sobota, 15 sierpnia 2009

Dlaczego Ubuntu tak NIE wygląda?

Autor: Adrian Nowak, 16:14, sobota, 15 sierpnia 2009


Przez kilka ostatnich wersji systemu użytkownikom są obiecywane kolejne rewolucyjne zmiany w wyglądzie. Wszystko kończy się jednak na obietnicach, które są wciąż przekładane. Tym razem wygląda na to, że deweloperzy również nie zdążą ze swoimi planami do październikowego Ubuntu 9.10.

Konkurencyjne systemy aby utrzymać się na rynku cały czas ewoluują. Głównie są to zmiany w wyglądzie, gdyż to właśnie on jest tym na co użytkownicy zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Zanim ktoś będzie zastanawiał się czy jego system poprawnie obsłuży stary skaner musi zostać czymś do niego przyciągnięty. W innym przypadku po co w ogóle coś zmieniać?

I tak, wystarczy spojrzeć na spore zmiany jakie dokonały się chociażby w ostatnim Windowsie. Pomimo, że tak naprawdę nie zaimplementowano w nim jakieś masy unikalnych funkcjonalności to wielu kupi nową wersję wyłącznie dla samego wyglądu. Podobnie było gdy odwiedzali mnie moi znajomi. Patrząc na zmodyfikowany wygląd Ubuntu nagle przejawiali dziwne zainteresowanie tym systemem. Nikt nie pytał czy ma wsparcie dla Photoshopa albo jakiegoś specjalistycznego sprzętu - przeciętni użytkownicy z tego nie korzystają.

Wszystko wygląda fajnie w teorii, bo gdy wgrają ten sam system u siebie już nie przywita ich takim pulpitem jaki widzieli u mnie. Zobaczą ten sam biało-brązowy motyw z dziwnym pulpitem. Zanim nauczą się instalować nowe motywy czy aplikacje odechce im się całej tej zabawy.

I dlaczego? Bo deweloperzy wydają się skupiać na tym co mniej istotne i co gorsze nie wiem dlaczego. Jasne, że grunt to prędkość działania i stabilność, jednak gdy widzę projekty takie jak poprawa 100 drobnych błędów zastanawiam się, czy nie pożyteczniejsze byłoby stworzenie wreszcie porządnego motywu dla systemu? Takiego, którego nie trzeba byłoby zmieniać od razu po instalacji..

Według mnie, z obecnym motywem Ubuntu nie zawojuje rynku. Co o tym myślicie?

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety