piątek, 28 sierpnia 2009

Piękna Nokia N900 z Linuksem Maemo

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 28 sierpnia 2009


Obecne telefony nierzadko dorównują parametrom sprzętowym komputerom sprzed kilku lat. Normalną sytuacją jest więc, że systemy operacyjne, które do tej pory spotykaliśmy głównie na pecetach wędrują do naszych komórek.

Tak jest na przykład z dystrybucją Maemo, która od samego początku jest sponsorowana i rozwijana przez Nokię dla jej smartfonów. Co ciekawe, niewiele osób wie, że Maemo podobnie jak Ubuntu i wiele innych dystrybucji bazuje na Debianie i posiada interfejs użytkownika stworzony w oparciu o bibliotekę GTK+ charakterystyczną dla GNOME. To właśnie tego Linuksa fiński producent postanowił wdrożyć do swojego nowego telefonu Nokia N900, który wygląda według mnie znakomicie.

Myślę, że warto to odnotować chociażby jako ciekawostkę i przykład tego, że Linux wcale nie jest tak niesamowicie niszowy, lecz znajduje zastosowanie w nowych telefonach najbardziej uznanych producentów. Co prawda, nie jest to pierwszy tego typu sprzęt z Pingwinkiem bo wystarczy chociażby spojrzeć na HTC G1 z Androidem opartym na jądrze Linux by przekonać się jak szeroki zasięg zbudował sobie ten system na rynku urządzeń mobilnych.

Jak to zaawansowane urządzenie z Linuksem na pokładzie radzi sobie w normalnym użytkowaniu możecie zobaczyć na poniższym filmiku:


Jak widać, telefon w systemie ma zaimplementowanych kilka rozwiązań, które znamy ze standardowego Linuksa takie jak chociażby przełączanie między oknami w trybie ściany pulpitów. Oczywiście wątpliwe jest aby w tym przypadku był do tego wykorzystywany również Compiz Fusion, jednak faktem jest, że telefon ma wsparcie dla OpenGL ES 2.0 dzięki chipowi graficznemu PowerVR SGX. Całość opiera się o architekturę ARM, zatem teoretycznie można na tym telefonie wgrać specjalnie zmodyfikowany port Ubuntu.

Według zapowiedzi Nokii, telefon pojawi się w Europie już w październiku tego roku za cenę około 500 Euro czyli po obecnym kursie lekko ponad dwa tysiące złotych. Nie jest to z pewnością wydatek na każdą kieszeń, jednak perspektywa posiadania przy sobie niemalże komputerka jest bardzo kusząca.

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety