-)
Pozdrawiam serdecznie Adriana i wszystkich miłośników Ubuntu :-)

Adrian Nowak pisze...

Daje rozgrzeszenie. Idź w pokoju i czyń dobrze ;)

Anonimowy pisze...

A ma moze pomysl jak zrobic powiadomienia dla tlena.

Anonimowy pisze...

Można wrzucić ten plik "skype-notify.py" na jakiś inny serwer? Na drop.io plik ten przekroczył 1000 ściągnięć :/

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety