środa, 19 sierpnia 2009

Lepsze rozpoznawanie błędów w poleceniach dla konsoli w Ubuntu 9.10

Autor: Adrian Nowak, 11:00, środa, 19 sierpnia 2009


Twórcy Ubuntu starają się z wersji na wersję uczynić tę dystrybucję Linuksa jak najbardziej przyjazną dla początkujących. Co prawda nie zawsze się to udaje i czasem pomimo szczerych chęci użytkownicy napotykają na problemy (na przykład z kartami graficznymi). Ostatnio ogłoszono jednak wszczęcie prac nad funkcjonalnością, której zdecydowanie brakowało - przyjaźniejsze rozpoznawanie błędnych poleceń w konsoli.

Chyba każdemu zdarzyła się kiedyś sytuacja, że wywołał pakiet, który jeszcze nie został zainstalowany, jednak można go odnaleźć w repozytoriach. Od następnej wersji Ubuntu, taki komunikat zostanie wyświetlony nawet gdy dany pakiet znajdował się będzie w nieaktywnych źródłach oprogramowania, np:
chris@chris-desktop:~$ aircrack-ng
The program 'aircrack-ng' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt-get install aircrack-ng
You will have to enable the component called 'universe'
bash: aircrack-ng: command not found

To jednak jeszcze nic w porównaniu z najbardziej oczekiwaną funkcją pozwalającą wreszcie na sprawniejsze odszukiwanie pakietów, których nazwy mamy jeszcze nie do końca utrwalonej w głowie. Obecnie zwyczajnie wyświetlany jest komunikat o braku takiego polecenia, w przyszłości ma to natomiast wyglądać następująco:
chris@chris-desktop:~$ gdit No command 'gdit' found, did you mean: Command 'edit' from package 'mime-support' (main) Command 'gdis' from package 'gdis' (universe) Command 'git' from package 'git-core' (main) Command 'gedit' from package 'gedit' (main) bash: gdit: command not found

Prawda, że o wiele przyjemniejsze?

źródło: workswithu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety