Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

wtorek, 30 czerwca 2009

Proste sprawdzanie historii logowań danego użytkownika

Autor: , 09:00, wtorek, 30 czerwca 2009


W Linuksie wiele parametrów jest zapisywanych automatycznie w różnego rodzaju logach systemowych, w większości przypadków bez informowania o tym użytkowników. Jest tak na przykład z zapisem historii logowań, który możemy w każdej chwili sprawdzić prostym poleceniem last.

Domyślnie przeszukuje ono plik /var/log/wtmp wyświetlając listę wszystkich użytkowników dokonujących logowania bądź wylogowania w ostatnim czasie. Można łatwo wyświetlić tę listę wpisując zwyczajnie w konsoli:
last
To najprostszy wariant tego polecenia, jednak myślę, że w większości przypadków powinien zaspokoić ciekawość. W listingu wyraźnie odznaczono linijki zawierające informacje o wyłączeniu komputera i godziny w których działał.

Jeśli nie mamy ochoty przeglądać całej listy (na końcu powinno się wyświetlić jaki czas obejmuje), możemy zaznaczyć ile ostatnich linijek ma wyświetlić narzędzie. Podajemy zamiast 3 dowolną liczbę linii zachowując składnię:
last -3
Z ciekawszych flag dla tego narzędzia, można też ograniczyć wyświetlanie logów tylko dla wybranego użytkownika podając zamiast adrian własną nazwę:
last adrian
Przydatna może się także okazać informacja o tym jaki użytkownik i przez ile używał komputera danego dnia i godziny. Sprawdzisz to poleceniem:
last -t YYYYMMDDHHMMSS
Są to kolejno i bez spacji: rok, miesiąc, dzień miesiąca, godzina, minuta, sekunda. Przy linijce która zostanie wyszukana, umieszczona będzie także informacja o tym ile czasu minęło do obecnej daty, zatem nie trudno będzie ją znaleźć.

Szczegółowy opis polecenia last (w jęz. angielskim) dla zainteresowanych znajduje się tutaj.
Komentarze 2 comments
Anonimowy pisze...

Czy jest graficzna nakładka?

QkiZ pisze...

a po co Ci graficzna nakłada? na co? już prościej się chyba nie da.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety