Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

środa, 1 lipca 2009

Uruchamianie aplikacji z Google Android w Ubuntu (Android Emulator)

Autor: , 13:00, środa, 1 lipca 2009


Jeśli do tej pory nie miałeś okazji bawić się Google Android, bądź jesteś programistą i chcesz przetestować swoje aplikacje pod kątem tego systemu, mam dobrą wiadomość. W kilka minut można wgrać bardzo dobry emulator Androida w którym dokonasz wszystkich operacji niemal jak w prawdziwym telefonie.

Instalacja

1) Na początek musisz się upewnić czy masz wgraną najnowszą wersję Java Runtime Environment (JRE). Jeśli nie, zapraszam do wpisu: Instalacja Java Runtime Environment w Ubuntu.

2) Jeśli posiadasz procesor 64-bitowy i tylko wtedy, musisz jeszcze zainstalować pakiet ia32-libs. Znajdziesz go na przykład w menedżerze Synaptic.

3) Teraz należy pobrać SDK 1.5 Androida, można to zrobić na przykład tutaj. Całość zajmuje około 160 MB, zatem posiadacze wolniejszych łącz internetowych powinni się uzbroić w cierpliwość.

4) Po pobraniu, całość rozpakowujemy na pulpicie. Jeśli chcesz, możesz oczywiście zrobić to gdzie indziej, jednak w takim wypadku konieczna będzie zmiana ścieżek w niektórych z poniższych poleceń. Ja dla ułatwienia będę się jednak trzymał katalogu pulpitu.

5) Na początek musimy stworzyć wirtualną kartę pamięci dla urządzenia w której będzie można przechowywać własne multimedia i programy. Przechodzimy więc do odpowiedniego folderu wydając polecenie:
cd ~/Pulpit/android-sdk-linux_x86-1.5_r2/tools
a następnie tworzymy nośnik (rozmiar można wprowadzać dowolnie zmieniając 2048 na inną liczbę):
./mksdcard 2048M SDCard1
Operacja trwa zwykle od minuty do kilkunastu, zatem należy zachować cierpliwość.

6) Tworzymy nowe urządzenie (zamiast ubucentrum można podać własną nazwę):
./android create avd -n ubucentrum -t 2
Następnie na zapytanie, czy chcemy dostosować szczegóły sprzętu, nie zmieniamy domyślnej odpowiedzi [no], lecz klikamy zwyczajnie enter. To powinno zakończyć operację.

7) Na koniec, aby łatwo uruchamiać emulator warto stworzyć sobie skrót. Klikamy zatem na pulpit i z menu kontekstowego wybieramy 'Utwórz aktywator..'. W nazwie podajemy 'Android Emulator' natomiast w poleceniu wklejamy (nazwę użytkownika adrian i nazwę ubucentrum należy zamienić na swoją własną):
/home/adrian/Pulpit/android-sdk-linux_x86-1.5_r2/tools/emulator @ubucentrum -sdcard /home/adrian/Pulpit/android-sdk-linux_x86-1.5_r2/tools/SDCard1
Teraz wystarczy już tylko uruchomić stworzony aktywator i zaczekać chwilę na załadowanie się Google Android.

Bez problemu można w takim wirtualnym urządzeniu instalować oprogramowanie czy przeglądać internet sprawdzając jak nasza strona wygląda na urządzeniu mobilnym.

źródło: news.softpedia.com
Komentarze 7 comments
Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki, poszło bez problemu.

Od razu info dla chcących potestować: nie da się ustawić konta email z gmail - czyli nie da się przetestować synchronizacji emaila, kontaktów czy kalendarza

dante pisze...

Wielka szkoda, bo na tym trochę mi zależy.

Michał pisze...

A wie ktoś może jak jest w prawdziwym androidzie z netem? Czy wszystkie usługi jak kontakty, kalendarz itp. wymagają połączenia. Teraz mam Windowsa Mobile i mam ochotę na Androida ale obawiam się czy net nie będzie mnie zbyt dużo kosztował.

Anonimowy pisze...

@Michał w polsce nie da sie kupić telefonu z androidem bez pakietu internetowego,, więc problemu nie ma ;]
Chyba, że chcesz kupić samą słuchawkę na allegro np to wtedy zostają ci pakiety, które w zupełności powinny starczyć jak nie będziesz przesadzał z gps

Anonimowy pisze...

Ja mam G1 z abonamentem ERY i najwięcej w miesiącu zużyłem 80mb z 500 (srednio 30-40). Ale w domu mam WiFi i pracę taką, że codziennie z domu wychodzić nie muszę, więc te dane nie są miarodajne. Telefonu możesz używać bez ciągłego połączenia z netem (połączenie jest niezbędne tylko przy pierwszym włączeniu telefonu), ale moim zdaniem nie ma to sensu, android jest stworzony do internetu i już. Podsumowując, jeśli masz WiFi w domu to wystarczy Ci miesięcznie mała paczka, jeśli nie masz, to może być ciężko.
Jeśli chodzi o synchronizacje to wszystko działa bez problemu (można wyłączyć), push mail w gmailu tez działa. Jak ktoś chce, może zrobić dostęp do root (traci się gwarancje) i bawić się linuksowymi komendami itd.

Anonimowy pisze...

"2) Jeśli posiadasz procesor 64-bitowy i tylko wtedy, musisz jeszcze zainstalować pakiet ia32-libs."

Nieprawda ! Powinno być: jeśli masz zainstalowany system operacyjny 64-bitowy (na procesorze 64-bitowym może równie dobrze działać system 32-bitowy i wtedy taka operacja nie jest potrzebna).

Anonimowy pisze...

6) Tworzymy nowe urządzenie (zamiast ubucentrum można podać własną nazwę):

./android create avd -n ubucentrum -t 2

wywala mi blad Error: Target id is not valid. Use 'android list targets' to get the target ids.

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety