piątek, 7 sierpnia 2009

Łatwa konwersja muzyki z programem Gnac

Autor: Adrian Nowak, 14:47, piątek, 7 sierpnia 2009


Co jakiś czas chyba każdy musi skonwertować jakiś utwór muzyczny bądź album. Teoretycznie zadanie banalne, jednak w Ubuntu nie ma domyślnie żadnego narzędzia, które pozwoliłoby tego łatwo dokonać. Z pomocą przychodzi program Gnac, któremu przyjrzymy się dokładniej w tym wpisie.

Gnac opiera się o biblioteki Gstreamer zatem pozwala konwertować muzykę między formatami takimi jak AAC (m4a), bezstratny FLAC, oga, mp3, wav i spx. Jest to zbiór najpopularniejszych formatów, który powinien wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi.

Z doświadczenia wiem, że konwersje przeprowadza się głównie z myślą o urządzeniach przenośnych, gdyż nie każdy odtwarzacz radzi sobie na przykład z open source'owym formatem OGG. Ważne zatem są szczegółowe ustawienia jakości, które pozwalają na optymalizację wielkości plików. Na szczęście funkcji tej nie zabrakło:

Po zajrzeniu do właściwości zaawansowanych można ustawić poza gęstością bitową także częstotliwość próbkowania czy ilość kanałów. Zwykle powinna wystarczyć jednak optymalizacja ustawień ogólnych. Całość wygląda zatem podobnie jak przy użyciu biblioteki Lame.

Instalacja narzędzia nie jest trudna. Zawsze staram się pokazywać jak wgrywać narzędzia z repozytoriów, gdyż to najbezpieczniejszy sposób i dodatkowo pozwalający na łatwą aktualizację oprogramowania w dalszej części wpisu można jednak znaleźć paczki DEB. Gnac instalujemy wykonując kolejno:

1) Dodajemy nowe repozytorium wklejając w konsoli (Programy=>Akcesoria=>Terminal):
sudo sh -c "echo 'deb http://ppa.launchpad.net/gnac-team/ppa/ubuntu jaunty main' >> /etc/apt/sources.list"
2) Następnie dodajemy do systemu klucz:
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 10394F73
3) Aktualizujemy listę oprogramowania i instalujemy Gnac:
sudo apt-get update && sudo apt-get install gnac

Można też pobrać zwyczajnie paczki:
Oczywiście aby wszystko działało prawidłowo niezbędny jest Gstreamer. Jeśli nie masz go zainstalowanego wystarczy kliknąć w ten link i podążać za instrukcjami.

źródło: webupd8.blogspot.com, ubuntips.com.ar
Komentarze 7 comments
Anonimowy pisze...

Powinno być chyba wav zamiast vaw

Adrian Nowak pisze...

Naturalnie, gratuluje spostrzegawczości :)

Anonimowy pisze...

Literówka każdemu może się zdarzyć

Anonimowy pisze...

Zwykle uzywam Audacity, lecz zachęcony tym wpisem postanowiłem wypróbować GNAC. Otóż przy próbie konwersji program wyłącza się samoczynnie bez żadnego komunikatu. I tak kilka razy. Odpaliłem go z konsoli, aby zobaczyć o co chodzi. No i dowiedziałem się - "segmentation fault" oraz kilka innych błędów:

(gnac:4587): GLib-CRITICAL **: g_regex_replace: assertion `string != NULL' failed

(gnac:4587): GLib-CRITICAL **: g_strchug: assertion `string != NULL' failed

(gnac:4587): GLib-CRITICAL **: g_strchomp: assertion `string != NULL' failed.

Damian

Anonimowy pisze...

Witam. Po przeczytaniu tego artykułu chciałem wypróbować ten programik, ale nie ważne co ustawie zawsze mam komunikat Conversion completed with error. Czy ktoś wie czego to może być wina? Chciałbym przerobic kilka mp3 na audio.

Anonimowy pisze...

Mam tak samo... program wyłącza się przy próbie konwersji :( HELP

koko pisze...

powodzeniem używam SoundConverter 1.4.4
pozdrawiam

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety