poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Instalacja rozwojowego GIMP 2.7 w Ubuntu 9.04

Autor: Adrian Nowak, 13:00, poniedziałek, 17 sierpnia 2009


Ledwie co ukazał się stabilny GIMP 2.6.7 a my już teraz możemy przetestować rozwojową wersję 2.7.0, która już przy pierwszym kontakcie ujawnia nam swoje zalety. Pokażę jak skompilować nowego GIMP-a na Ubuntu 9.04.

Na początek muszę zaznaczyć, iż jest to operacja stosunkowo skomplikowana dla początkujących użytkowników, zatem jeśli uważasz, że należysz do tej grupy lepiej pozostań przy GIMP-ie dołączonym do Ubuntu. Podczas wykonywania poniższych kroków należy także cały czas sprawdzać każde polecenie i ewentualnie adaptować je do warunków naszego systemu. Całość wiąże się także z koniecznością pobrania około 200 MB źródeł GIMP-a i około 50 MB zależności.

Jeśli lubisz mieć u siebie aplikacje, które inni będą oglądać dopiero za kilka tygodni nie jest to zbyt wysoka cena. Szczególnie biorąc pod uwagę, iż edycja grafiki z nową wersją programu jest znacznie przyjemniejsza.

1) Zaczynamy! Na początek musimy usunąć wszystkie elementy GIMP-a jakie posiadamy na dysku. Najwygodniej w tym celu uruchomić sobie Synaptica i z jego poziomu skasować wszystkie biblioteki wchodzące w skład narzędzia:

2) Jeśli nasz komputer oczyszczony jest już z GIMP-a, pobieramy jego zależności, które będą wykorzystane w następnej wersji:
sudo apt-get build-dep gimp
3) Następnie musimy zaopatrzyć się w dwie biblioteki babl i gegl. Należy je wgrywać w podanej kolejności a biorąc pod uwagę, iż nie ma jeszcze ich paczek Deb, będziemy je zmuszeni własnoręcznie skompilować.

a) Zacznijmy od stworzenia sobie na nie specjalnego folderu folderu aby nie śmiecić. Może mieć dowolną nazwę, np:
mkdir biblioteki
b) Następnie pobieramy kolejno babl, gegl i gimp z git wydając osobno polecenia
git clone git://git.gnome.org/babl
git clone git://git.gnome.org/gegl
git clone git://git.gnome.org/gimp

4) Gdy wszystkie niezbędne pliki są już na naszym dysku, możemy się zabrać za kompilację. Dla wszystkich trzech paczek będzie się ona przedstawiała tak samo, zatem opisze ją tylko raz. Koniecznie należy zachować kolejność podaną we wcześniejszym punkcie. Zaczynamy zatem od babl.

a) Na początek przechodzimy do naszego folderu (tylko gdy od nowa uruchamiamy konsolę):
cd biblioteki
b) Powinien zwierać trzy foldery o nazwach naszych paczek, sprawdzamy czy takowe są poleceniem:
ls
c) Jeśli wszystko jest na swoim miejscu przechodzimy do folderu kompilowanej biblioteki. Najpierw będzie do babl:

d) Uruchamiamy teraz skrypt auogen.sh:
sh autogen.sh
e) Następnie ustawiamy odpowiednie flagi:
./configure --prefix=/usr --exec-prefix=/usr --bindir=/usr/bin --sbindir=/usr/sbin --sysconfdir=/etc --datadir=/usr/share --libdir=/usr/lib --libexecdir=/usr/libexec --localstatedir=/var --sharedstatedir=/var/lib --mandir=/usr/share/man --infodir=/usr/share/info
f) Na koniec kompilujemy i instalujemy:
make && sudo make install
Jak wspomniałem wcześniej, podobnie postępujemy z kolejnymi bibliotekami. Jeśli wystąpią jakieś problemy, polecam pominąć krok z ./configure, u mnie czasem pomaga, ale to już bardziej w gestii eksperymentów.

Było warto chociażby dla tego by zobaczyć nowy obrazek startowy:

Zachęcam do testów, gdyż naprawdę pędzle są teraz o wiele realniejsze i coraz bardziej przypominają te z Photoshopa. Wszystko idzie w dobrym kierunku, ale na przykład aby zapisać obrazek w formacie PNG nie wystarczy już tylko dać 'Plik=>Zapisz jako' lecz trzeba to robić przez menu 'Eksportuj' - niezbyt to wygodne. Tak czy inaczej, GIMP jest póki co jedyną realną alternatywą dla Photoshopa i bardzo cieszy to, iż rozwija się cały czas bardzo dobrze.

Szczegóły na temat nowości znajdują się na gimpuj.info.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety