piątek, 24 lipca 2009

Laptopy z Linuksem świetnie sprzedają się w Niemczech

Autor: Adrian Nowak, 15:25, piątek, 24 lipca 2009


Bardzo pozytywny trend można zaobserwować u naszych zachodnich sąsiadów. Jak podaje LinuxTech, w niemieckim Amazonie, dwa na dziesięć najlepiej sprzedających się komputerów przenośnych ma na pokładzie zainstalowanego Linuksa. Jeśli chodzi o takie dane to naprawdę mamy czego zazdrościć Niemcom.

Z pewnością nie jest to jednak dobra informacja dla Microsoftu i Apple, którym Linux (pomimo wszechobecnej propagandy) zaczyna coraz bardziej zagrażać. Niestety nie ma póki co polskiego oddziału Amazon, zatem ciężko o bezpośrednie porównanie, jednak raczej nie ma szans na podobny wynik w naszym kraju. Również inne europejskie oddziały sklepu nie odnotowały podobnego zainteresowania tym systemem.

Jest to ewenement na światową skalę, gdyż nawet obserwatorzy z USA są pod dużym wrażeniem takiej sytuacji. Jednocześnie nikt nie znajduje tutaj jednoznacznego wytłumaczenia takich różnic między różnymi państwami. Kultura, względy ekonomiczne.. można jedynie typować.

Udostępniono także właśnie ciekawą daną dotyczącą udziału Ubuntu w rynku systemów operacyjnych. Jak zwykle jednoznacznych informacji nie ma, jednak Canonical szacuje ich liczbę na około 8 milionów. Nie są to więc póki co liczby oszałamiające, jednak trend jest wzrostowy co jest w tym przypadku najważniejsze.

fot: ghindo, za: Flickr.com

Tagi:

Komentarze 20 comments
Anonimowy pisze...

Oj Adrianie masz wielki talent do podgrzewania toku dyskusji ;)

Adrian Nowak pisze...

Sorry Piotrek, nie mogłem się powstrzymać z tą Fedorą :)

Paweł pisze...

Rozwój Ubuntu i Fedory można też zobaczyć na tej analizie.
http://www.linuxportal.pl/tagi

Na prawie 10 tys. wiadomości - w 1 tys. był wyraz Ubuntu a tylko w 300 Fedora.

Anonimowy pisze...

"dwa na dziesięć najlepiej sprzedających się komputerów przenośnych ma na pokładzie zainstalowanego Linuksa."

Pytanie ile z tych Linuxow ląduja potem w koszu, a w ich miejsce jest instalowany piracki Windows.

Anonimowy pisze...

@Paweł - na 10 tys. wiadomości z czego ten agregator, agreguje 30% polskich blogów o.O

Rafał Gwarek pisze...

Racja Anonimowy. Sam mam znajomych, którym zależy tylko na tańszym laptopie, który ma zainstalowanego Linuksa, bądź nie posiada żadnego systemu. Dla nich Linux jest nie do przeskoczenia. Poza tym mało który z nich decyduje się na jego uruchomienie. Od razu go wywalają, a na jego miejsce instalują pirata. Szkoda słów...

Sysiut pisze...

Ale miejmy nadzieję, że chociaż część Linuksów preinstalowanych w tych notebookach będzie używana.

Pozdrawiam :)

Anonimowy pisze...

"Pytanie ile z tych linuxów ląduje potem w koszu, a w ich miejsce jest instalowany piracki Windows."
Dużo, ale konsumenci w wielu krajach nie są aż tak windowsocentryczni jak Polacy i perspektywy na trwałe 4 proc. rynku (czyli nie wiem dokładnie czego) na świecie wydają się możliwe.

Anonimowy pisze...

@autor: Korzystamy, jak sądzę, obydwaj w wielu tych samych serwisów, niekoniecznie opensurco-linuksowych, loco Stany i, mam nadzieję, że zdajemy sobie sprawę, że windowsocentryczność i linuksofobia polskiej infosfery na tle ociera się o ewenement. Czasami odnoszę wrażenie, że linukshejterskie blogi i komenty pod nimi piszą Polacy (zdaje się, że jeden z b. znanych linukshejterów odkrył, że kasowanie pliku odbywa się przez odlinkowywanie, czekam kiedy odkryje, że folder jest plikiem).

Paweł pisze...

@Piotrek oki, niech będzie tylko 30%. Możesz podać kilka blogów wartych jeszcze monitorowania ?

Anonimowy pisze...

http://santyago.pl/
http://notatnik.mekk.waw.pl/

Dwa blogi które znalazłem w swoim agregatorze. Z czego ten pierwszy jest jednym z najlepszych :)

Paweł pisze...

@Piotrek
Do właściciela santyago.pl pisałem kilka razy ale się nie odezwał. Próbowałem się skontaktować z nim przez osoby które go znają ale nie odpowiedział. Zostawię to bez komentarza.

Mamy taką zasadę że właściciel Bloga który ma być monitorowany musi wyrazić na to zgodę.

Drugi wymieniony przez Ciebie blog jest od 23-10-2008 r. przez nas monitorowany:
http://www.linuxportal.pl/serwisy/Notatnik-Marcina-Kasperskiego/

No to tylko jeden wymieniłeś. Monitorujemy łącznie 52 polskie serwisy piszące o informatyce z tego połowa to blogi.

Masz jeszcze jakieś propozycje dotyczące tych 70% które nie są monitorowane ?

Anonimowy pisze...

Ten tred jest bardzo łatwy do wyjasnienia, komputery z linuksem sa tansze. Ponad to Niemcy sa krajem w ktorym bardzo chetnie przyjmuje sie kazdy alternatywny system, to tam wlasnie jest chyba najwiecej fanów amigi oraz systemu BeOS (obecenie Haiku). Nie bez znaczenie jest to iz linuksowy potentat Suse jest firma niemiecka ;). Tak troche z historii Zete stworzyła takze Niemiecka firma ;).

Anonimowy pisze...

A propos Amigi, gdyby przeportować amigaos4.1 z ppc na "zwykłe" procki, stałaby się większym hitem niż jabłuszko i niestety/stety linuks.

gothmori pisze...

apropos amigi na pc to jest port który nazywa się nie pamiętam jak i oparty jest na jądrze linuksa i jest jeszcze to [oparte na 3.1]:
http://en.wikipedia.org/wiki/AROS_Research_Operating_System

Anonimowy pisze...

Panowie Amiga Os obecnie jest tak prymitywne ze z ledwoscia nadaje sie do przegladania sieci, wiec z pewnoscia nie stal by sie hitem. System oczywiscie przeportowac mozna tylko spolecznosc tego nie chce, woli siedziec na swoich starych maszynach i dyskutowac o czasach swietności Amigi. Tyle z mojej strony bo co do Niemiec to juz sie wypowiadałem ;).

Anonimowy pisze...

Amiga to był komputer, ehh.
I te zajebiste gry :).

Martinex

hexan pisze...

Od razu widac ze nie widziales Amiga OS 4.1 w dzialaniu na ppc i dlatego piszesz ze jest prymitywny.Radze nie byc pochopnym w sadach.Bys sie zdziwil.

Anonimowy pisze...

Ja chce taką naklejke!!

Unknown pisze...

@gothmori: głupoty piszesz. aros to samoistny system. nie ma żadnego jądra linuksa.

@anonimowy: Amiga ma przeglądarki, które normalnie nadążają za trendami w necie. polecam przejrzeć sobie screencasty z Amigi: http://www.youtube.com/user/AmigaExec
A po za tym jak chcesz przeportować coś co jest zamknięte. i tu nie chodzi o lenistwo społeczności. kolejny znawca tematu co amigi na oczy nie widział :P

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety