poniedziałek, 27 lipca 2009

Instalacja SMPlayer - nakładki na MPlayera

Autor: Adrian Nowak, 13:49, poniedziałek, 27 lipca 2009


Odtwarzacz MPlayer to jedno z najlepszych narzędzi do odtwarzania filmów pod Linuksem, jednak pomimo swoich wielkich możliwości jest ograniczone przez dość toporny interfejs. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, dobrym pomysłem będzie instalacja nakładki SMPlayer, która dostępna jest dla wszystkich popularnych systemów operacyjnych.

W Ubuntu wystarczy proste polecenie w konsoli aby wgrać SMPlayera:
sudo apt-get install smplayer

Jedną z ciekawszych rzeczy jest funkcja automatycznego przywrócenia poprzedniego stanu filmu po zamknięciu programu. Wbrew pozorom dość często może się przydać, jeśli nie mamy w nawyku oglądania filmów w całości.

Poza tym, program oferuje bardzo dobre wsparcie dla filmów DVD włącznie z obsługą wyboru ścieżek audio i oczywiście dopasowaniem napisów. Często użyteczny jest także equalizer wideo, który pozwala na przykład zmienić korekcję gamma czy jasność filmu. Jeśli MPlayer nie do końca Ci odpowiada, myślę, że SMPlayer może to zmienić.

Mnie w MPlayerze przeszkadzają częste problemy z brakiem synchronizacji obrazu i dźwięku. Oczywiście nakładka w niczym tu nie pomoże, dlatego na co dzień korzystam zwyczajnie z programu Totem.

źródło: webupd8.blogspot.com
Komentarze 14 comments
Anonimowy pisze...

A to repo do nowszych wersji...

# SMPlayer
deb http://ppa.launchpad.net/rvm/mplayer/ubuntu jaunty main

EROSMRW

Anonimowy pisze...

Ja z kolei mm problemy z synchronizacją obrazu z napisami w Totemie - w MPlayer ten problem nie występuje.

Anonimowy pisze...

Fight Club - dobry film :)

Rudy pisze...

Zauważyłem, że problem z synchronizacją audio-video występuje gdy film ma równe 25kl/s, wtedy otwieram go VLC, bo ten w przeciwieństwie do Totema nie ma problemu z synchronizacją napisów

Zoja pisze...

Dobry odtwarzacz, w gruncie rzeczy jeden z przyjemniejszych w użytkowaniu, aczkolwiek ma pewne wady. U mnie (9.04 x64) potrafi się przyciąć przy przewijaniu, zmianie głośności i trzeba mu dodatkowo ponownie play zapodać. Narazie bez problemowo i bezkonkurencyjnie wypada wciąż VLC :)

AdamK pisze...

Fight Club, faktycznie dobry. Ale chyba nie był nigdy dystrybuowany w formacie rmvb. No, chyba że to kopia zapasowa, albo wykonana zgodnie z zasadami dopuszczalnego użycia. ;)

Anonimowy pisze...

Ja mam taki problem że jak mam zainstalowanego VLC to nie mogę odtwarzać żadnych filmów czy ogólnie strumieni .mp3 czy tam innych wewnątrz przeglądarki. Problem ustępuję jak vlc wykasuje. A mplayer jest idealny, szczerze nic go nie zastąpi.

adik pisze...

"Mi w MPlayerze przeszkadzają częste problemy z brakiem synchronizacji obrazu i dźwięku."

O synchronizację łatwo zadbać wciskając - lub + (Shift=)
Jeśli się w czasie odtwarzania rozjeżdża, to warto mieć włączoną opcję "framedrop".

Zresztą w kwestii rozjeżdżania, przesuwania itp. to MPlayer chyba najmniej jeszcze problemów robi...

Adrian Nowak pisze...

@AdamK Ogólnie mam ten i wiele innych filmów na DVD, ale na komputerze wszystko przechowuje raczej w RMVB żeby mało zajmowało bo jakiejś jakości HD to ja nie potrzebuje..

Anonimowy pisze...

EROSMRW
najnowszy smplayer jest tutaj
https://launchpad.net/~rvm/+archive/smplayer
ale wpis z mplayerem tez sie przydaje

Anonimowy pisze...

Kwahoo, sprawdz z opcja framedrop
panjandrum

Anonimowy pisze...

Wszystko fajnie, jeno trzeba nieco SMplayer'owi pomóc żeby wyśtwietlał poprawnie polskie napisy w filmach i żeby można było mieć napisy poniżej obrazu (poza jego obszarem). Gdzieś w necie jest opis.

Moim zdaniem notka nie dość że to tylko tłumaczenie, to ogólnie mało konkretna, news sprawia wrażenie napisanego w 5 minut "na kolanie".

Anonimowy pisze...

Poprawne wyświetlanie polskich napisów załatwiłem w 10 sekund po instalacji : Opcje>napisy i zaznacz spróbuj autodetekcji dla tego języka : Polish (Pl) z listy rozwijanej...

a z napisami poniżej ekranu cały czas walczę :P

adik pisze...

@up
FAQ http://smplayer.wiki.sourceforge.net/FAQ

18. I want the subtitles to be displayed on the black border instead of the image, how can I do it?

Video filters -> Add black borders


PS po to są wyświetlane napisy na filmie, a nie pod, żeby mniej obciążać komputer - chodzi o przepustowość.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety