poniedziałek, 3 sierpnia 2009

Kompleksowe upiększanie Ubuntu

Autor: Anonimowy, 18:00, poniedziałek, 3 sierpnia 2009


Jak wiadomo Ubuntu nie jest domyślnie najładniejszym systemem, jednak dzięki społeczności możemy w dużym stopniu edytować jego wygląd. Tym razem pokażę w jaki sposób upiększyć Ubuntu tak, by wszystkim posiadaczom KDE szczęki opadły do podłogi.

Autorem wpisu jest Gatto - moderator globalny na forum.

Na początku w zależności od rozdzielczości ekranu, wszystko może wydawać się zbyt duże, ale najlepszą radą jest na to zmniejszenie czcionek. Możemy zrobić to poprzez ppm > zmień tło pulpitu > czcionki. Zmniejszając czcionki uzyskujemy efekt w którym wyraźnie wydaje się, że jest dużo więcej miejsca na pulpicie. Dobrym pomysłem może być też zmiana na inną czcionkę. Ja wybrałem Ge Inspira, ale niestety jest płatna, więc może nie będę jej robił reklamy.

Czasami się o tym zapomina, ale ważne jest by zainstalować czcionki z Windowsa. Dużo stron pod tymi czcionkami wyglądają po prostu lepiej, co jest następnym walorem estetycznym. Do instalacji czcionek można skorzystać z tej porady, która automatycznie da nam przy okazji wszystkie kodeki.

Teraz najlepiej wymyślić sobie jakąś koncepcje zaczynając od tego, czy chcemy aby nasz system był jasny/ciemny czy jaką chcielibyśmy kolorystykę. Warto zobaczyć 10 najciekawszych tematów graficznych, 9 świetnych tematów graficznych dla GNOME do zainstalowania z repozytorium, oraz dla bardziej wytrwałych: gnome-look.org. Ja wybrałem Dust Sand, który znajduje się w Ubuntu 9.04 jako jeden z domyślnym tematów graficznych.

Zaczynając od góry, trzeba zdecydować czy jest nam w ogóle potrzebny ten panel. Jeśli zdecydujemy że tak, trzeba go jakoś urządzić. Z bardziej nietypowych rzeczy wybrałem Gnome Global Menu ze względu na to iż podoba mi się idea menu wszystkich programów w jednym miejscu.

Idąc do środka, trzeba wybrać jakąś tapetę, co nie jest w rzeczywistości takie łatwe, gdyż dostępna jest niezliczona ilość tapet, które w większości się po prostu nie nadają. Czasem nawet warto zainwestować w jakąś tapetę która będzie faktycznie ładna, o ile nie zmieniamy codziennie tapety.

Teraz jedna z podstaw czyli to, czym będziemy przełączać się między oknami. Mamy duży wybór: możemy zostać przy tym co jest domyślnie, skorzystać z Tint2, lub wybrać jeden z docków jak np. AWN, Cairo-Dock czy Gnome Do. Osobiście skorzystałem z AWN, bo jest jak dla mnie wystarczająco prosty, ładny i dopracowany. Gdy wybraliśmy dock, to - choć nie jest to konieczne - możemy dobrać dla niego specjalne ikony, gdyż czasem daje to świetne efekty, choć trzeba na to poświęcić sporo czasu.

Kolejnym czynnikiem który wpływa na wygląd jest Compiz-Fusion. Jest to sprawa o tyle ważna, że wybranie zbyt dużej ilości animacji spowoduje, że na każdą rzecz będziemy musieli czekać, czy może nawet nasza karta graficzna (gdy mamy jakąś słabszą) może nie wyrabiać. Warto przeczytać o upiększaniu wyglądu za pomocą Compiz-Fusion. Osobiście najpierw ustawiam na "normalne" efekty w zakładce efekty wizualne, co mi daje już pewną ilość animacji. Po tym stosuje się do wcześniej podanego artykułu i w menadżerze CompizConfig ustawiam tylko: drgające okna i pierścieniowy przełącznik aplikacji. Resztę pozostawiam bez zmian i myślę że taka ilość animacji jest wystarczająca. Oczywiście każdy musi indywidualnie ustawić sobie tak jak się mu podoba.

Następnym elementem (szczególnie jeśli wybraliśmy sobie Gnome Global Menu), jest dobór aplikacji. Ma to w tym wypadku duże znaczenie, bo tylko programy z interfejsem GTK+ obsługują takie menu. Mój wybór padł na Chromium, Pidgin, Sonata, SMplayer. Kolejno przeglądanie stron www, komunikator, muzyka, filmy. Pidgin bardzo dobrze obsługuje protokół Gadu-Gadu, więc nie musimy korzystać z Kadu, który dotąd jako jedyny nie miał problemów z tym protokołem. To są oczywiście absolutne podstawy, ale są wystarczające by móc swobodnie korzystać z systemu.

Gdy już stworzysz swój własny niepowtarzalny wygląd Ubuntu możesz pochwalić się tym na naszym forum. Oczywiście żeby naprawdę dobrze odmalować Linuksa, trzeba się sporo napracować, ale gdy siedzimy dużo przed komputerem plusy mogą być nieocenione.

Tagi:

Komentarze 19 comments
Anonimowy pisze...

Coś ci ten pulpicik nie wyszedł za ładny ;)

kasia

Anonimowy pisze...

pulpit jest jeszcze zbyt chaotyczny, ale żeby to wykończyć trzeba włożyć dużo czasu

Anonimowy pisze...

A czcionkę można pobrać http://www.deviantart.com/deviation/11272710/ jest w pakiecie Infini8 Modern Age.

Anonimowy pisze...

gatto, żartowałam :) bardzo fajnie wygląda ten z drzewkiem :)

kasia

Anonimowy pisze...

Mi wcale szczęka nie opadła.
-Czarne i szklane ikony z piaskowym i suchym wyglądem GTK.
-Tapeta jest trochę słabej jakości.

Dla mnie najładniejszy jest standardowy wystrój Ubuntu. Jedynie poszeżam paski do 32px.

Anonimowy pisze...

Gatto a czemuż to masz fotkę Adriana w docku? :>

Anonimowy pisze...

O gustach się nie rozmawia.
Tapeta jest dobrej jakości tylko tutaj screeny są zapisane w jpg.
Czemu mam forkę Adriana w docku? Bo z nim pisałem i zawsze mi się wyświetla avatar danej osoby ;] w dodatku najwyraźniej zapomniałem ukryć.

Anonimowy pisze...

Brzydko. Chyba kolego KDE nie widziałeś, szczenka mi opadała racja, ale z powodu, że to coś nazywa się ładniejszym od KDE 4.3 :)

Anonimowy pisze...

Nigdzie nie powiedziałem że to jest ładniejsze niż KDE4.3. Tutaj jest tylko opis co trzeba zrobić, aby stworzyć coś ładniejszego od KDE4.3. A z KDE korzystałem kilka miesięcy ;)

Anonimowy pisze...

Gnome Global Menu - to dziadostwo po zainstalowaniu usunęło mi pasek z opcjami w gimpie!

Anonimowy pisze...

@spox5, mi w Gimpie wszystko bardzo dobrze działa. Zainstalowanie Gnome Global Menu nie przeszkadza w wygodnym użytkowaniem tego programu, jak wielu to mówiło.

pankamyk pisze...

hahahaha to pytanie o fotke Adriana było świetne :P :P ;) a tak na serio to pulpit raczej slaby, ikony nie ciekawe stylistycznie, tapeta z kompresją aż oczka bolą i tu nie chodzi o gusta tylko o sprawy czysto techniczne. ale artykuł fajnie było poczytać :)

salvadhor pisze...

Wpis powinien nosić tytuł 'jak przeorganizować sobie pulpit', bo na czynnik miodności mało co tu wpływa. GTK musi się dorobić przeźroczystości a'la takie jak w Viście (czy Win7), na razie tylko aplikacji chodzi z tematami z patchowanym RGBA. GTK musi lepiej i oszczędniej rozmieszczać w oknach widgety. Reszta, jak ikonki, czcionka, tapeta - to rzecz gustu.

Podobnie ułożony pulpit już od jakiegoś czasu mam też u siebie - pod XFCE i Gnome, tyle, że z Cairo-Dock'iem.

Anonimowy pisze...

I to ma być piękny pulpit?
Szczęka opada jak się patrzy na tę szarzyznę.
Toż to można w depresję popaść - listopad w środku lata ;)

Anonimowy pisze...

A ja nie rozumiem jak ludzie, którzy się onanizują linuksem są na tyle bezczelni (albo niedouczeni), że promują wielką polską porażkę - GG.

Unknown pisze...

wole jednak po swojemu

Anonimowy pisze...

Nie rozumiem czepiania się screenów które są tutaj wstawione. Co do jakości: czy nikt nie widzi końcówki .jpg?

Anonimowy pisze...

Ja mog pokazać swój pulpit niestety nie mam oficjalnyst sterowników do karty więc nie działa mi 3d , dlatego efekty mam tylko podstawowe żadnych bajerów .:)
http://pokazywarka.pl/y05x14/

Adrian Nowak pisze...

Bardzo fajny. Też się powoli przymierzam do jakiegoś netbooka. :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety