poniedziałek, 31 sierpnia 2009

Nowy splash screen Ubuntu 9.10 niezbyt piękny ale szybki

Autor: Adrian Nowak, 13:41, poniedziałek, 31 sierpnia 2009


Kolejne Ubuntu z numerkiem 9.10 ma się uruchamiać znacznie szybciej - ta myśl przyświeca twórcom już od dłuższego czasu, czego jednym z efektów jest zrezygnowanie z Usplasha na rzecz Xsplash czyli splash screena korzystającego z serwera X-ów. Typowemu użytkownikowi te wszystkie "splashe" mogą niewiele mówić, zatem najlepiej zobaczyć na filmiku, jak prezentuje się nowy ekran poprzedzający wyświetlenie pulpitu.


Przedstawiony w powyższym materiale netbook Samsung NC10 miał Ubuntu 9.10 z zainstalowanym xsplash 0.6. Uruchomił się dość szybko, mam jednak nieco zastrzeżeń do wyglądu nowego splash screena. O ile jeszcze boot screen (ten wcześniejszy z paskiem postępu ładowania Ubuntu) wygląda bardzo przyzwoicie, to według mnie splash screen powinien być raczej jego kontynuacją niż osobnym tworem, co sprawiałoby wrażenie, że system ładuje się bardziej płynnie.

Jak dodatkowo zauważa Michael Larabel z serwisu Phoronix, nowy "pluskający ekran" dzięki wykorzystaniu serwera X-ów jest kompatybilny ze wszystkimi sterownikami kart graficznych a nie tylko tymi ze wsparciem KMS (kernel mode-setting).

Dla mnie czas uruchamiania systemu nie ma jakiegoś kluczowego znaczenia, jednak jeśli Ubuntu załaduje się szybciej - świetnie, jednak ten wygląd jakoś mnie odstrasza.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety