środa, 15 lipca 2009

Mark Shutteworth zdradza odpowiedzi na ciekawe pytania

Autor: Adrian Nowak, 15:32, środa, 15 lipca 2009


Ilu jest użytkowników Ubuntu? Czy Canonical pracuje nad wdrożeniem Gnome Shell i co o nim myśli Mark Shuttleworth? Czy wydanie Gnome 3 powinno być opóźnione? Odpowiedź między innymi na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu.

Jakiś czas temu Mark Shuttleworth udzielił wywiadu dla niemieckiego DerStandard.at w którym opowiadał głównie o organizacji pracy w Canonical, jednak zahaczył także o wiele innych ciekawych zagadnień, które za chwilę przytoczę.

Ilu użytkowników ma Ubuntu?

Jedno z bardzo często zadawanych pytań, na które właściwie nikt nie zna odpowiedzi. Można jednak typować. Wiele testów na liczbę użytkowników danej dystrybucji przeprowadzanych jest na podstawie liczby komputerów pobierających poprawki, jednak to oczywiście nie daje pewnego wyniku. Pomysłodawca Ubuntu wspomina natomiast o 10 milionach użytkowników Ubuntu, przy okazji wyjaśniania do ilu ludzi trafi kolejne wydanie dystrybucji LTS. Czy to dużo czy mało, zadecydujcie sami.

Ile osób z Canonical pracuje nad Gnome Shell?

Nowa koncepcja pulpitu, którą niektórzy identyfikują z Gnome 3.0 (mylnie), według jednych ma zrewolucjonizować korzystanie z pulpitu, według innych jest zwyczajnie ociężałą nakładką na lekkie Gnome. Tak czy inaczej, myślę, że ciekawą wiadomością jest to, czy Canonical pracuje nad wdrożeniem tego dodatku. Otóż jak informuje Mark, obecnie nikt nie pracuje nad wdrożeniem Gnome Shell do domyślnej instalacji Ubuntu.

Czy wydanie Gnome 3 powinno być opóźnione?

Premiera okrągłej wersji pulpitu zbiega się niebezpiecznie z wydaniem Ubuntu w wersji LTS, zatem rodzi się pytanie, czy całe wydarzenie nie powinno być nieco opóźnione, by Gnome 3 mogło znaleźć się w wersji Ubuntu z długoterminowym wsparciem. Takie działanie jest jednak sprzeczne z zamiarami deweloperów Ubuntu, zatem nie należy liczyć, iż będzie miało miejsce.

Co twórca Ubuntu zmieniłby w Gnome Shell?

Mark Shuttleworth liczy, że Gnome 3 będzie połączeniem zalet starszych wersji Gnome i nowego KDE 4 dając jednocześnie duże możliwości dostosowania wyglądu i prostotę. Przy tym Mark nie chce na tym etapie rozwoju osądzać Gnome Shell, przy którego pierwszej prezentacji w Bostonie miał okazję być.

Sam pomysł wydaje się być jednak ciekawy i twórca Ubuntu wierzy, że gdy zacznie go używać większa liczba użytkowników wszystko nabierze ciekawszych kształtów. Póki co, wydaje się jednak, że całość poprawek ma się skupiać na standardowym interfejsie, gdyż jak twierdzi Mark najważniejsze nie jest to gdzie znajdują się ikony czy menu, ale by użytkownik nie musiał zadawać sobie pytania "gdzie są moje rzeczy".

fot: sfllaw, za Flickr.com
Komentarze 13 comments
Freev pisze...

Ale ile z tych 10 milionów to wersja takie jakie my mamy a ile jest wersji serwerowych? Nie mam pojęcia ale strzelałbym, że więcej jest wersji serwer!

koliberek pisze...

"ociężałą nakładką na lekkie Gnome"... Zawsze mi się wydawało, że to właśnie Gnome jest ciężki :-) Lekkie to jest XFCE.
Fakt, że przy dzisiejszych możliwościach procesorów i kart graficznych określenie "ciężki" troszkę zmienia znaczenie ;-)

Anonimowy pisze...

@Freev:
Nie wiem, mnie się wydaję, że jednak więcej wersji Desktop niż serwer. Na serwerach raczej dominują inne dystrybucje.

marines pisze...

rzeczywiście, piekielnie ciekawe pytania. czuję się oświecony.

Anonimowy pisze...

"...Gnome Shell?
Nowa koncepcja pulpitu, którą niektórzy identyfikują z Gnome 3.0 (mylnie),"
i
"Co twórca Ubuntu zmieniłby w Gnome Shell?
Mark Shuttleworth liczy, że Gnome 3"

Więc o co kurna chodzi? :P

Adrian Nowak pisze...

@t0m3k - wyrwałeś to z kontekstu..

Anonimowy pisze...

Powinni pomyśleć jak odciążyć GNOME a nie tworzyć jakieś nowe bajery. Już KDE4 staje się szybsze niż GNOME.

d3ny pisze...

@koliberek:
"" "ociężałą nakładką na lekkie Gnome"... Zawsze mi się wydawało, że to właśnie Gnome jest ciężki :-) Lekkie to jest XFCE. ""

Lekkie to jest LXDE.. I tak mozna w kolko:D Bo jeszcze lzejszy jest sam Openbox [przytaczam wlasnie ten WM, poniewaz to element wspomnianego 'pseudo' srodowiska]
#pzdr d3ny

fieloryb pisze...

Tak przy okazji - gratuluję autorowi bloga pracowitości. Codziennie jeden wpis. Nie ma w moim zbiorze blogów takich, które są tak aktywne. Tak trzymać.

Unknown pisze...

ja zwróciłem uwagę na coś innego:
derStandard.at: Same question, next year: Is there going to be a new theme for the next Ubuntu release?

Shuttleworth: Well I think it's better to stick with what you have until you have a clear vision on where you want to go, right? I know I've unfortunately said this before, so my credibility is wearing thin, we're starting to get into a position where I have more confidence in that we are able to do that and it will be an important part of future Ubuntu releases.

czyli z nowego wyglądu znowu nici:)

Anonimowy pisze...

Hehe czyli nic nowego. UBUNTU dalej będzie straszyć wyglądem początkujących użytkowników :/ szkoda. Pierwsze wrażenie się liczy.

Anonimowy pisze...

Mnie właśnie Ubuntu przekonało do środowiska Gnome!
Nie odstraszyło a właśnie przekonało!

Unknown pisze...

Gnome Shell to jakiś absurd. Przypomnijcie sobie co się działo, gdy w KDE4 usunięto standardowy sposób wyświetlania ikonek na pulpicie? Teraz, w 4.3 standardowo ikonki wyświetlane są bez żadnych innowacji, widget jest opcją. Ludzie nie lubią rewolucji w interfejsie. Rewolucje w tej dziedzinie są skazane na porażkę.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety