wtorek, 25 sierpnia 2009

AppCenter - tajny sposób na sukces Canonical?

Autor: Adrian Nowak, 16:00, wtorek, 25 sierpnia 2009


Mówiło się o tym już od wielu miesięcy, gdy po raz pierwszy zaprezentowano na stronie wiki projektu Ubuntu odpowiednią koncepcję. Ostatnio jednak zainteresowanie aplikacją nazwaną roboczo AppCenter lawinowo wzrasta, gdyż pierwsza jego wersja ma się pojawić już w Ubuntu 9.10 planowanym na październik tego roku.

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę to olbrzymi potencjał takiej usługi i analogia do projektu stworzonego przez Apple - AppStore. Każdy, kto choć pobieżnie śledzi nowinki technologiczne wie jak olbrzymim sukcesem okazał się sklep z aplikacjami utworzony przez tę firmę dla Mac OS i urządzeń Apple. Czy podobny sukces spotka Canonical?

Plany dotyczące AppCenter

O tym jak dużą wagę Canonical, które jest producentem Ubuntu przykłada do AppCenter może świadczyć między innymi fakt, iż docelowo już w kwietniu 2010 roku (Ubuntu 10.04) ma on zastąpić wszystkie inne nakładki na menedżery pakietów w Ubuntu: Synaptic, Źródła oprogramowania, Gdebi i jeśli czas pozwoli Menedżera aktualizacji. Zamiast nich w systemie znajdziemy sklep/skład z oprogramowaniem Ubuntu (ang. Ubuntu Software Store).

Później będzie jeszcze ciekawiej. Mechanizm rankingów LaunchPada będzie połączony z Ubuntu Software Store w celu jak najwygodniejszego oceniania aplikacji. W roku 2011 dostępne będą już funkcje umożliwiające sprzedaż licencji na oprogramowanie na określony czas oraz otrzymywanie rekomendacji ciekawych narzędzi od naszych znajomych. Co ciekawe, twórcy przewidują także możliwość instalowania z tego poziomu programów z Windowsa i elementów wyglądu Linuksa.

Czego możemy się spodziewać w Ubuntu 9.10?

System, który zostanie nam udostępniony za około dwa miesiące powinien już zawierać podwaliny AppCenter. Nie będzie on jednak póki co niczym więcej niż narzędzie, które już można znaleźć w Ubuntu pod menu 'Programy=>Dodaj/Usuń..'.

Osobiście uważam, że sprzedaż oprogramowania dla Linuksa w ten sposób to bardzo dobry pomysł, który może szybko rozpędzić jego rozwój. Gdyby podpatrzyć od Apple kilka dodatkowych rozwiązań takich jak możliwość umieszczania tam własnych narzędzi efekty byłyby nieprzewidywalnie dobre.

źródło: wiki.ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety