Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

sobota, 27 czerwca 2009

Stellarium - przeglądanie nieba w czasie rzeczywistym

Autor: , 13:00, sobota, 27 czerwca 2009


W kosmosie zawsze kryła się jakaś taka tajemniczość, która przyciągała ludzi do obserwowania planet i gwiazd. Jedni doszukują się w nich zapisu przyszłości, inni zwyczajnie podziwiają geniusz i potęgę natury.

Niezależnie od tego do której grupy ludzi należysz, aplikacja Stellarium pozwoli Ci na zgłębianie tajników kosmosu bez wychodzenia z domu.

Bawiłem się już kilkoma aplikacjami tego typu, jednak w większości twórcy oferują jedynie suche informacje o planetach czy gwiazdach i ewentualne ich prezentacje graficzne. W Stellarium mamy jednak możliwość poruszania się po wirtualnym kosmosie z uwzględnieniem rzeczywistego czasu, co sprawia bardzo dużą frajdę.

Program znajduje się w repozytoriach, więc aby go wgrać wystarczy proste polecenie:
sudo apt-get install stellarium
Po pierwszym uruchomieniu, domyślną lokalizacją jest Londyn. Mimo, że w gruncie rzeczy nie robi to wielkiej różnicy warto zmienić nasze położenie na Warszawę. Możemy to zrobić wciskając klawisz F6 bądź wybierając odpowiednią opcję z menu.

Panele uaktywnia się po najechaniu myszą na lewą, dolną część ekranu. Bez trudu można je przytwierdzić do na stałe wybierając jeden z mniejszych punktów widocznych w rogu okna.

Po programie można się poruszać niemal wyłącznie za pomocą myszy. Rolką przybliżamy i oddalamy widok, natomiast przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszy możemy przesuwać się po mapie. Jak wspomniałem na początku, całość jest na bieżąco odświeżana, zatem nie będzie żadnym problemem obserwowanie ruchów poszczególnych ciał niebieskich.

Szczególnie ciekawie program prezentuje się w trybie nocnym. Jako, że gdy mamy ustawioną naszą miejscowość, możemy z powodzeniem używać komputera do namierzania poszczególnych gwiazd. Wystarczy wyjrzeć za okno i konfrontować obraz na monitorze z rzeczywistością.

Zapraszam też na stronę programu, gdzie można pobrać szczegółowy przewodnik po funkcjach Stellarium.
Komentarze 7 comments
Anonimowy pisze...

Oprócz Stellarium świetnym programem jest Celestia. O ile Stellarium służy głównie do prezentacji nieba widzianego z Ziemi (ewentualnie chyba - Marsa), o tyle Celestia pozwala na wirtualne podróże po całym Układzie Słonecznym czy wręcz Galaktyce... a nawet dalej.Zresztą - wystarczy pooglądać obrazki: http://www.shatters.net/celestia/
Więc może i Celestii warto napisać?

Anonimowy pisze...

Celestia również jest w repozytorium, wystarczy sudo apt-get install celestia-gnome :) Bardzo fajny program :)

Anonimowy pisze...

"Po pierwszym uruchomieniu, domyślną lokalizacją jest Londyn. Mimo, że w gruncie rzeczy nie robi to wielkiej różnicy"
Jak polujesz na obiekt widoczny na godzine przed wschodem słońca to powodzenia w jego obserwacji przy ustawionym czasie londyńskim.

Anonimowy pisze...

"Szczególnie ciekawie program prezentuje się w trybie nocnym."
Tryb nocny nie ma być ciekawy tylko nie odzwyczajać oka od mroku. Dzięki temu wzrok pozostaje ostry w mroku przy przerzucaniu oka między teleskopem a monitorem. Gdy wyłączony jest tryb nocny po spojrzeniu na ekran oko potrzebowałoby jakieś pół godziny na przestawienie się do patrzenia w mroku.

Adrian Nowak pisze...

Dziękuję za wnikliwą analizę specjalisty ;)

Anonimowy pisze...

prosze bardzo ;) swoją drogą zanim nie przeczytalem arta nie moglem dociec jak zmienic lokalizacje, także też podziękowania w Twoją stronę.

Anonimowy pisze...

Celestia, sporo dodatków, tekstur, modeli statków kosmicznych np. Sojuz, Apollo. Modele z filmów np. Odyseja Kosmiczna 2010, Star Wars. Skrypty, wirtualne podróże. Polecam dwa świetne programy.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety