Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

sobota, 13 czerwca 2009

Wyświetlanie listy ostatnio zainstalowanych pakietów

Autor: , 09:18, sobota, 13 czerwca 2009


Wszyscy, którzy mieli kiedyś potrzebę odnalezienia jednego z ostatnio instalowanych pakietów wiedzą, że to z pozoru łatwe zadanie może przysporzyć wielu kłopotów. Pokaże kilka sposobów na uporanie się z tym zadaniem.

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na podejrzenie listy ostatnio instalowanych pakietów jest skorzystanie z funkcji wbudowanej w menedżer pakietów Synaptic. Uruchamiamy go zatem z menu 'System=>Administracja=>Menedżer pakietów Synaptic' a następnie, już w programie wybieramy 'Plik=>Historia'.

Mamy tutaj dostępną bardzo ładną listę, podzieloną na dni i godziny, więc nawet odnalezienie pakietu, który instalowaliśmy już jakiś czas temu nie powinno sprawiać kłopotów.

Dla użytkowników bardziej przepadających za trybem tekstowym, lepszym sposobem może się okazać użycie polecenia listującego selektywnie zawartość pliku dpkg.log:
cat /var/log/dpkg.log | grep "\ install\ "

Jest on co jakiś czas aktualizowany i gdy staje się zbyt długi, starsze informacje wędrują do innych plików w katalogu /var/log/, u mnie na przykład ma nazwę dpkg.log.1. Jeśli zatem dpkg.log zawiera zbyt mało informacji, można szukać dalszej historii. Przydatne może się tu okazać polecenie, które zwyczajnie wyświetla listę plików zaczynających się od nazwy o której mówiłem:
ls -l /var/log/dpkg*
To tyle jeśli chodzi o odnajdywanie listy pakietów, które instalowaliśmy na naszym komputerze. Mam nadzieję, że gdy w przyszłości zajdzie potrzeba takiej czynności, nikt nie będzie już na to marnował zbyt wiele czasu.

źródło: watchingthenet.com
Komentarze 3 comments
mariom pisze...

A '/var/log/aptitude'?

Anonimowy pisze...

Zabiłeś kota!

# grep "\ install\ " /var/log/dpkg.log

Anonimowy pisze...

a mozna usunac jakos jednym poleceniem pakiety od pewenj daty?

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety