czwartek, 6 sierpnia 2009

Cairo Menu - szybsze menu dla GNOME

Autor: Adrian Nowak, 11:46, czwartek, 6 sierpnia 2009


Standardowe menu w GNOME jest jakie jest. Zdecydowanie rozwiązano je inaczej niż to w Windowsie co może początkującym się niezbyt uśmiechać. Znacznie przyjaźniej menu rozwiązano w KDE i właśnie bohater tego wpisu Cairo Menu ma je niejako imitować.

Z fajniejszych możliwości Cairo Menu można wymienić na przykład funkcję zmiany wyglądu czy bardzo wygodne duże miniatury obrazów w ostatnio używanych plikach. Domyślnie całość wygląda podobnie jak na poniższym screenie:

Widać sporą analogię do KDE, nawet jeśli chodzi o ikony. Najlepiej jak zwykle przetestować samemu ten aplet, szczególnie, że można go prosto wgrać z paczki DEB, którą znajdziesz w serwisie gtk-apps.org.

Mnie w tym wszystkim irytuje jedynie ikonka, która cały czas płynnie zmienia kolor, co czasem odwraca uwagę od wykonywanej pracy.

źródło: webupd8.blogspot.com

Tagi: ,

Komentarze 28 comments
Anonimowy pisze...

twierdzenie że standardowe menu GNOME jest słabo zaprojektowane i argumentując to tym że jest zupełnie inne od windowsowego to ostra ściema. Gdy używam KDE to w menu NIGDY nie potrafię znaleźć tego czego szukam. Za to w tym obleśnym menu GNOME wszystko jest na swoim miejscu i menu KDE czy WINDOWS nie dorasta do pięt menu GNOME.

Adrian Nowak pisze...

Kurcze, nie napisałem, że jest źle zaprojektowane, ale to, że przez swoją odmienność od Windowsowego może sprawiać kłopoty użytkownikom, którzy nie orientują siłę w Linuksie.

Poza tym po chwili tak czy siak chyba każdy znajdzie to czego szuka.

Anonimowy pisze...

Jednak wole klasyczne Programy/Miejsca/System od tego czegoś, bo Programy/Miejsa/System jest szybsze w użyciu. Ewentualnie fukcję szybkiego wyszukiwania daje mi Gnome-Do (Ctrl+spacja i po sprawie). Koncepcja Gnome Shell przedstawiona tutaj jest zachęcająca http://live.gnome.org/GnomeShell/DesignerPlayground/AppBrowsingAlternative02 (na dole są kolorowe), wszystko jest czytelne. Rozwiązania z KDE 4 lub różne wynalazki typu Gnomenu są dla mnie nieużywalne.

radian pisze...

Dla mnie menu z gnome jest rewelacyjnie rozwiązane, to z kde w żaden sposób mnie sie nie podoba, nie wspominając o windowsowym.

Anonimowy pisze...

Oj gnome Do to super+spacja, heh robie to odruchowo i nawet nie zauważyłem. To jest jak z odruchowym wybieraniem numeru telefonu do babci, numeru które się nie pamięta a jednak prawidłowo wybiera ;).

kira pisze...

Ja zauważyłem u moich znajomych że to właśnie Gnome menu jest dla nich łatwiejsze niż te z Windy. Poza tym jest o wiele szybsze. A i tak dla mnie najlepsze jest takie a'la Fluxbox. Jeszcze jedno pytanie - czy te nowe tak samo jak Cairo-Dock potrzebuje Compiza?

Masażysta Kamil pisze...

Proponuję wypróbować również GNOMENU. Daje menu start jak w XP, na początek może się przydać. Jednak standard jest o wiele lepszy.

Anonimowy pisze...

Zastępować standardowe menu GNOME tym potworkiem z KDE4? Można i tak. ;)

Barthalion pisze...

Fakt, od kiedy używam Gnome-Do łapię się na używaniu Super+Spacja na komputerach bez niego.

szon pisze...

Standardowe menu Gnome Programy/Miejsca/System jest najlepszym rozwiązaniem jakie kiedykolwiek widziałem. Jedyne co może się znim równać to Gimmie, szkoda że Gimmie się zatrzymało w rozwoju.

Anonimowy pisze...

Ja mam tylko ikonkę "Menu" i tyle jest dla mnie najlepiej. W reszcie menu się gubię. Jak mnie najdzie kaprys na KDE to zmieniam na to podobne do menu GNOME.

Temat jakiś dziwny... nie powinno być jedno słowo "menu"?

Anonimowy pisze...

wybacz adrianie, ale nie wiem jak średnio rozwinięta małpa (czyli coś co stoi niżej niż głupi użytkownik windowsa - z całym szacunekiem dla Windowsa i jego użytkowników) może pogubić się, albo nie zrozumieć jak działa menu Programy/Miejsca/System.... Jest ono o wiele bardziej przejrzyste niż którekolwiek z innych menu jakie widziałem w życiu. Człowiek czy małpa, w jakim kolwiek wieku, płci czy poglądach politycznych jest w stanie ogarnąć menu GNOME - menu GNOME zostało stworzone przez Boga na jego podobieństwo, gdy na nie patrzę doznaję niepochamowanej żądzy władzy i uruchamiania aplikacji szybciej niż użytkownicy KDE czy WINDOWS.

Anonimowy pisze...

Wie ktoś może jak w menu Programy/Miejsca/System słowa na panelu systemowym zasąpić ikonami?

Unknown pisze...

Ja tam przewaznie uzywam alt+F2 do uruchamiania aplikacji. A to menu to wlasnie takie polaczenie zwyklego menu z "alt+F2".

Anonimowy pisze...

Dziwię się wam, że jeszcze nikt nie wspomniał o MintMenu. Moim skromnym zdaniem najlepsze menu z tych wszystkich. Praktycznie wszystko można znaleźć za pomocą 1 kliknięcia :)

Unknown pisze...

Popieram Spox5, też uważam, że menu z Minta jest jednym z bardziej ergonomicznych i praktycznych. Warte polwcenia jest też menu z UNR. Choć właściwie to już nie tylko menu, ale inna koncepcja pulpitu.

Anonimowy pisze...

Kto co lubi, zęby mnie bolą kiedy nie mam paska menu u góry a paska z oknami na dole.

Anonimowy pisze...

Ja tam lubię Gnoma takiego jaki jest.Jest z wszystkich środowisk graficznych najlepiej dopracowany.A te wszystkie duperele?Pewnie że fajne ale dla mnie nie ma to znaczenia.

Anonimowy pisze...

Po ściągnięciu i instalacji paczki 109437-cairo-menu_1.0-3_all.deb przez GDebi nic się nie zmieniło U 9.04

o czymś zapomniałem ?

Anonimowy pisze...

a da sie jakos gnome-do zainstalowac bez evolution?

xbonio pisze...

moze zapomniales dodac do panelu ? ;f

Anonimowy pisze...

dzięki za odpowiedź

pytanie drugie . Co mogę jeszcze wyłączyć ?

zdjecie tutaj - http://img200.imageshack.us/img200/3715/usli.jpg

Anonimowy pisze...

Błąð
Panel napotkał problem przy ładowaniu "OAFIID:GNOME_CairoMenu".
Czy usunąć aplet z konfiguracji?
Taki kwiatek wyskakuje przy próbie dodania do panelu. Co to może być?
U8.04

szon pisze...

lehr
Nie bluźnij!!!

pankamyk pisze...

jakie szybkie to menu az żal tylek sciska, ze domyslne Gnome Menu takie muliste jest :( :(

Anonimowy pisze...

http://blogs.gnome.org/mccann/2009/08/08/whatchamacallit/

Anonimowy pisze...

A może by tak zrobić zastawienie tych menu tak jak to było z komunikatorami w tym poście sponsorowanym. Porównać Cairo Menu, GoMenu, SLAB, MintMenu i inne o których nie mam pojęcia!

P.L. pisze...

Mnie tam cairo-menu odpowiada, najważniejsze że jest szybkie i zajmuje mało miejsca na panelu.
Używam od ok. miesiąca i też mnie zaczęła irytować animacja ikonki na panelu ale ze względu że applet jest napisany w Pythonie szybko znalazłem rozwiązanie problemu ;)

Jeśli w "Panel Buttom Theme" masz ustawione "squere_chromatic" to edytuj plik /usr/lib/CairoMenu/Buttons/square_chromatic.py

$ sudo vim /usr/lib/CairoMenu/Buttons/square_chromatic.py
zakomentuj linie 34:
34 #gobject.timeout_add(self.animspeed, self.colormorph)
... i po irytującej animacji ;)

Standardowo menu jest niebieskie co można zmienić w linii 27:
27 self.colorset = [0.50,0.50,1.00]
czyli kolor niebieski - RGB(255 * 0.50, 255 * 0.50, 255 * 1.00)
aby ustawić np. brązowy - RGB(255 * 0.75, 255 * 0.30, 255 * 0.0):
27 self.colorset = [0.75, 0.30, 0.0]

Szkoda tylko że nie można edytować linków dodanych do ulubionych (Nie można utworzyć pliku "/usr/share/applications/...": Permission denied)
Jak znajdę trochę wolnego czasu (albo jak mi się skończy miejsce na ikonki własnych aktywatorów na panelu) to zobaczę co da się zrobić w tym temacie.


Pozdr

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety