wtorek, 21 lipca 2009

Odtwarzanie radia z MiastoMuzyki w Ubuntu + Nagrywanie

Autor: Adrian Nowak, 13:00, wtorek, 21 lipca 2009


Któż nie lubi posłuchać sobie ulubionej muzyki? Wiele osób korzysta w tym celu z radia internetowego wśród których jednym z najpopularniejszych jest należące do RMF MiastoMuzyki.pl. Oczywiście kosztem umieszczenia dodatkowych funkcji znacznie utrudniono odtwarzanie stacji pod Linuksem.

Odtwarzanie

Całość, swojego czasu rozpracował Adam Kuśmierz, który udostępnił na swojej stronie pełną listę wszystkich stacji dostępnych w ramach Miasta Muzyki. Można ją znaleźć tutaj. Zależnie od tego czego chcemy posłuchać wybieramy wybieramy link z rozszerzeniem m3u (MP3 URL). Jest on bez problemu odtwarzany między innymi przez program Totem.

Nagrywanie

Do nagrywania użyjemy świetnego narzędzia konsolowego Streamripper, które dodatkowo automatycznie oddzieli od siebie piosenki i nada im odpowiednie tytuły. Z tego co zauważyłem, Streamripper znacznie lepiej radzi sobie z playlistami w formacie pls, zatem ich będziemy używać przy podawaniu źródła radia do ripowania.

Przykładowe polecenie wygląda zatem tak:
streamripper http://files.kusmierz.be/rmf/rmfelo.pls -r
Zaznaczony na zielono fragment zamień na swoją ulubioną stację. Parametr -r (relay port) został dodany aby podczas nagrywania można było jednocześnie odsłuchiwać wybraną stację.

Aby to odtworzyć nagrywany strumień otwieramy na przykład Totema i z menu wybieramy 'Film=>Otwórz z położenia'. Na koniec wklejamy w oknie:
http://localhost:8000/

Miłego słuchania i nagrywania. Pamiętajcie, że nagrywanie audycji radiowych w tym muzyki jest legalne dopóki korzystamy z nich na własny użytek. Nie ma zatem mowy o udostępnianiu ich ponownie w internecie.

źródło: forum.ubucentrum.net

Tagi:

Komentarze 11 comments
Rzeszow pisze...

Witam, a czy ktos zna jakis dobry sposob na uzywanie radia OPEN FM w ubuntu? (jest to to samo co jest w nowym gg)

rudy pisze...

Ja ze swojej strony polecam Polish Radio for Amarok 1.4.x. Zawiera większość polskich stacji w tym miastomuzyki i openfm.
http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=101363

Krizoman pisze...

@ Rzeszów

Ja używam wtyczki do Rhythmbox'a :)

Anonimowy pisze...

[quote]Rzeszow pisze...

Witam, a czy ktos zna jakis dobry sposob na uzywanie radia OPEN FM w ubuntu? (jest to to samo co jest w nowym gg)
[/quote] widziałem kiedyś skrypt do tego o czym piszesz na forum.ubuntu.pl

Anonimowy pisze...

Fajne to to :-)
Nie sądziłem, że takie programy tak dobrze działają (dzielenie i nazywanie utworów, przekodowywanie na mp3-ki) :-)
Przy okazji przetestowałem nakładkę dla KDE - kstreamripper - jest OK, ale pod KDE 3.x.

Anonimowy pisze...

Mój entuzjazm był chyba przedwczesny - ze stacji, które sprawdzałem to tylko na zaprezentowanym RMF Elo to zadziałało...

Anonimowy pisze...

Zamiast instalować wersję dla Jaunty proponuję od razu zainstalować paczkę z repozytoriów Karmic-a (1.64.6 - pod Jaunty instaluje się i działa bez problemów). Ta wersja ma dodatkowo wsparcie dla strumieni ogg i aac.

PS Przydałaby się tu możliwość edytowania komentarzy :-)

Asgard pisze...

A dzięki dobry tekst i dobry program. Do tej pory to katowałem się na "pół piechotę" przez leciwego mmsrip'a (też konsolowy, nawet bardzo podobny) wzgl. poprzez mplayer -dumpstream. No i fajnie, że kolega Kuśmierz zebrał strumienie na jednej stronce, bo wcześniej to musiałem ręcznie je wyrywać wgetem do pliku, a potem wykopiowywać właściwą ścieżkę z pliku.

Anonimowy pisze...

Można też odtwarzać bezpośrednio w przeglądarce Firefox ,Opera .

Anonimowy pisze...

ja mam z open.fm stacje w rhythmboxsie zgrane i naprawdę fajnie to działa ;]

Anonimowy pisze...

Skąd on wziął te adresy serwerów?

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety