niedziela, 16 sierpnia 2009

Porównanie: Empathy kontra Pidgin

Autor: Adrian Nowak, 15:25, niedziela, 16 sierpnia 2009


Komunikatory internetowe są coraz powszechniej używane i chyba nie muszę przytaczać zalet wynikających z ich użytkowania. Dość odważną decyzją deweloperów okazało się ostatnio usunięcie z Ubuntu 9.10 Pidgina na rzecz aplikacji Empathy. Czy nie za wcześnie?

Najważniejszymi z punktu widzenia zwykłego użytkownika różnicami są zmiany wizualne. Pomimo, że twórcy Empathy nie odbiegli zbyt daleko od przyjętych kanonów to widać kilka szczegółów, które sprawiają iż nie da się pomylić Empathy z Pidginem.

Nie wiem jak jest u Was, ale według mnie zmiana statusu na dole programu jest wygodniejsza. Tak też wygląda to u konkurencji. Czemu silić się na taką odmienność?

Samo położenie menu zmiany statusu nie jest jednak aż takie kluczowe. Ważniejszy jest ogólny wygląd i możliwość zmiany motywu (np. okna rozmowy). Domyślnie obie aplikacje prezentują się następująco:

Jak widać, Empathy domyślnie jest znacznie uboższe od Pidgina, ale chowa asa w rękawie. Otóż od wersji 2.27.x (dostępnej już w Ubuntu 9.10 Alpha 4) posiada zaimplementowany silnik Webkit umożliwiający stosowanie zewnętrznych motywów. Pozwala to na odmianę, o której w Pidginie nie mogliśmy marzyć. Należy jednak zauważyć, iż całość jest jeszcze w powijakach, zatem nie ma prostego kreatora i sporo rzeczy trzeba robić ręcznie.

Przykładowy motyw z Adium (Mac OS) wygląda następująco:

Kolejną przewagą nad Pidginem jest wsparcie dla rozmów audio-wideo z bezpośrednią obsługą Google Talk. To bardzo ważna funkcjonalność, która w nowoczesnym systemie jest niezbędna i pozwala pozbyć się innych aplikacji dedykowanych jedynie do rozmów głosowych.

Po tych zaletach czas na wadę, którą ewidentnie jest brak obsługi najpopularniejszego w Polsce Gadu-Gadu. Ten jeden drobny mankament dyskwalifikuje Empathy wśród wielu użytkowników. Oczywiście nie jest powiedziane, że takie wsparcie w przyszłości się nie pojawi (a nawet jest to bardzo prawdopodobne).

Czemu więc zdecydowano się na taką zamianę? Głównym powodem były trudności w rozwijaniu Pidgina (opartego o bibliotekę libpurple), który wykorzystuje niemal dziesięć razy tyle kodu co Empathy. To rodziło oczywiste trudności w jego rozwoju. Włączenie nowego komunikatora do Ubuntu z pewnością pozwoli mu szybciej się rozwinąć i w krótkim czasie zaimplementować niezbędne funkcje. Mam nadzieję, że do października w którym zostanie wydane Karmic Koala, Empathy będzie już w stanie zaspokoić potrzeby polskich użytkowników.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety