piątek, 14 sierpnia 2009

Nowy instalator Kubuntu 9.10 i Palimpsest Disk Utility

Autor: Adrian Nowak, 14:53, piątek, 14 sierpnia 2009


W wydanej wczoraj późnym wieczorem Ubuntu 9.10 pojawiło się kilka ciekawych nowości o których nie raczyło wspomnieć na swojej stronie Canonical. Sprawdźmy je.

Kubuntu 9.10 Alpha 4 zyskało teraz bardzo stylowy instalator:

Muszę przyznać, że wygląda imponująco w porównaniu do tego znanego z Ubuntu opartego o GNOME. Aż dziwi, że środowisko, które jest obecnie domyślnie nie oferuje nawet w połowie tak ciekawego wyglądu jak KDE. No nic, może się to za parę miesięcy zmieni.

Innym użytecznym narzędziem jakie znalazło się w nowym Ubuntu jest Palimpsest Disk Utility. Służy ono do diagnozowania i wyświetlania informacji o stanie dysku twardego.

Oczywiście wprowadzenie takiego programu to świetny pomysł, gdyż awarie dysku to naprawdę nic przyjemnego a dość często się zdarzają. Nie każdy wie, że duży procent usterek da się zdiagnozować jeszcze gdy jest czas na "ewakuację" danych.

Miło byłoby też, gdyby narzędzie to zostało w jakiś sposób zintegrowane z systemem i niezależnie od operacji użytkownika ostrzegało przed możliwością awarii czy niebezpiecznie dużą temperaturą dysku. Czy tak się stanie przekonamy się za jakiś czas, jednak już sama chęć zmian w tym kierunku to dobry krok.

Więcej screenów z nowego Ubuntu 9.10 Alpha 4 znajdziesz w serwisie Softpedia.
Komentarze 16 comments
Dawid pisze...

Ten instalator taki trochę Vistaczkowy ale fajny ;) Mam ochotę na KDe i pewnie jak wyjdzie 9.10 to zainstaluje Kbuntu.

Anonimowy pisze...

niemal taki sam instalator ma opensolaris, który jest oparty o gnome, więc nic trudnego.

Anonimowy pisze...

Mądry? To spróbuj dodać w tym z solaris opartym o gnome przezroczystość - życzę powodzenia ;)

Anonimowy pisze...

http://packages.debian.org/experimental/gnome-disk-utility
tutaj jest ten programik, rewolucji to on nie wprowadzi jak narazie u mnie gdyż jego funkcjonalność jak narazie jest prawie że zerowa :/

Anonimowy pisze...

@Anonimowy, a kto powiedział, że w instalatorze kubuntu jest przeźroczystość? Na moje oko okno (o ile oknem można to nazwać) po prostu jest dekorowane obrazkiem komponującym się z tłem. Dla pewności jednak ściągnę sobie obraz kubuntu i odpalę, ale jestem prawie pewien, że jest tak jak mówię, bo przeźroczystość bez akceleracji to nie jest prosta sprawa.

Anonimowy pisze...

Dziwne -pobrałem obraz Ubuntu 9.10 A4 z Distrowatch, ale nie mam takiego instalaora... O_o

Anonimowy pisze...

bo miałeś pobrać kubuntu

Piotr Matyska pisze...

a nie wiecie czy można ściąć i zainstalować Palimpsest Disk Utility ? fajne narzędzie, ale nie mogę go wygooglować a jest lepsze niż smartctl

Adrian Nowak pisze...

@Piotr Matyska - można wgrać w Ubuntu 9.04 ale w praktyce trzeba masę zależności doinstalować.

marines pisze...

a co oprócz standardowego czterokadeowego wyglądu jest nowe w tym instalatorze? o_0

Anonimowy pisze...

@Adrian Nowak wprowadzasz w błąd. Ja zainstalowałem na swoim systemie (9.04) i śmiga. Chciałem tylko sprostować moją wcześniejszą wypowiedź. Program działa i funkcjonuje poprawnie. Trzeba było zresetować komputer. Jeśli chodzi o instalację to poprzednio zamieściłem link do tego programu. Dodatkowo trzeba doinstalować 4 biblioteki. Możliwe że wystarczy włączyć źródła z paczkami eksperymentalnymi i tam będzie dostępny ten program. Należy szukać tego pod nazwą gnome-disk-utility

Piotr Matyska pisze...

thx A.

Adrian Nowak pisze...

@spox5 - no to fajnie, że sprostowałeś. Powiedz jeszcze skąd masz paczkę bo mi z Launchpada wywalała co chwilę właśnie błędy zależności.

Anonimowy pisze...

@Adrian Nowak - wszystko opisałem na forum:

http://forum.ubucentrum.net/thread-2120.html

Adrian Nowak pisze...

@spox5 świetnie! Zaraz dodam to na bloga.

Anonimowy pisze...

panowie potrzebuję pomocy???!!!
jak to urządzenie wyłączyć bo ten nowy instalator nie widzi mi dysku podczas instalacji i wyrzuca mi błędy po uruchomieniu livecd, które nie są znajdywane w innych systemach.... nie mogę nawet zainstalować ubuntu....

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety