sobota, 4 lipca 2009

Pidgin: korzystanie z czatów IRC + Kanał IRC UbuCentrum.net

Autor: Adrian Nowak, 09:00, sobota, 4 lipca 2009


Pomimo, że IRC, czyli z angielskiego Internet Relay Chat, odchodzą już powoli w zapomnienie, to wciąż są miejscem spotkań wielu ciekawych nisz, jak na przykład użytkowników Ubuntu.

Powstało co prawda bardzo wiele wyspecjalizowanych aplikacji do obsługi tego typu czatów, lecz jak zwykle najwygodniej skorzystać z tego, co mamy pod ręką, czyli standardowego komunikatora Pidgin. Nie każdy wie, że poza wieloma popularnymi protokołami całkiem nieźle radzi sobie także IRC.

Ale co to ten IRC?

Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z IRC, jest to coś na wzór konferencji tekstowej, w której od kilku do kilkudziesięciu użytkowników prowadzi jednocześnie (bądź nie) dyskusje na wybrany temat.

Jest to wygodny sposób na szybkie uzyskanie odpowiedzi czy zwyczajne porozmawianie w gronie ludzi zajmujących się jedynie daną tematyką.

Ustawianie Pidgina

Podane poniżej parametry dotyczą naszego kanału UbuCentrum.net, na który serdecznie zapraszamy. Jak wspomniałem na początku, nie musimy instalować dodatkowego oprogramowania, wystarczy domyślnie wgrany w Ubuntu (przynajmniej na razie) Pidgin. Wystarczy zatem dodać nowe konto, wybierając z menu programu: "Konta=>Zarządzaj". Następnie, ustalamy protokół na IRC, a późnej wypełniamy poniższe pola (zmieniamy nazwe użytkownika):

Powinno się teraz otworzyć nowe okno w Pidginie, przypominające te ze standardowej rozmowy. Podajemy w nim kanał, do jakiego chcemy dołączyć:
/join ##ubucentrum.net

To tyle, powinniśmy zostać zalogowani do odpowiedniego kanału na serwerze. Pokaże się standardowe okno rozmowy konferencyjnej. Na koniec należy pamiętać, że tego typu czat bardzo negatywnie wpływa na produktywność i przykuwa na długie godziny!

fot: ᖌαƨօƞ, za: Flickr.com
Komentarze 15 comments
Anonimowy pisze...

Di irca najlepszy jest KVirc (http://www.kvirc.net/) poznałem go ponad pół roku temu i od tej pory pidgin przestał być wykorzystywany do łączenia się z kanałami irc'a :P - podobnie jak Chatzilla pidgin jest banowany na niektórych kanałach i serwerach -pzdr.

Anonimowy pisze...

Gram zawodowo w Urban Terror. Do tej gry niezbędny jest irc. Testowałem wiele programów linuksowych, ale żaden nie jest tak wygodny jak mirc. Działa bez problemów na wine.

pL]V'atra's'

EuGene Wolfe pisze...

IRC do Urban Terror? Tez bardzo dużo gram w UT, ale o konieczności IRCa nie słyszałem. Jak go wykorzystujecie? I co znaczy "zawodowo"?

Anonimowy pisze...

Mirc ssie bo nie ma utf-8. Kvirc też ma z nim problemy ale już jest lepiej. Polecam IRSSI ewentualnie xchat.

Anonimowy pisze...

Proponowałbym jakiś link do wysyłania info o literówkach bo tu dopatrzyłem się dwóch:

1. Pierwszy akapit:
"to wciąż są miejscem spotkań wielu ciekawych nisz, jak na przykład użytkowników Ubuntu."
Chyba chodzi o wyraz NIŻ a nie NISZ

2.Drugi akapit:
"Nie każdy wie, że poza wieloma popularnymi protokołami całkiem nieźle radzi sobie także z IRC-a."
Chyba chodzi o nieradzenie sobie z IRC-em a nie z IRC-a.

Anonimowy pisze...

weechat to też fajne rozwiązanie :)
podobny jest do IRSSI

Anonimowy pisze...

tam chodzi o niszę

Anonimowy pisze...

Dobrze Adrian napisał nisz a nie niż chodzi o to że bardzo mało osób z tego korzysta zastąpiły to komunikatory typu GG,ICQ etc. ale IRC jest fajny nie ma głupich łańcuszków tak sam jak na usenecie nie ma tyle troili co na zwykłych popularnych forach.

Anonimowy pisze...

A czy ktoś wie jak pozbyć się identa z użytkownikiem na pidginku ?

Anonimowy pisze...

Szkoda że IRC już nie działa na neostradzie/orange.

Adrian Nowak pisze...

Ja na neostradzie nie mam problemów.

Anonimowy pisze...

A możesz się połączyć ze stroną np. gimp.org ? TP/Orange zablokowało tak samo jak irca.

Adrian Nowak pisze...

http://gimp.org/ nie działa, ale kanały IRC bez problemu.

Anonimowy pisze...

Hmm widocznie działa to wyrywkowo na centralach. Po dodaniu konta w pidginie jest cały czas "połączenie" i nic się nie dzieje.

Anonimowy pisze...

EuGene Wolfe pisze...
IRC do Urban Terror? Tez bardzo dużo gram w UT, ale o konieczności IRCa nie słyszałem. Jak go wykorzystujecie? I co znaczy "zawodowo"?

IRC jest potrzebny w Urbanie do umawiania się na mecze cw i pcw przez klany. Jak ktoś myśli o grze w klanie nie może obejść się bez irca.

Pozdrawiam

pL]V'atra's''

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety