środa, 26 sierpnia 2009

KernelCheck - automatyczna kompilacja i instalacja jądra

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 26 sierpnia 2009


Każdy system Linuksowy taki jak Ubuntu, Fedora, openSUSE czy każda inna dystrybucja opiera się o jądro Linux. Reszta oprogramowania to głównie zasługa projektu GNU, dlatego gotowe systemy jako całość często określa się poprzez GNU/Linux aby zachować poprawność.

Jądro jest więc kluczowe dla działania systemu a jego aktualizacje pomagają poprawić wydajność i zwykle usprawniają współpracę z urządzeniami. Ręczna kompilacja to zdecydowanie nie zadanie dla początkujących użytkowników, jednak przy pomocy narzędzia KernelCheck wszystko można rozwiązać za pomocą czytelnego kreatora.

Paczkę deb do prostej instalacji w Ubuntu i debiano-pochodnych można pobrać z SourceForge.net - KernelCheck. Po wgraniu skrót do narzędzia znajduje się w menu 'Programy=>Narzędzia systemowe=>KernelCheck'.

Pomimo, że całość jest w języku angielskim to wystarczy znać typowe dla instalatorów sformułowania by poradzić sobie z kreatorem.

Nawet przy wyborze procesu kompilacji z automatycznymi ustawieniami programu możemy liczyć na szereg udogodnień i usprawnień takich jak auto-naprawianie problemów z ALSA w nowych kernelach czy automatyczną optymalizację jądra. Bardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią możliwość ręcznej konfiguracji i użycie wszystkich rdzeni procesora w nowszych maszynach przy procesie kompilowania.

Na koniec muszę ostrzec, że chcąc nie chcąc wszelkie modyfikacje jądra mogą w niektórych krytycznych przypadkach je uszkodzić, zatem jeśli nie ma takiej potrzeby najlepiej nie edytować szczegółowych parametrów kompilacji. Niemniej jednak u mnie nigdy nie było żadnych problemów z KernelCheck.

źródło: webupd8.blogspot.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety