czwartek, 20 sierpnia 2009

Pidgin 2.6.0 z obsługą rozmów audio-wideo - tylko na Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 20 sierpnia 2009


Jakiś czas temu pisałem o tym, że najnowsze Ubuntu 9.10 pozbędzie się na dobre Pidgina, który to rozwija się niewystarczająco dynamicznie. Ważnym elementem dla którego zrezygnowano z tego komunikatora był także brak wsparcia dla rozmów audio i wideo - teraz ma się to zmienić.

Mike Ruprecht zaopatrzył kluczową dla Pidgina bibliotekę libpurple we frameworki pozwalające na obsługę rozmów audio i wideo podobnie jak ma to miejsce w Empathy (Zobacz też: Instalacja Empathy). Póki co, takie funkcje są jednak dostępne wyłącznie dla protokołu XMPP, zatem bez problemu obsłużą na przykład Google Talk. Mike cały czas pracuje też nad wdrożeniem obsługi nowości multimedialnych także do innych protokołów.

Nowości pociągają za sobą jednak konieczność instalacji w systemie dodatkowych zależności, zatem twórcy liczą tutaj na odpowiednie działania ze strony deweloperów dystrybucji, które oferują Pidgina. Co ciekawe, póki co powyższe funkcje dostępne są wyłącznie dla systemów Linux. Na platformie Windows wszystko pojawi się dopiero za jakiś (bliżej nieokreślony) czas. Twórcy piszą tylko: "The biggest setback thus far is we're currently not able to support these features on Windows--but we're working on it! Please be patient!". Cóż, nie musicie się tak śpieszyć...

Inną ciekawą funkcję do libpurple i Pidgina zaimplementował Justin Rodriguez. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie tematów graficznych dla listy użytkowników jak też schematów dźwiękowych czy prostą zmianę emotikon. Niestety dokumentacja wprowadzonych przez Rodrigueza nowości jest bardzo słaba, zatem rozwój tych funkcji może być w przyszłości dodatkowo utrudniony.

Inne zmiany dotyczą głównie anglojęzycznych użytkowników, korzystających z usług Yahoo i AOL. Myślę jednak, iż dzięki takim usprawnieniom odległość do Empathy drastycznie spadła. Z jednej strony argumenty o tym, że komunikator rozbudowywany jest bardzo wolno są racjonalne, jednak czy konieczny jest szybki rozwój aplikacji, która oferuje już niemal wszystko czego oczekują od niej przeciętni użytkownicy?

Nowego Pidgina można pobrać z GetDeb.net.

źródło: theflamingbanker.blogspot.com, fot: Piotr Godlewski, info: kruczek1 z Blipa
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety